Yediğimiz şekerlemelerin nasıl yapıldığı hakkında yeterli bilgi ye sahip miyiz?
 Öncelikle merhaba nasılsın iyisindir diye umuyorum. Bu sefer ki blogum da yediğimiz şekerlemelerin nasıl yapıldığı hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

  İlk olarak şekerlerin günlük hayatımızda sağlığımıza ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz değil mi?
Ama şu var ki şekerin zararları olduğu kadar da elbet faydaları da bulunmaktadır. Şeker ilk olarak bir enerji kaynağıdır. Ayrı olarak beyin fonksiyonlarımızın düzgün bir şeklide çalışmasında da en önemli bir besin maddesidir. Aynı zamanda bir depresyon ilacı gibidir. Genel olarak depresyona girmiş bir bireylerin ilk yaptıkları şeylerden birisi genel olarak çikolataya veya şekerlemelere sarılmaktır. Neden çikolata ya sarılır insanlar hiç merak ettiniz mi? Çikolata bir mutluluk hormonu salgılayan yedikçe sizin yemenizi sağlayan mutlu olmanızı sağlayan bir gıda ürünüdür. Ama bir yandan da kilo almanızı sağlamaktadır. Ama burada dediğim gibi belli bir doz da tüketirseniz size hiç bir etkide zararı olmayacaktır. Doz dediğim de tavsiye edilen tüketim miktarıdır. Ama dozdan daha fazla asla ve asla tüketmenizi önermem. Bu konuda sadece çikolata mı var? Tabi ki de hayır genel olarak çoğu gıda ürünlerinde belirli bir oranda şeker bulunmaktadır. Mesela yediğim meyvelerin içinde belirli bir oranlarda şeker bulunmaktadır. Hatta bazı doktorlar fazla şeker kullanmanızı önermezler ve haklılar da zaten günlük olarak tükettiğimiz besinler ile günlük şeker ihtiyacımızı karşılıyoruz. Siz gidip günlük ihtiyacımızın üzerine şeker takviyesi yaptığınız zaman fazla miktarda şeker ve enerji birikmiş oluyorsunuz. Bu sayede de vücudumuz da ne kadar çok fazla miktarda şeker olursa tabi ki de sadece şeker için geçerli bir şey değildir. Örnek verecek olursak yağ da öyledir. Fazla tüketim sonucu eğer yürüyüş veya spor aktiviteleri yapmıyorsak vücudumuz o birikmiş olan yağ ve benzeri ürünleri vücudumuzdan atamıyor ve bu yüzden kilo alıyoruz ve bir çok hastalığın da oluşmasını sağlamış oluyoruz. Tabi tek kilo almamızın nedeni yediğimiz besinler mi diye sorarsanız eğer tabi ki de hayır. Bunun yanında hayatta karşılaştığınız sinir, stres de bunun baş kahramanlarıdır.

 Tükettiğimiz şekerler nasıl üretiliyor bunu hiç merak ettiniz mi veya hiç araştırdınız mı?


İlk olarak size lokumdan bahsetmek istiyorum. Çünkü lise ve üniversite döneminde bölümlere göre ve okuduğunuz okullara göre staj programı uygulanmaktadır. Bende stajımı bir lokum fabrikasında yapmıştım. Onun için size ilk olarak lokumdan başlamak istiyorum. Daha sonra ise size Kakao, Fondan, Toffe ve Karamel, Fudge, Frappe, Nugat, Pralinler, Marzipan ve son olarak Marshmallow hakkında kısa bilgiler vereceğim. O zaman hadi başlayalım.


 Lokum nasıl üretilir ve ham maddeleri nelerdir? Lokumun ham maddeleri Şeker, Nişasta, Su, Sitrik Asit (Limon suyu), Lokuma kıvam vermesi içinde çöven ekstraktı kullanılmaktadır. Ayrı olarak içerisinde badem fıstık gibi kuru yemişler de isteğe bağlı olarak katılmaktadır. İlk olarak su ve şeker karıştırılmaktadır. Daha sonra ise sırasıyla nişasta ve limon suyu ve çöven ekstraktı katılması ile açık kazan denilen bakır veya çelik kazanlarda 125 derece sıcaklıkta pişirilir. Çöven ekstraktı nedir ve ne işe yarar? Kıvam vermesi için katılan çöven ağacının suyundan elde edilen bir sıvı üründür. Lokuma katılmadan önce özel makine de beyazlaşıncaya kadar karıştırılır ve bu beyaz kremamsı hali ile lokumlara katılır. Bu işlem genellikle 2 ve 3 saat arasında değişmektedir. Daha sonra ise kazandan alınıp bu sırada laboratuvarda kalite testi için numunelerden örnekler alınır ve soğuması için özel tahta tepsilere yayılarak lokum dökülür ve 12-24 saat dinlenmeye bırakılır bu sayede lokum soğumuş olur. Soğuyan lokumlar kesme makinesine alınır. Bu sırada tabi ki de Hindistan cevizi veya lokum çeşidine göre pudra şekeri ile birbirlerine yapışmaları engellenir. Daha sonra ise paketlere doldurularak ürünün ürün kodu ve tüketim tarihleri gibi bilgiler lazer sistemi ile yazılarak ambalajlanarak satışa sunulmaktadır.


