Ehliyet sınavı nedir ve nasıl çalışılır?  Merhaba öncelikle nasılsın iyisindir diye umuyorum. Bu blogum da sana ehliyet sınavı hakkında kısa bilgiler verip sınava nasıl çalışman gerektiğini anlatacağım.

 Öncelikle ehliyet sınavından bahsetmek istiyorum.
 Ehliyet sınavı genellikle iki çeşit yapılmaktadır. Öncelikle yazılı sınav ve hemen ardından direksiyon sınavı olmak üzere ikiye ayrılırlar.  
  
  Biz ilk yazılı sınavdan bahsedelim. 
Yazılı sınav 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 trafik adabı olmak üzere toplamda 50 soru sorulur ve sınav süresi 2 saattir. Yazılı sınavı geçmeniz için ise her zaman ki gibi bir baraj puan vardır. Bu baraj puan ise 70 puandır. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir. Her soru 2 puan olarak hesaplandığı için sınavdan 35 doğru cevap yanıtlarsanız yazılı sınavı geçmiş oluyorsunuz. Sınav ücretleri genellikle çoğu zaman değiştiği için o konuda net bilgi veremiyorum ama 2018 yılında yazılı sınav ücret fiyatı 70 TL olarak belirtilmiştir. 

 Peki ehliyet sınavına girmemiz için neler yapmamız gerekli hemen birine girdikten sonra tüm taşıtları kullanabiliyor muyuz diye soracak olursanız. Tabi kide hayır bunlar sınıf sınıf ayrılmaktadır ve her bir sınıfta yaş kriterleri belirlenmiştir. Bunlar ise sırasıyla söyledir;

 1. 'M','A1' ve 'B1' sınıfı ehliyetler için yaş sınırı ise 16 (on altı) yaşını doldurmuş olmaktır.. Peki bu M, A ve B1 nedir diye soracak olursanız hemen açıklayayım kısaca: M Motorlu bisiklet (Moped) 2-3-4 Tekerlekli, A1 125 CC Kadar Motosiklet 2-3 Tekerlekli, B1 ise Motosiklet 4 Tekerlekli (Atv) 

2. 'A2', 'B', 'BE', 'C1' 'C1E', 'F' ve 'G' sınıfı ehliyetler için yaş sınırı ise 18 (on sekiz) yaşını doldurmuş olmaktır. Peki bu A2, B, BE, C1, C1E, F ve G nedir diye soracak olursanız hemen açıklayayım kısaca: A2 35 KW Kadar Motosiklet 2-3 Tekerlekli, B Otomobil ve Kamyonet, BE Otomobil ve Kamyonet (Römorklu), C1 7500 KG Kadar Kamyon ve Çekici, C1E 12000 KG Kadar Kamyon ve Çekici (Römorklu), F Traktör, G ise İş Makinesi 

3. 'A' sınııfı ehliyetler için yaş sınırı ise 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21) yaşını doldurmuş olmaktır. Peki A sınıfı ehliyet nedir diye soracak olursanız hemen açıklayayım kısaca: A 35 KW Üzerinde Motosiklet 2-3 Tekerlekli (Yarış Motorları)

4. 'C', 'CE', 'D1've 'D1E' snıfı ehliyetler için yaş sınırı ise 21 (yirmi bir) yaşını doldurmuş olmaktır. Peki C, CE, D1 ve D1E sınıfı ehliyetler nedir diye soracak olursanız hemen kısaca açıklayayım. C Kamyon ve Çekici, CE Kamyon ve Çekici (Römorklu), D1 16+1 Kişilik Minibüs, D1E 16+1 Kişilik Minibüs (Römorklu) 

5.  'D', 'DE' sınıfı ehliyetler için yaş sınırı ise 24 (yirmi dört) yaşını doldurmuş olmaktır. Peki D, DE sınıfı ehliyetler nedir diye soracak olursanız hemen kısaca açıklayayım. D Otobüs, DE Otobüs (Römorklu) olmak üzere 5 sınıfa ayrılırlar.

