Türkiye'nin en büyük müzik müzesi (İbrahim Alimoğlu)

  
  Merhaba nasılsın iyisindir diye umuyorum sana bu blogum da Türkiye'nin en büyük müzik müzesini anlatmak istiyorum. İlk olarak bu müzede dünyanın 4 bir yanından getirilen müzik aletlerini görmeniz mümkündür. Şimdi istersen biraz kuruluşundan bahsetmek istiyorum. 
  
  Müzik müzesi ilk olarak Afyonkarahisar'lı iş adamı olan İbrahim Alimoğlu'nun büyük çabaları ile kurulmuş olan bir müzedir. Kendisi bir müzik tutkunudur. İbrahim Alimoğlu yıllardır antika değeri olan ve değişik yörelere ait müzik aletlerini toplayıp uzun yıllar boyunca fabrikasında bulunan çalışma odasında saklamıştır. Daha sonra ise Afyon Kocatepe Üniversitesi yönetimi ile bir araya gelerek bir toplantı da buluşup ilk adımı atmaya başlıyorlar. Ama yalnız müzik aletleri bir müze açılması için fazla yeterli sayıda değildi. Daha son ise Alman koleksiyoncu Wolfgang Ott ile görüşmeler yazışmalar yapıldıktan sonra koleksiyonunun daha çok insanla buluşturmaya karar veren Alman koleksiyoncu Wolfgang  Off karar verip koleksiyonunu hemen üniversitemizde bulunan müzeye bağışlama kararı alıyor ve bağışını bu şekilde gerçekleştirmiş oluyor. Bunun gibi daha bir çok eser müzeye bağış yapılmıştır. Müzede dünyanın hemen hemen 4 bir kıtasın'dan farklı yerel çalgılar da görmeniz mevcuttur. Müzede toplamda 450 adet müzik aleti sergilenmektedir. Her biri orijinalliğini korumaktadır.


 Şimdi ise sana biraz kendi görüşümden bahsetmek istiyorum. Afyon Kocatepe Üniversitesi Konservatuar bölümünde bulunan bu müze o kadar harika düzenlenmiş ki içeriye girdiğiniz an içinize böyle bir rahatlık huzur hissediyorsunuz. Dersliklerden gelen o eşsiz müzik sesleri bir yandan siz gezdikçe daha da çoğalan müzik sesleri içinde kendinizi kaybolmuş halde bulabiliyorsunuz. Müzenin üst kısımlarına çıktığınız zaman ise sizleri serbest çalışma odaları karşılamaktadır. Bu odalarda üniversite öğrencilerinin çalmış olduğu müzikler kulağınızı çınlatmaktadır. İsterseniz kapılarda bulunan ufak camlardan izleme imkanınız da mevcuttur. Hatta size ilk gittiğimde ki bir anımı anlatmak isterim. Müze de gezerken üst kata çıktığım zaman serbest çalıma odalarında bir öğrencinin piyona çaldığını fark ettim ve kapıdan onu izlerken o bir anda beni gördü bende selam verdim ardından kapıyı açıp istersen gelip bakabilirsin dinleyebilirsin diye bana böyle bir teklif sunmuştu. Bende girip o çalarken bende dinlemiştim bir yandan da o sırada sohbet etmiştik. Benim beğendiğim klasik müzik olup olmadığını sorduğunda ise (Alan Walker-Faded) şarkısını söylemiştim en sevdiğim şarkılardan bir tanesiydi ve bu şarkının piyona ile çalınması harika bir şeydi internet'te görmüştüm çünkü bende hemen onu söyledim. İnternet'ten doğru notaları bulduktan sonra çalmaya başladığında sevdiğim şarkının canlı canlı piyona'da ki sesini duyuyordum bu beni müthiş bir derecede etkilemişti. Biraz sohbetten teşekkürden sonra yanından ayrılıp diğer bölmeleri kısımları gezmeye başlamıştım. Eğer sizinde müziğe karşı bir ilginiz merakınız var size şiddetle tavsiye edebileceğim müzik alanında ki tek müze diyebilirim bundan öncesinde radyo müzesi ve plak müzelerini de gezmiştim başka şehirlerde ama bu müze kadar hiç biri beni bu kadar etkilememişti.

   Eğer müzeyi nasıl bulabilirim diye merak ediyorsan;Kampüse giriniz. Güzel Sanatlar Fakültesi nerede diye sorsanız size herkes gösterir. Eğer sormaya çekiniyorsanız. En sona kadar gidin. Girişlerden girin. Sağ dönün ve dümdüz gidin. En son fakülte hukuk fakültesi onun hemen yanında ki de güzel sanatlar fakültesidir.

  Üniversite kapısında güvenlik eğer izin vermezse dışarıdan gelmiş iseniz; İbrahim Alimoğlu müzik müzesini gezmeye gelmiştik demeniz sizi için yeterli olacaktır.


Yorumlarınız benim için önemlidir. Lütfen yorum yapmayı unutmayınız!!!!
Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.