Otobüsle Seyahat Anılarım


  Merhaba nasılsın iyisindir diye umuyorum. Bu blogum da sana otobüslerle çok seyahat eden birisi olarak yaşadığım komik anılarımdan bahsetmek istiyorum.

  İlk önce en komik anımdan bahsetmek istiyorum. Afyon otogardan binmiştim ve Ankara'ya geliyordum. Ben genellikle en ön bir numarayı tercih ediyorum yoksa seyahat etmem biraz zor oluyor. Neyse en önde olduğum için her zaman emniyet kemeri takarım. Bir gün yanıma büyük bir karı koca oturdular yan çiftli koltuğa neyse otobüs hareket etmeye başladı bende bildiğim için beyefendiye söyledim emniyet kemerinizi takınız ne olur ne olmaz diye tabi beyefendi takmama gerek yok ben alışkınım falan gibi kelimeler kullandı. Bende tamam beyefendi siz bilirsiniz sizin kararınız diyerek müzik eşliğinde yolu izliyorum. Bir anda önümüzde giden siyah Volkwagen model araba bir anda istop etti. Bizde hemen arkasındaydık tabi kaptan hemen ilk yardım anı freni falan çekti ve otobüs sıfıra sıfır durduk. En komik an ise burası bende emniyet kemeri olduğu için sıkıntı olmadı. Ama yanda oturan beyefendi ön cama lop diye yapıştı. Ben tabi kahkaha ata ata bir hal oldum adam döndü bana ne gülüyorsun abisinin falan dedi bende hemen siz büyükler çok biliyorsunuz ama bazen küçüklerin lafını dinleseniz iyi edersiniz deyip direk lafları vuruyorum. Neyse sonunda adam ikna oldu geldi aklısınız sizin sözünüzü dinlemeliydim benim hatam oldu kusura bakmayın gibi laflarla özür dilemişti.

  Başka bir yolculukta ise genellikle hep tercih ettiğim firmada hep aynı kaptana denk geliyordum. Artık denk gele gele kaptanla sohbetimiz muhabbetimiz ilerlemişti. Hep bir numarada oturduğum için yine geçtim koltuğa bir baktım yine aynı kaptan zaten beni görür görmez yinemi sensiz ya baş belası artık bırak peşimi falan demişti bende asıl siz bırakın ya hep aynı kaptan sıkıldım gibi kelimeler demiştim. Oda vay beyefendi bizden sıkılmış acaba sürüşümün nesinden şikayetçisiniz acaba diye soru sormuştu bende çok yavaş gidiyorsunuz koşarak bile sizi geçerim demiştim. :Dd Sonra tabi kaptanla muhabbetimiz iyi olduğu için muavine boyna arkamdaki gence iyi bak yoksa inerken soracağım beğenmezse görüşürüz falan demişti ama cidden her seferinde aynı kaptana denk geliyorum. Artık gördüğü zaman direk yinemi sen ya bir kurtulamadık senden deyip duruyor ama siz böyle dediğine bakmayın aslında çok seviyor. Muavine falan boyna bakım yaptırıyor. Kendisi dünyanın en iyi kaptanı diyebilirim size bu işi 40 senedir yapıyormuş ve öğrencileri çok seviyor özellikle sınavları bitmiş eve giderken denk gelirseniz otobüste muavine en az 3 sefer ikram servisi yaptırıyor. O kadar iyi birisi.

  Başka anımda ise ikram servisi arabası var belki bilirsiniz veya bilmeyebilirsiniz. 4 tekerlekli el arabasına benzeyen ikrama göre tasarlanmış bir elle sürüklenen araba neyse muavin geldi bana şunu tutabilir misiniz demişti tabi bende direk tutum. Muavin önden soğuk içecekleri alıyordu. Belki bilirsiniz otobüslerde soğuk içecekler önde bulunan soğuk dolapta durmaktadır. Muavin geldi teşekkürler bırakabilirsiniz dedikten sonra benim bırakmamla ikram servisi arabası otobüs sonuna kadar gitmesin mi acayip komik olmuştu bir anda dümdüz en sona kadar gitti tekerlekleri vasıtasıyla tabi muavin gitti hemen geri getirmişti.