Peki ehliyet sınavı için gerekli belgeler nelerdir?
-İlk önce yukarıda belirtmiş olduğum yaş kriterlerini doldurmuş olmalıdır. (Hangi ehliyeti alacağınıza göre değişmektedir.)
-En az ilk okul düzeyinde eğitim almış olmalısınız.
-Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen 'sürücü olur' sağlık raporu almalısınız.
-Sabıka kaydı
-Eğer başka ehliyetiniz varsa ehliyetinizin süresi alınmamış olması gereklidir. Eğer elinizden süresi alındı ise bir daha ehliyet çıkartamıyorsunuz.
-Son 6 (altı) ay içinde çekilmiş 2 (iki) adet vesikalık fotoğraf
-Nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir.

Eğer yabancı uyruklu iseniz;
-Pasaportunuzun noter tasdikli Türkçe tercümesi
-Öğrenim vizesi veya Türkiye'de altı aydan fazla kalacağınızı gösteren ikametgah izni veya öğrenim vizesi
-Öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi
-Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen 'sürücü olur' sağlık raporu almalısınız.
-Son 6 (altı) ay içinde çekilmiş 2 (iki) adet vesikalık fotoğraf gereklidir.

Peki şimdi gelelim ehliyet sınavına nasıl çalışılmalıdır?

Ehliyet sınavı için ilk önce bir kursa kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olduğunuz kurs yerinde size göre belli bir program ile haftanın her günü veya 3 günü veya 4 günü bu kurs yerlerine göre değişmektedir. Siz aynı okul gibi gidip orada eğitim alacaksınız. Size oradan kitap verilecektir. Kitabınızı almayı sakın ve sakın unutmayınız. !! Kurs yerlerinde eğitimleri takip ederek vermiş oldukları kitabın içinde bölüm bölüm bulunan soruları çözerek ve sınava girmeden önce kitabın arkasında bulunan deneme testini çözmeyi sakın ve sakın unutmayınız. !!!

  Ama eğer derseniz benim vaktim kısıtlı kursa yazılırım ama derslere gidemem kitaptan kendim çalışırım derseniz ise kurs yerleri haftada en az bir kere bile olmak üzere gelmenizi önermektedir. Çünkü onlarda sizin eğitim alıp almadığınızı Milli Eğitim Bakanlığına bildirmek zorundadırlar. Ama vaktiniz az ise kendiniz de çalışabilirsin. Nasıl çalışabiliriz derseniz ise insan oğlunun en iyi anlama şekli görsel şekiller ile anlama şeklidir. Eğer android telefon kullanıyorsanız telefonunuza modeline göre uygulamalardan ehliyet sınavı çıkmış sorularını indirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Her gün 10-15 dk bile bakmış olsanız veya her gün bir adet çıkmış deneme sorusunu çözseniz bile o size çok çok etkisi olmaktadır. Eğer gittiniz kurs yerine hoca masal gibi anlatıyor ve sizde hiç bir şey anlamıyorsunuz. Hatta hep uykunuz geliyor ise en iyi çözüm yolu telefonunuza ehliyet sınavı ile ilgili uygulamalar indirerek sınav gününe kadar her gün bir kereye mahsus baksanız bile o sizin sınavdan baraj olan 70 puanı geçmenize hayli hayli yetecektir.

  Bana soracak olursanız eğer normal sınav mı daha iyi elektronik sınav mı diye ben size kesin ve kesin elektronik sınav derim. Çünkü  önceki soruların toplamından oluşmaktadır. Ayrı olarak aşırı kolay ve hemen sonucunuz açıklanmaktadır.

