Hasta olmamızın nedeni yediğimiz gıda ürünleri olabilir mi?


   Öncelikle merhaba nasılsın? İyisindir diye umuyorum. Bu blogum da yediğimiz gıda ürünlerinin üzerimizde bıraktıkları etkiler konusunda konuşucağız. Belki de hasta olmanızın nedeni yediğiniz tükettiğiniz yiyecek veya içecek ürünlerinden olabilir. Neden olmasın. 

 İsterseniz ilk söyle başlayalım konumuza sadece dış etkenlerden dolayı hasta olduğumuzu düşünüyorsunuz bunu ilk olarak aklınızdan çıkartmanızı tavsiye ederim. Neden sadece dış etkenler yüzünden hasta olalım ki örnek verecek olursak dış etkenler hava olayları olabilir veya her hangi bir ufak veya büyük çaplı kazalar da olabilir. Tabi bunların etkileri yok demiyorum tabi ki de var ama sadece bunlardan dolayı hasta olmuyoruz.

 Mesela en bilinen hastalık şeker hastalığı evet evet en yaygın herkesin bildiği bir hastalıktır. Peki neden bir insan şeker hastası olur. Nedeni aslında çok basit vücudumuzun günlük belli bir miktar şeker tüketmesi gerekmektedir. Tabi bunu vücudumuz sizin tükettiğiniz meyve ve sebzelerden de karşılayabilmektedir. Peki nasıl meyvelerin içerisinde Fruktoz denile meyve şekeri bulunmaktadır. Bunu meyve kendisi üretmektedir. Çoğu meyvenin içerisinde vardır hatta olmadığı meyve sayısı yok denecek kadar azdır. Hatta meyve şekerini vücudumuz sadece enerji kaynağı olarak kullanmaktadır. Ama tabi günlük şeker ihtiyacını ben hep meyve yiyerek karşılayabilir miyim diye soracak olursanız tabi ki da hayır ve bunu asla ve asla uygulamayınız. Çünkü vücudumuzun diğer besinlerden de yararlanması ve o besinlerin içerisinde bulunan vitaminleri de almalıdır. İnsan vücudu öyle bir şey ki herhangi bir vitamini almazsa o vitaminin sağladığı vücudumuzda oluşturduğu metabolizma veya hareket sistemi veya herhangi bir şey güçsüz kalacaktır ve bu sayede hasta olma oranımız yükselecektir.

 Mesela en çok bilinen yanlışlardan birisi ise bitki çaylardır. Çoğu insan hasta olduğu zaman bitki çaylarına koşar veya sarılır tamam koşun ve sarılabilirsiniz ama şöyle bir sorun daha var ortada eğer karışım yapıyorsanız o yapmış olduğunuz karşımın içerisinde bulunan bitkinin vücudunuza faydası yerine zararı olabilir. Belki burada şunu diyebilirsiniz ya ben iyiyim çok iyi oluyorum ve hiç bir zararı olmuyor benim vücuduma olsaydı anlardım da diyebilirsiniz tabi hemen burada size bir bilgi daha vereyim gizli alerji diye bir olay hiç duydunuz mu? Gizli alerji denilen olay sizin herhangi bir şekilde hissedemeyeceğiniz veya göremeyeceğiniz vücudunuzun içerisinde oluşan bir olaydır. Belki karışımınız da bulunan çiçeğin içerisinde bulunan bir etmen yüzünden aşırı derecede hasta olabilirsiniz ve bu hastalık kendini hemen göstermez üzerinden bazen 1-2 hafta veya 1-2 ayı geçen sürelerde de olabilmektedir.

 Birde en büyük sorun ise çiğ yumurta içmek bunu bazı kişiler faydalı bulurken bazı kişiler faydalı bulmamaktadır. Ama tabi bu konuda söyle bir sorun da vardır bazı kişilere faydası olabiliyor bazı kişilere ise zararı olmaktadır. Peki neden bunu sizin anlayabileceğiniz bir dilden anlatacağım yoksa gıdacı dilinden de anlatırdım ama bunu bir çok kişi anlamayacağına eminim. Şimdi pişmemiş yumurtanın içerisinde zararlı birden fazla mikroorganizma olabilir. Zararlı mikroorganizma dediğimiz olay ise tükettiğimiz ürünlerin içerisinde bulunan vücudumuza birden fazla zararı olan bir olaydır diyebiliriz aslında şimdi almış olduğumuz yumurtanın içerisinde bulunan zararlı mikroorganizmalar vücudumuza girdiği zaman vücudumuz otomatik olarak bir savaş içerisine girmektedir. Kısaca içeride bir savaş oluyor. Peki bu savaşı ya zararlılar kazanırsa ne olur vücudumuzu ele geçirerek gelişebilirler ve bu sayede mesela karnımız ağrıyacağı yere daha fazla şeylerle de karşılaşabiliriz. Siz siz olun benim size tavsiyem asla ve asla kulaktan duyma olaylara inanarak çiğ yumurta tüketmeyiniz. Her zaman yumurtayı pişirerek tüketiniz ve buraya kadar geldik size bir bilgi daha vereyim ne dersiniz bence evet dediğinizi duyuyorum yumurtanın en fazla proteinli hali ise az pişmiş halidir yani halk arasında buna rafadan yumurtadır çünkü faydalı mikroorganizmalar belli bir sıcaklığa çıkıldığı zaman ölmektedir ve rafadan yumurta da az pişmiş yumurta olduğu için içerisinde faydalı mikroorganizmaları tüketerek daha sağlıklı olabiliriz.

