İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?


  Merhaba öncelikle nasılsın neler yapıyorsun? İyisindir diye umuyorum. Bu blogum da sana internet üzerinden hangi sitelerden alışveriş yapılır? Nasıl yapılır? Hakkında bir kaç bilgiler vereceğim.

 Öncelikle internette bulunan tanınan çoğu site kötü olsa bile bu hepsinin kötü olduğunu göstermez. Yarısı ise o kadar iyidir ki hiç bir sorunla karşılaşmadan alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Hangilerinin iyi veya kötü olduğunu aşağıda teker teker açıkladım oradan bakabilirsiniz. Mesela birisi bir uygulamadan bir şey alır internet üzerinden o aldığı ürün bozuk veya kırık çıkabilir. Ama bazı siteler ise o kadar iyi ki sıfır hatasız size ürünleri teslim etmektedir. Mesela ben çok alışveriş yapan birisiyim özellikle internetten yaparım ve eve neredeyse her gün kargo gelmektedir. Bu durumdan annem bizzat şikayetçi ama artık alıştı bir şey demiyor. Ben çoğunluk neredeyse her şeyimi Hepsiburada sitesinden alırım. Neden Hepsiburada derseniz şu zamana kadar oradan neredeyse tonlarca alışveriş yaptım ve hiç birinden herhangi bir sorum yaşamadım hatta bir keresinde almış olduğum ürünüm bozuldu ve hemen geri gönderip aynısının sıfırı geldiği bile olmuştur. 

  İnternette alışveriş için tek Hepsiburada yok derseniz evet tabi ki de yok o konuda haklısınız ama mesela örnek verecek olursak bilindik siteler Gittigidiyor ve N11 bu iki sitede özellikle Gittigidiyor sitesi o kadar sıkıntılı ki anlatamam size oradan ne alsam kötü çıkıyor çünkü neden biliyor musunuz? Hepsi çakma oluyor genelde ve her türlü satıcı Gittigidiyor ve N11 sitesine giriş yapıp kayıt yapıp ürünlerini satabilir ve bu durum böyle olduğu için çakma ürün satanda orijinal ürün satanlarda sitede bulunmaktadır. Ürünleri ucuz fiyata alıyoruz derseniz evet doğru ucuz ürünler o konuda sorun yok ucuz ama belli bir süre sonra hemen bozuluyor. Geri iade edebiliyor musunuz diye soracak olursanız evet edebiliyorsunuz. Alıyorsun kullanıyorsunuz sonra bozuluyor sonra satıcı ile iletişime geçip ondan kod alıyorsunuz ve o kod ile anlaşmalı kargo şirketine gidip geri iade etmeniz gerekiyor. Niye çakma ürün alıp zamanınızı kargocular da geçiresiniz ki? Hepsi çakma mı derseniz yo hayır orijinal ürünlerde var ama onları bulmak biraz zor.

Birde size bu siteler hakkında bir bilgi daha vereyim bazı satıcılar robot kişiler ile yorum yapıp kendi sattıkları sayfalarını iyi gösterebiliyorlar birde böyle bir sorun var. Robot dediğim gerçek olmayan kişiler. Bazı kişiler bazı ürünlerde memnun kalırken bazı ürünlerde de memnun kalmaya bilmektedirler.

Ne olursa olsun siteler ama  çoğu güvenliklidir. Çakma veya orjinal ürün satabilirler ama siteden aldığınız ürününüzü aldığınız kartın bilgileri güvenliklidir. Bu konuda N11 biraz daha iyidir. Şuan Hepsiburada da başka satıcılara yer vermeye başladı ama Hepsiburada da belli bir limit var diyelim ki bir ürüne 5 kişi kötü yorum yaptı satıcı Hepsiburada değil ise o kişinin Hepsiburada ile tüm ilişkisi kesiliyor. Ürünler verildiği tarihte kargoya verilmeli ve denilen günde eve ulaşması şartı vardır. Kısaca biraz kurallı bir şirkettir. Biraz da serttir. Hatta çoğu siteden daha ucuz olabiliyor indirimleri takip etmenizi şiddetle öneririm. Bazen gidip kendiniz aldığınız ürünleri internetten aldığınız zaman daha hesaplı ya almış oluyorsunuz.

 Peki giyim ayakkabı siteleri nasıl? 
 Özellikle giyim konusunda Koton, Defacto, LC Waikiki, H&M, US Polo, Boyner, Zara, Kiğılı gibi bilindik mağazalar online alışverişlerde daha ucuzdur. Bunu asla ve asla unutmayınız. Çoğu zaman internet daha ucuzdur. Hatta bu sitelerde bazılarında mağazada değişim veya geri iade  ile değiştirebiliyorsunuz. Kargoyla yeni ürününüz gelmektedir. Gidip aldığınızdan daha fazla haklara sahipsiniz bu da ayrı bir dezavantaj. Ayrı olarak ise sitelerde hediye paketi ve mesaj gönderme özelliği de bulunmaktadır. Bu sevgililer için veya arkadaşlar için vazgeçilmez bir sürpriz hediyedir. 