Kakao nedir? Kakao Güney Amerika olmakla beraber Tropiklerin genelinde yetişen bir kakao ağacının çekirdeğinden elde edilen üründür. Kakao çekirdeğinin ismi ise Theobroma cacao'dır. Kakao çekirdekleri 2 sınıfa ayrılırlar. Bunlardan biri ise Base tipi çekirdektir. Bu çekirdek kuvvetli bir tada ve acılığa sahiptir. Diğeri ise Flavor tipi çekirdekler aromatik ve fevkalede üstün çikolata tadına sahip çekirdeklerdir. Kakao ağaçtan toplanarak içi açılarak içerisinde bulunan çekirdekler çıkarılır. Bu çekirdekler bazı işlemlerden geçirilerek son halini alır ve işlenmek üzere fabrikaya gönderilir. Burada hangi ürün üretilecek ise o ürüne göre sınıflandırılarak üretime alınır ve ambalajlanarak satışa sunulmaktadır.


Diğer şekerlemeler ise reçel, marmelat, helva, meyveli ve sütlü tatlılar ile un ve yağ ağrılıklı fırın ürünleri yani pastalar, bal, pekmez gibi doğal ürünler haricinde kalan gıda grubuna şekerlemeler denmektedir.

Şekerlemelerin üretim prosesi kısaca genel olarak açıklamak istersek eğer ilk olarak şekerlemeler pişirilir daha sonra çalkalanması ve havalandırılması işlemlerinden sonra hızlı bir şekilde istenilen şekiller verilerek ürüne uygun ambalaj biçiminde ambalajlanarak satışa sunulmaktadır.

Fondan nedir? Fondan, çikolata kaplanmış krem merkezli şekerlemelerin üretiminde kullanılır. Üretimi ise kaynatılmış çalkalanmış şeker, glikoz şurubu veya invert şeker, su karışımından ibarettir.


Toffe ve Karamel nedir? Bu şekerli ürünlerin özellikleri ise süt, tereyağı ve bazı bitkisel yağları içermelerine bağlıdır. Toffe ve Karamel arasındaki temel fark ise; karamel ürünlerinde süt katı maddeleri ve yağ daha fazladır. Karameller, süt tadında olup, yumuşak ve çiğnenebilir özellikte iken Tofiler biraz daha sert ancak çiğnenebilir özelliktedirler.


Fudge nedir? Fudge, özellikleri karamel ile fondan arasında olan kristallendirilmiş bir üründür. Fudge, doymuş şeker ve glukoz şurubu içerisindeki yağ ve süt proteinlerinin katı şeker kristal fazına dağıldığı bir sistemdir. Fudge şekerlemesinin hoşa giden tadı ve ince taneli kıvamının oluşumu süt ya da krema tarafından sağlanmaktadır.


Frappe nedir? Nugat ve marshmallow üretiminde hafif bir kıvam sağlamak amacıyla kullanılır. Frappe üretiminde, yumurta albümini eritildikten sonra şeker/glikoz şurubu ile karıştırılarak bu karışım köpük oluşuncaya kadar yüksek hızda çırpılarak servise sunulur. Kafeler de yapılan frappelerin içine çiğ yumurta katılarak çırpılarak köpürtme işlemi uygulanmaktadır. Biz tüketmeli miyiz der iseniz eğer ben tüketmenizi fazla tavsiye etmem.


Nugat nedir? Nugat, içlerine istenen miktarda hava katılmış şeker, şurup ve kabartıcı maddeler (yumurta akı, soya proteini) karışımıdır. Nugatlar genellikle gevrek ve ağızda dağılan bir yapıya sahiptirler. Nugatlar eskiden bal, çırpılmış yumurta beyazı, kırılmış kuru yemiş ve meyvelerden yapılmaktaydı.


Pralinler nedir? Toplam ürün ağırlığının en az %25'i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birbirinden ya da dolgulu çikolatalardan oluşan bir üründür. Kısaca açıklamak gerekirse özetin de özeti bayram şekerleri veya bayram çikolataları Pralinlerdir.


Marzipan nedir? Marzipan şeker ve bademden oluşan bir üründür. Bademli ve fındık gibi kuru yemişleri içeren şekerlerdir.


Marshmallow nedir? Marshmallow şeker ve/veya glukoz şurubuna jelatin, yumurta albümini (yumurtanın sarısı), soya proteinleri veya başka bir whipping agent katılarak çırpılıp kabartılması ile elde edilen köpüksü yapıda bir şekerli üründür. Marshmallowun yapısı yumuşak olup, yumurta akı ve jelatin ile havalandırılarak yani kabartılarak üretilen şekerli üründür.


Şekerli ürünleri tüketirken mutlaka ve mutlaka dikkatli olmalıyız. Gereğinden fazla tüketilmesinden kaçınılmalı ve çevremizde ki kişileri de bu konularda bilinçlendirmeliyiz. Günümüzde git gide obez oranı yükselmektedir. Bu oranı düşürmek sizlerin yani bilinçli bireylerin elindedir bunu asla ve asla unutmayınız. Günlük şeker ihtiyacımızı yediğimiz gıdalardan zaten sağlamaktayız. Şekeri çok seviyorsanız eğer yedikten sonra o kalorileri de mutlaka ve mutlaka yakmalısınız. Ben spora gitmiyorum evde nasıl spor yapabilirim der iseniz bunun da çözümü kolay siz yeter ki spor yapmak isteyiniz. Youtube'ye girerek evde spor nasıl yapılır. Yazıp aratırsanız karşınıza uygulamalı kolay birden fazla egzersiz hareketi çıkacaktır.Her şey sizin elinizde çünkü bu hayat sizin hayatınız. Nasıl yaşamak isterseniz öyle yaşayabilirsiniz.


Bu blogu mu yazarken hocamızın bize verdiği ders notundan yararlandım.

Instagram: emreningunluguu

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.