 Hatta size bu konuyla ilgili benim çok anım var 3-4 tane var ama ben size bir tanesini anlatmak istiyorum.
Benim bir arkadaşım vardı. Bu arkadaşım ehliyet sınavına iki kere giriyor ve ikincisinde de barajı geçemiyor. Sonra biz bununla bir gün konuşuyoruz konu ehliyetten açıldı ve ben bunu o zaman ehliyet sınavına girdiğini ve iki sefer de kaldığını öğreniyorum. Ehliyet sınavında şunu söylemeyi unuttum. 3 (üç) sınav hakkınız bulunmaktadır. Üçünde de sınavı barajı geçemezseniz dosyanız yanmaktadır ve tekrardan kurs ücreti ödemeniz gerekmektedir neyse bunu son hakkı kalmış ve yanıp tutuşuyor tabi ben olsam bende yanıp tuttuşurum. Çünkü son hakkı kalmış ve baştan ücret ödemek zorunda kalacak vermiş olduğu paralar boşa gidecek. Ben tabi hemen sen bana neden söylemedin bunu ben yeni öğreniyorum dememle hemen buna ben yağdırıyorum. Bir güzel program yaptık. Mobil uygulamalar indirdik ve her gün çalışıp bana çalıştığı yerleri ve kaç doğru, yanlış yaptığını atmak suretiyle anlaştık. Ayrı olarak levhalara çalıştığı zamanlar geçe bir daha beraber çalışıyorduk. Bu böyle uygulamadan çalışa çalışa sınav günü 1 soru yanlış yaparak 98 puan alarak ehliyet sınavını geçmiş oldu. Herkese bunu tavsiye ederim. Bir arkadaşınız ile de bizim yaptığımız gibi her gece çalıştığınız levhalara çalışabilirsiniz. Android telefonlardan yararlanmak gerek. En iyi anlama şekli görsel anlama şeklidir. Bunu asla ve asla unutmayınız.

Şimdi ise gelelim direksiyon sınavına. Direksiyon sınavı nedir ve nasıl yapılır? Ücreti ne kadardır?
  Direksiyon sınavının da ilk girdiğiniz sınav gibi bir ücreti vardır. Bu ücret her sene değişebilmektedir. Ama şuan 100 TL'dir bilginiz olsun. (2018)
 Direksiyon sınavı ilk olarak yazılı sınavı geçmiş adayların sürücü kursu tarafından uygulamalı olarak araba eğitimi verilmesidir. İlk olarak size araba hakkında bilgiler vererek kendi sürücü eğitim alanlarında eğitim vererek alışmanızı sağladıktan sonra trafiğe çıkartarak akan trafikte araba kullanmanızı trafiğe alışmanızı korkunuzu heyecanınızı yenmek üzere direksiyon sınavı öncesi eğitim alıyorsunuz. Bu konu da ise çoğu kişi hava olsun diye araba kullanmasa bile ilk direksiyon eğitimde kurs hocanız size daha önce araba kullanıp kullanmadığınızı sormaktadır. Burada yapılan en büyük hata genellikle erkekler yani ben gibi ilk başta biz araba kullandık diyorlar ve kurs hocaları da kullandıkları için fazla öğretmemektedir ve bu yüzden erkekler direksiyon sınavından genel olarak kalmaktadırlar. Siz erkek veya bayansanız bile ne olursa olsun uzman araba kullanıyor olsanız bile asla ve asla ben araba kullanmayı biliyorum veya daha önce kullandım demeyin. Çünkü o kullanmış olduğunuz arabalar genel olarak arabalardan farklıdır. 
  Bu konuda eğer M, A1, A2, A ve B1 ehliyeti alacak arkadaşların önceden kask, dizlik, yelek takmaları zorunludur.

  Şimdi ise size genel olarak direksiyon sınavı nasıl yapılıyor onun hakkında bahsetmek istiyorum.