  Bir seferinde ise yine Afyon-Ankara seferinde giderken kaptanın ilerde bulunan kavşaktan ileri dönmesi gerekiyordu. Ama kaptan dönmeyi unuttu dümdüz gidiyor. Dümdüz gidersek Konya'ya gidiyoruz. Benimde o gün bir yere yetişmem gerek zaman kısıtlı. Cidden dümdüz gidiyor ilerden dönecek sandım yine dönmedi sonra eğildim dedim ki kaptan biz Konya'ya mı gidiyoruz yoksa Ankara'ya mı dediğim aman ah biz Ankara'ya gidiyorduk değil mi ya ben unuttum Konya sanıyordum genç iyi ki söyledim çok teşekkürler diyerek ilerde ki kavşaktan dönmüştü.

  Bir başkasında ise kaptan Ankara otogarını bilmiyormuş. Ankara'ya kadar geldik ama adam otogara hiç gitmemiş muavin desen oda bilmiyordu. Kaptan iyice tutuştu ne yapacağız nasıl gideceğiz derken ben kulak misafiri oldum hemen hani otobüslerin önde basmak var ya bilen bilir oraya oturdum. Dedim abi ben biliyorum yolu tarif edeyim ben sana hemen tarif ettim gittik otogara girdik perona kadar adam teşekkür ede ede bir hal oldu hemen gitti bir torba abur çubur ile gelmişti. Teşekkür mazeretinde kabul edersen çok sevinirim falan demişti bende zar zor kabul etmiştim. Bu da böyle bir anımdı daha çok anım var.

  Bir keresinde İstanbul'dan Afyon'a dönüyorum. Ama yorgunluktan ölmüşüm aşırı derecede uykum vardı. Hayatımda ilk defa o yolda uyumuştum. Hatta en son muavin beyefendi geldi falan derken uyanmıştım.

  Bir başka anım ise Afyon-İzmir yolunda olmuştu. İzmir'e varmamıza 1.30 saat kalmıştı otobüs molada kaptanlar değişti tabi ama diğer kaptan cidden çok yavaş gidiyordu. İçimden diyordum keşke bu kaptan hızlı gider falan derken kalktık gidiyoruz ama nasıl gidiyoruz anlatamam size uçuyoruz.Adam sanki binek araba kullanıyor o derece rahat ve hızlı gidiyor. Hatta bir ara ışıkta duramadı ilk yardımı çekti otobüs o şekilde falan durdu dedim ne oluyoruz. Tamam dua ettim ama bu kadarını da beklemiyordum ya biraz fazla etmişim galiba.

  Bir başka anım ise Muğla-Afyon yolunda yaşamıştım. Otobüse bindim gidiyoruz böyle ben genellikle full otobüste müzik dinlerim otobüste müzik yoksa ne kadar iyi olursa olsun benden sıfır puan alır direk yoksa çekilmiyor. Bir yandan müzik dinlerken yolu izlemekle beraber telefon ile mesajlaşmak kadar güzel ve keyif verici bir şey yok bence bayılıyorum. Neyse gidiyoruz böyle daha Muğla'dan çıkamadık. Muğla yolu ben giderken ve gelirken tadilat vardı. Genişletiliyordu yol ama nasıl takır tukur takır tukur derken otobüslerde bulunan multi medya var ya o yerinden çıktı lop diye kucağıma duştu. Meğersem asmalıymış o bende o zaman fark ettim hep merak ediyordum bu burada nasıl duruyor falan diye onuda görmüş oldum hemen muavin bey geldi onu yerine taktı düşmemesi için bantla bantladı uşağa gelince çıkartmıştık onu yolda takır tukurdan dolayı çıkıyormuş meğersem.

  Diğer anımda ise hep denk geldiğim kaptana denk gelmiştim yine bu seferinde ise muavinle de sohbeti ilerletmiştim kaptan abinin sayesinde muavin uyur iken yaka kartı var ya muavinlerin isimleri yazıyor genellikle onu uyurken çıkartıp saklamıştı. Bazı firmalarda onu takmak zorunluymuş. Takmadıkları zaman ceza puanı veya maaşından belli bir miktar kesilme cezası alıyorlarmış. Kaptan onu sakladı bana da sakın söyleme demişti. Neyse otogara yaklaştık muavini kaldırdı tabi muavin kalktı yaka kartı yok eli ayağına dolandı bende gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Bir yandan kaptan abi belki arkalara uçmuştur falan deyip trollemeye çalışıyor muavini oda ne yapsın bakıyordu ben olsam bende bakardım yani ucunda ceza yemek var. İşinden atılmak söz konusu baktı bulamadı çantasında yedeği varmış tam onu çıkarırken kaptan abi vermişti.

