Seyahat Öncesi Tavsiyeler    Merhaba nasılsın iyisindir diye umuyorum. Bu blogum da sana yeni yerleri keşfetmeden önce neler yapman gerektiğini, yanına neler almalısın, nasıl kolay plan yapabilirsin gibi şeyler hakkında kısa bilgiler vereceğim. İstersen hemen başlayalım. Ne dersin?

  Öncelikle ilk önce gideceğin şehri planladığınıza göre gitmeden önce eğer büyük şehir ise zamanınız kısıtlıysa araştırıp gitmenizde çok fayda var hatta isterseniz size benim bir anımdan bahsetmek istiyorum. Bir gün İstanbul'a arkadaşımın yanına gitmiştim Arkadaşım İstanbul da yaşıyor ama fazla gezmediğini söylemişti bana bende beraber gezelim o zaman demiştim ve anlaşmıştık. Gitmeden önce ben bir güzel plan yaptım gezeceğimiz yerleri otobüs saatlerini hatta hangi otobüs hangi saate geliyor kaç dakika sürüyor müzelere giriş çıkış saatlerimize kadar detaylı plan yapmıştım. İstanbul'a gittiğim de ise beni hava alanından aldı. Tam gezeceğimiz sırada cebinden anahtar çıkarttı ama tabi bu olaylar öncesi bana ben arabayla geleceğim falan dememişti. Bende o kadar çok araştırdım ki İstanbul'u ezberlemiş gibiydim. Sonra hemen plan arabaya döndü otobüslerin yazılı olduğu kağıdı arkadaşıma hatıra olsun diye vermiştim. Beni uğraştırdığı için neyse konu dışına çıktık hemen dönüyorum. Büyük şehirlere gidecekseniz ve kendi arabanız yoksa eğer toplu taşımayı tercih edecekseniz size bu konuda telefonunuza indirmenizi önerdiğim uygulamanın adı Moovit: Otobüs & Metro Bilgisi isimli bir mobil uygulamadır. Eğer bunu kullanırsanız çok rahatlıkla gezmeniz daha da kolaylaşacaktır. İzmir, Ankara, İstanbul'un kendi mobil uygulamaları var ama İstanbul'un uygulaması çok karışık hiç önermem. Geziye başlamadan önce yanınıza bir taşınabilir batarya almanızı şiddetle öneririm bol bol resim çekmenizi ve kaybolmamanızı engeller. Eğer bir gece orada kalacaksanız otellerde veya pansiyon gibi yerlerde mobil uygulamalardan bakıp rezerve yapabilirsiniz. Size burada hemen ufak bir tavsiye vereyim. Beğendiğiniz oteli arayıp rezervasyon yaparsanız daha indirimli olabiliyor. Bazı uygulamalar otellerden promosyon aldıkları için o ücreti de bizden çıkartmaktadırlar. Hatta bu konuda da bir anımı anlatayım size hızlıca bir gün ben Muğla'ya özel eğitim için gitmem gerekiyordu. Gitmeden önce otellere falan bakarken bir oteli gözüme kestirmiştim Rezervasyon yapmadan önce oteli aradığım zaman bana uygulamadan daha ucuz bir fiyat vermişlerdi. Bende hatta inanamamıştım bir kaç defa sormuştum ve hemen rezervasyonumu yapmıştım. Gitmeden önce kesin ve kesin bunu araştırmanızı öneririm bazı müzeler ücretli oluyor ve biraz pahalı olabiliyor. Eğer İstanbul'a seyahat ettiyseniz kesin ve kesin müze kart denilen karttan almanızı şiddetle öneririm.. Bu kartı almadan sakın müzelere girmenizi önermem. Kartın bedeli geçen sene öğrencilere 20 TL'ydi bir yıl boyunca geçerli bir karttır. Asıl konumuza gelelim gezi planlaması nasıl yapılır size bunu sırasıyla anlatmak istiyorum.