İlk olarak koordinatör hoca koordinatör yardımcısı ve size eğitim veren kurs hocanız ve siz ile beraber dört kişi eşliğinde sınava tabii tutulmaktasınız. İlk olarak kimliğinizi koordinatör hocaya vererek sınava başlıyorsunuz. Yeni yönetmelik ile beraber arabaya binmeden önce kurs hocanızı göstermiş olduğu ön kaputu açıyorsunuz. Bu bazı arabalarda mandallı oluyor veya araç içinden mandallı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Kaputu açtıktan sonra hemen oradan Akü, Motor yağı kapağı, Motor yağı çubuğu, Radyatör soğutma suyu kapağı ve yedek su deposunu göstermeniz istenmektedir. Bu konuda size kurs hocanız gösterecektir. Hemen ardından ise arka bagaj kısmını açıyorsunuz. Bu da ya mandallı veya düğmelidir. Her arabaya göre değişmektedir. Hemen arka bagaj kısmından ise Kriko, Bijon anahtarı, Trafik seti ve Yangın tüpünü göstermeniz istenmektedir. Bunları gösterdikten sonra arabanın 4 tekerleğini kontrol edip ayağınız ile arabaya geçiyorsunuz. Hemen tabi emniyet kemerini takmayı asla unutmayınız o heyecanın etkisi ile genelde unutuluyor. Ardından koltuğunuzu direksiyonunuzu kendinize göre ayarlayıp aynalara baktıktan sonra arabanızı çalıştırıyorsunuz. Sinyali vererek koordinatör hocanızın ikazı ile çıkabilirsiniz dedikten sonra sağ sola barak gaz, fren, debriyaj ile çıkıyorsunuz. Bu konuda çıkmadan önce bazı hocalar size klimayı ve arabanın yağ, sinyal göstergeleri gibi gösterge üzerinden soru sormaktadır. Yola çıktığınıza göre akan trafikte ilerliyorsunuz bir yandan koordinatör hoca sizin heyecanınızı azaltmak için size sorular sormaktadır. Bunlar ise nerelisiniz, nerede okuyorsunuz veya mesleğiniz nedir gibi  sorular sormaktadır. Bu sırada sakın hocaya bakmayınız siz yola konsantre olun. O hoca sınav bitinceye kadar soru sormaya devam edecektir. Kavşaktan ve ışıklardan geçtikten sonra sizi dik bir yokuşta durmanız isteniyor. Zaten bunları daha öncesinde size arabayı öğreten kurs hocanız uygulamalı olarak bol bol gösterecektir. Yokuştan düzgün şekilde kalkış yaptıktan sonra park yerine yaklaşmadan belli bir hızda ani fren eşliğinde durmanız istenmektedir. Duruşunuzu da yaptığınıza göre geriye sadece 4 duba arasına park etme kalmaktadır. Bunu da hocanız size bol bol gösterecektir. Parkınızı yaptıktan sonra hocanızın geçmiş olsun demesi ile sınavınız bitmektedir. Eğer yolda veya başka bir yerde hata yaparsanız hemen arabayı uygun bir yere çekip sizin yerinize ya koordinatör hocanız veya size öğreten hocanız direksiyona geçerek sınavınız geçersiz olabiliyor. Ama sakın heyecan yapmayın çünkü cidden heyecan yapacak bir şey yok zaten siz arabayı bol bol kullanmış olacaksınız. Onun için sakın gözünüzde büyütmeyiniz. Hayırlı olsun.

  Sonrasında ise bir kaç hafta sonra dosyanızı sürücü kursundan alıyorsunuz. Bu genellikle bir hafta sonrası oluyor. Belgelerin hazırlanması için. Daha sonra ise sürücü kursunun size söylediği yerlere gidip ilk harç ücretini veriyorsunuz. Sonra sürücü belgesi kart bedelini ödüyorsunuz. Genel de bankaya yatmaktadır. Daha sonra ise Polis Vakıf ücretini de yatırdıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğünden belgeleriniz ile kartınızı almaya gidebilirsiniz. Kartınız 1 hafta sonra ev adresinize gönderilmektedir. Ama kartınız gelesiye kadar Emniyet Genel Müdürlüğünün size verdiği kağıt ile de araba kullanabilirsiniz. 

 Bu konu hakkında kafanıza takılan sorular olursa bana yorum bırakarak ulaşabilirsiniz veya Instagram hesabımdan da bana ulaşmanız mümkündür. 
Instagram: emre432altinay

3 yorum:

  1. Ehliyet sınav soruları çözmek isterseniz sitemize bekleriz: Ehliyet Sınav Soruları

    YanıtlayınSil
  2. Olur geliriz. Uzun zaman oldu gireli ama yinede kendimizi test etmemiz gerek dimi yaa mutlaka Emre'nin Günlüğü olarak ziyaretinizde bulunacağız...

    YanıtlayınSil

  3. Ehliyet sınav soruları çözmek isterseniz sitemize bekleriz: Ehliyet Sınav Soruları 2020

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.