  Daha o kadar çok anım var ki anlat anlat bitmek bilmez. Epey uzun olmuş. Bu arada size ünlü bilindik firmaların wifi şifrelerini aşağıya bırakıyorum oradan öğrenip otobüslerin wifisine bağlanabilirsiniz. Çoğunluk %90 doğrudur şifreler. Eğer merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz sorularınız olursa yorum yaparak veya son kısma bırakacağım Instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.

Wifi Şifreleri:
Pamukkale Turizm: 0850 333 3535
Anadolu Turizm: 0850 333 3564
Kamilkoç Turizm: KK(Otobüsün plakası) 
Örnek: 35EA432 diyelim otobüsün plakasını KK35EA432 wifi şifrsidir.

Bu arada Türkiye'nin en iyi turizm firması Pamukkale ve Anadolu Turizm'dir. Diğer firmaları kimseye önermem. Zaamnın da varış ve ikramları servisleri ve personelleri ile Türkiye'nin en iyi ulaşım ve turizm firması birincilik ödülüne sahip en iyi firmalardır. Herkese tavsiye ederim. Diğerlerini fazla tavsiye etmem.

Neden en ön bir numaralı koltuğu tercih etmeliyiz? Ben neden her seferinden bir numaralı koltuğu tercih ediyorum? Sizin Instagram'dan sormuş olduğunuz sorularınızı cevaplıyorum.

İsterseniz maddeler halinde açıklayayım size;
1.Her zaman bir numaralı koltuk diğer koltuklardan daha rahat ve sorunsuz olur. Neden diye soracak olursanız en göze batan koltuktur.
2.Yolculuk sırasında sizin sıkılmamanızı engeller. Yolu izlerken zamanın ne çabuk geçtiğini anlayamazsınız.
3.İkram servisleri ilk önce her zaman oradan başlar. İstediğiniz kadar ikram servisinden yararlanma fırsatı sunar.
4.Her hangi bir sorununuzu rahatlıkla muavine iletebilirsiniz.
5.İnternet en iyi en önden çekmektedir. Çünkü modem en öndedir.
6.Başkaları sizin görüş açınızı kapatamaz.
7.Yolculuğunuz bittiği zaman ilk önce otobüsten siz inersiniz ve bu size acele işiniz varsa zaman kazandırır.
8.Eğer hijyene dikkat ediyorsanız açık büfe servis imkanında bulunan yiyeceklere ilk önce muavinden sonra siz dokunursunuz.
9.Eğer otobüse meraklıysanız kaptanın hareketlerini veya kaç km hızda gittiğine bakabilirsiniz.
10.Muavinler sizinle daha çok ilgilenir. Bunu kendi tecrübelerinle diyorum size en önde oturana muavin her seferinde bir isteğiniz var mı diye sormaktadır.
11.Olası bir durum halinde otobüste kaptan ve muavine ulaşamadıkları zaman müşteri hizmetleri ilk sizle iletişime geçmektedir.
12.Eğer geç kaldınız. Hiç dert etmeyiniz. Çünkü siz bir numarada oturuyorsunuz. Sizi fark edememem gibi bir durum söz konusu bile değil çünkü çok göze bakmaktadır. Diğer koltuklarda geç kalsanız bile belki aramaya bilirler ama sizi muhakkak arayacaklardır.
13.En önde giderken eğer oraya ilk defa gidiyorsanız sizin etrafı çevreyi daha rahat görmenizi ve keşfetmenizi sağlamaktadır.
14.Eğer hiç gitmediğiniz bir şehire ilk defa gidiyorsanız merak ettiğiniz soruları muavine rahatlıkla sorabilirsiniz. Ücretsiz servis araçları ve benzeri sorularınız.
15.Benim asıl tercih etme nedenim ise otobüsle seyahatim boyunca müzik dinlerim. Ayrı olarak yolun tadını çıkarırken arkadaşlarımla mesajlaşır gelen mailleri cevapladığım için genellikle en önü tercih ediyorum.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.