-İlk önce gezeceğiniz yeri belirleyiniz.
-Gezmeden önce o yer hakkında biraz araştırma yapınız.
-Çok fazla gezilecek yeri var mı yok mu bunu belirleyiniz.
- Zamanınız çok mu veya kısıtlı mı?
-Yürümeyi seviyor musunuz veya Yürüme taraftarı değil misiniz?
-Ne ile gideceksiniz. (Araba, Otobüs, Uçak)
-Bütçeniz ne kadar?
-Orada kalacak mısınız veya Kalmayacak mısınız?
-Tek mi gezeceksiniz veya yanınızda biri olacak mı?
-Gezmeye gittiğiniz şehirde sizi gezdirecek bir arkadaşınız var mı ?
-Bunları planladıktan sonra ise hemen otel ve uçak veya otobüs biletinizi almalısınız.
-Her şeyi planladığınıza göre sıra gezilecek yerlerdedir.
-Elinize bir kağıt kalem alıp gezilmesi ve görülmesi yerleri ve gittiğiniz şehrin yemek kültürüne göz gezdirip notlar alınız.
-Eğer gezeceğiniz yerleri de belirlediyseniz sırada planlamaya gelmiştir.
-Telefonunuzdan Google Harita uygulamasını açıp haritadan mesafelere bakmanızı öneririm tabi sizin nasıl gideceğinize göre güzel bir plan oluşturmalısınız.
-Her yerde 15 dakika ekstra bir zaman bırakınız.
-Bu bırakmış olduğunuz zaman size çok faydalı olacaktır.
-Her şeyi ayarladığınıza göre sırada ise çanta hazırlama kalmıştır.
-Çantanızda olmazsa olmazlarda ise bir adet taşınabilir batarya ve akıllı telefon (En az 2 GB İnternet şart) neden derseniz. Büyük Şehirlerde herkes yanlık yol tarif ediyor. Neredeyse özellikle taksiciler para kazanmak için size uzun karışık yol tarifi söylüyorlar sizde uzak sanıp taksiye biniyorsunuz. Bu da taksicileri tuzağı sakın bu tuzağa düşmeyin. Gideceğiniz yer belki 5 dakika yürüme mesafesinde olabilir.
-Çantanızda ufak bir not defteri ve kalem de bulundurmanızı öneririm. Hatta gitmeden önce planınızı ona yazın ve gezdikçe gezdiğiniz yerleri çizin ki sonradan ahh biz burayı gezdik mi gezmedik mi diye kafanız karışmasın.
-Çantanızda bir adet de eğer sıcak havalarda gezecek isen bir adet t-şort, güneş gözlüğü, güneş kremi bulundurmanızı tavsiye ederim. Eğer yurt dışına seyahat edecek isen pasaportunu sakın unutma hatta çanta hazırladığın zaman direk çantana koymanı öneririm çünkü o heyecan ile unutabilme oranın daha fazla yükselmektedir. Çantanda bir adet yara bandı bulundurursan senin için daha iyi olur olası bir durum anında direk ihtiyacını giderir.
-Artık çoğu yerde kart geçmektedir. Yanınıza fazla para almanızı önermem. Ama kağıt 25 TL bulundurmanızı ve bozuk paralardan bir 10 TL cüzdanınızda bulunsun o sizin işinizi rahatlıkla görmenizi sağlayacaktır. Diğer çoğu yerde kart geçmektedir artık.
-Eğer yürüyerek gezecek iseniz bu kadar şey çantanızda olması yeterlidir. Birde az kalsın unutuyordum. Fotoğraf makinesi ve yedek pilleri de unutmayın ki gezdiğiniz yerleri ölümsüzleştirin.
-Çantanızda ne kadar fazla yük olursa o sizin için dezavantaj olacaktır.
-Gün geldi çattı ve sabah alarmınız çaldı. Hemen kalkıp hazırlamış olduğunuz çantanızı alıp yolculuğa çıkma vakti. Hadi bakalım iyi gezmeler dilerim. Biraz yorula bilirsin ama bence değer yorul bence bacakların kopsun önemlimi bence değil bence böyle bir fırsat eline belki yılda bir kere geçebilir belki bir daha geçmeye bilir böyle düşün ve hayatının tadını çıkartmaya bakmalısın. Kısa bir notta düşeyim hemen eğer gezmeye gideceksen biraz geniş bütçe ayırmanı öneririm. Kısıtlı bütçeyle tatil yapmak veya gezmek seni mutlu etmeni sağlamaz hatta senin mutsuz olmanı sağlayacaktır.
-Ben çok fazla şehir gezdim evet belki çoğunu kendi başıma gezmiş olabilirim ama şunu da hatırlatayım tek gezerken daha çok bilgi öğrene biliyorsun ve yeni kişilerle tanışma avantajın oluyor. Eğer tek başına gezmek istemiyor isen neden tek gezmek istemiyorsun bunu belirtir misin aşağıda yorum kısmına merak ediyorum. 
-Kendin gezersen bu sana öz güven kazandıracaktır ve ekstra olarak bu dünyada başka kişilere muhtaç olmadığının bir göstergesidir. Ben mesela gezdiğim her yerde yeni birileriyle tanışıyorum ve halen daha konuşuyoruz. Bazılarıyla yıllar bile oldu diyebilirim. Çekinme korkma kendine güven ve çantanı hazırla ve yeni yerler keşfetmek üzere yola çıkmalısın...

Yorumlarınız benim için önemlidir. Lütfen yorum yapmayı unutmayınız!!!!
Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.