Peki hediye paketi yaptırdınız içinde fiyatının olduğu fatura gelmekte midir? 
Tabi ki de çoğunda gelmemektedir. İçinde sadece değişim faturası ve fişi gelmektedir. Sanırsam tek Defacto bu konuda fatura gönderiyor ama onda da iki paket içinde gelmektedir. Eğer direk başka şehir gönderecekseniz siteden faturayı e-fatura simgesine tıklayarak mail yoluyla size elektronik fatura isterseniz başka şehire gidecek olan hediyenizin içinde fatura olmamaktadır. Sadece dediğim gibi değişim fişi ve fatura olmaktadır. Faturada ücret yazmamaktadır. !!! Eğer aynı şehire gelecekse kargonuz ve kendiniz teslim edecekseniz Defacto da iki paket içinde geliyor biri dış paket biride hediye paketi içinde ürününüz. Kotonda ise vakumlu paket içinde gelmektedir. Paket vakumlu olduğu için içinde hediye paketi içinde değildir ama yanında paket halinde hediye paketi gelmektedir. Siz pakete koyup mesaj yazdıysanız kalpli mesajınızı içine koyup sevdiğiniz kişiye veya arkadaşınıza artık kime hediye edecekseniz ona teslim edebilirsiniz. İnternetten giyim konusunda cidden çok uygun fiyata istediğiniz bedeni rengi alabilirsiniz. İstediğiniz ürün yoksa siteden satış temsilcisine ulaşarak ürünün ne zaman gelip gelmeyeceğini veya size geldiği zaman haber verilmesi için haber ver simgesine tıklayabilirsiniz. Bu konuda hatta ben bazen yapıyorum. Beğendiğim ürünün barkodunun resmini çekiyorum ve eve gelince siteden barkodu yazıp ürünü istediğim bedende seçip siparişini verdiğim zamanlar da olmaktadır. 

Ayakkabı alacaksanız eğer güzel siteler ve uygun fiyatlı siteler genellile Trendy, Morhipo, Boyner, Hepsiburada, Volkan Spor, Flo, Reebok, Nike, Adidas, Vans, Yalı Spor, Sneakscloud, Barçın siteleri iyi sitelerdir. Almış olduğunuz ayakkabıyı uygun fiyata bulabilme hakkına ve eğer geldiği zaman hoşunuza gitmediyse 15 gün içerisinde iade edebilir ayrı olarak ise başka renk bedenle değiştirme hakkına da sahipsinizdir. 

Peki gelelim internetten alınca neden daha iyi oluyor bizim acımızdan dezavantajları nelerdir?
-Daha uygun fiyata alabilirsiniz.
-Daha çok seçenek.
-İstediğiniz renk bedeni bulabilirsiniz.
-Değişim hakkında sahipsiniz.
-Beğenmediğiniz ürünün geri iade edip parasını alabilirsiniz.
-Garanti haklarında daha fazla hakka sahipsiniz.
-Oturduğunuz yerden istediğiniz her şeyi alabilirsiniz.
-Kapınıza kadar hizmet hakkına sahipsiniz.
-Daha fazla işe vakit ayırabilirsiniz.
-Fazla zamanınız yoksa sizin için vazgeçilmez bir olanak olabilir.

İnternetten peki nasıl alışveriş yapılıyor?
İlk olarak siteye giriyorsunuz. Sonra ise almış olacağınız ürünü seçiyorsunuz. Sepete ekle kısmından ardından ise siteye üye değilseniz üye olmanızı istiyor. Siteye üye olabilirsiniz. Korkmayın herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Üye olduğunuza göre sırada ise kargonun nereye geleceği için sizden iletişim bilgileriniz istenmektedir. Adınız, Soyadınız, Ülke, Telefon Numaranız, Adresiniz, Mail Adresiniz, Adres Adı (Ev, Yurt, İş yeri) gibi bilgileriniz istenmektedir. Hemen ardında ise kart bilgileriniz. İlk olarak Kart Numarası, Kart Üzerinde Yazan İsim, Son Kullanım Tarihi ve Güvenlik Kodu (CVV) bilgilerinizi girip son kez gözden geçirip siparişi onayla butonuna basıp telefonunuza gelen banka tarafından gönderilen kodu girip siparişinizin gelmesini bekliyorsunuz. Siteden kargom nerede butonundan ne zaman geleceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Her blogum da olduğu gibi vazgeçilmez anılarımdan birini yine sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir keresinde mağazaya gidip t-şort almıştım. Mağazaya gittim ve değişim talebi yaptığım zaman mağazanın bana cevabı ise ne oldu biliyor musunuz bana geldiler dediler ki beyefendi kendi gözünüzle bakarak aldığınız için bu ürünü değiştiremeyiz. Neymiş kendi gözümle gördüğüm için değiştiremiyorlarmış saçma değil mi ya mağaza ismi vermeyeceğim cidden saçma o günden sonra genellikle interneti tercih ediyorum. Çünkü bakmadığım için beğenmediğim ürünün parasını geri iade etmek zorundalar veya değiştirmek zorundalar çünkü internetten ne alırsanız alır her zaman sizin hakkınız daha fazla olmaktadır. Bir de ne alırsanız alın bilindik sitelerden almaya özen gösteriniz. Ucuz diye inanıp gidip bilinmedik sitelerden asla ve asla alışveriş yapmayınız. Almış olacağınız ürünün yorum kısmında diğer satın alan kişilerin yorumlarını muhakkak okumayı asla ve asla unutmayınız. Bilinmedik sitelere de güvenmeyiniz. Yukarıda açıkladığım sitelere güvenebilirsiniz. Çünkü ben her zaman bu sitelerden alışveriş yapıyorum ve şuana kadar herhangi bir şikayetle veya sorunla karşılaşmadım. 

Herhangi bir sorunuz olursa Instagram üzerinden veya aşağıda bulunan yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.
Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.