  Peki çok fazla miktarda yemek yersek ne olur veya az yemek yersek ne olur size bunu kısa ve öz anlatacağım. Çok fazla yemek yerseniz vücudunuzun istediği dozdan daha fazlası olduğu için beyninizde protein enerji fazla olması durumunda ve siz eğer yürüyüş ve benzeri şeyler yapmamanızın sonucunda bir balonu örnek verebiliriz çok fazla havayla şişirirsek ne olur patlar değil mi vücudumuzda da fazlalık sonucu tüketememe sonucu karnımız ağrıyabilir başlangıç olarak sonra kabız olabiliriz ve ardından diğer hastalıkların da şiddeti artabilir.
   Peki az yemek yersek ne olur bunu da balon örneği verebiliriz balonu az şişirirsek ne olur çok küçük bir balon olur değil mi ve bunu çocuklar istemez peki neden istemez çünkü küçük ve onunla oynayamazlar. Vücudumuz da bunu gibidir az yemek versek günlük tüketim miktarımıza ulaşamayız ve bu sayede güçsüz duruma düşeriz yaşımız da ilerledikçe kaslarımız yavaş yavaş tükenmeye başlar ve güçsüz olduğumuz için de ilk olarak ilerleyen yaşta baston kullanıma başlarız daha sonralarında ise yatağa mahkum kalabiliriz.

  Peki bir insan neden ihal veya kabız olur onu biliyor musunuz? Kabız olmamızın birden fazla nedeni olabilir. Mesela bunu başlıcaları kabuklu meyveler olabilir örnek olarak kabuklu domates eğer sizde kabız hastalığınız varsa domatesin kabuklarını çıkartarak yemenizi öneririm peki sadece domates mi? Tabi ki de hayır tüm meyve ve sebzelerin kabuklarını çıkartarak yemenizi tavsiye ederim. Birde acı şeyler tüketmekten kaçınınız bunu yanında fazla soğuk şeyler tüketimine de dikkat etmenizi öneririm soğuk şeyler tüketebilirsiniz ama fazla oranda asla tüketmeyiniz. Bir de düzenli olarak tuvalete gitme alışkanlığı edinmenizi öneririm birden fazla kabız hastası kişiler kabız oldukları için tuvalete çok sık gitmezler bunu böyle düşünmeyiniz asla sık sık tuvalete gitmenizi öneririm. Biraz da metabolizmayı hızlandırıcı şeyler tüketirseniz sizin için çok faydası olacaktır. Mesela Türk Kahvesi veya normal kahveleri tüketebilirsiniz. Metabolizmanızı aşırı derecede hızlandırır.
  Peki nasıl ishal oluruz? Fazla oranda kafein, meyve, süt ve süt ürünleri kullanırsak vücudumuzda ki metabolizma aşırı derecede hızlanacağı için direk olarak ishal olma ihtimalimiz fazla olmaktadır. Peki bunun yanında başka neler olabilir tabi ki de başta gıda zehirlenmesi olmak üzere ani beslenme değişiklikleri ve son olarak gıdalara karşı bulunan alerjileriniz gelmektedir. Peki alerji alerji diyorum da bir insan neye alerjisi olduğunu nasıl öğrenebilir derseniz hastanelerde bulunan alerji tespiti veya neye alerjinizin olduğunu hastanelerden kan testi ve diğer alınan bir kaç testler ile öğrenebilirsiniz. Hatta orada belki hiç bilmediğiniz bir en ufak şeye bile alerjiniz olabilir. 

  Peki birden fazla şey hakkında konuştuk sıra tuza geldi. Peki tuz nedir fazla veya az yersek başımıza ne gibi hastalıklar gelebilir şimdi bunlar hakkında biraz konuşma vakti. İlk olarak bu konuda artık birden fazla tuz bulunmaktadır. Kaya tuzu, Sofra tuzu ve Çin tuzu olmak üzere halk arasında 3 adet tuz bulunmaktadır. Peki bunların hangisi sağlıklı tabi ki de kaya tuzu en sağlıklı olanıdır. Ama bu konuda da çok dikkatli olun nedenini ise size konunun altında anlatacağım. Hatta belki bir daha asla tuz bile tük etmezsiniz çünkü belki bu bilgileri ilk benden öğrenmiş de olabilirsiniz. Tuz kısaca aslında yediğimiz gıda ürünlerinden alabileceğimiz dışarıdan olarak ayrı olarak tuz kullanmamıza gerek olmayan bir mineraldir. Peki neden fazla tuz kullanırız genel olarak bunu açıklaması ise şudur tuz bağımlılık yapan bir maddedir. Onun içinde fazla tuz kullanma ihtimalimiz yüksektir. Peki az veya çok kullanırsak neler olur az oranda yani günlük kullanmamız gereken doza ulaşamazsak ilk olarak başımıza gelen olaylar baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü yapmaktadır. Genel olarak herkes söyle başım dönüyor diye aslında onun nedeni çok az miktarda tuz kullandığı için vücudunun tuza ihtiyacı olduğunun ikazını veriyor. Ahh bunu demişken vücudumuz bize bazı hastalıklarla uyarılar da vermektedir. Peki fazla tuz kullanırsak ne gibi hastalıklarla karşı karşıya gelmekteyiz. Yüksek tansiyon başta olmak üzere kalp ve damar hastalıklarına da neden olmaktadır. Peki ülkemizin geneli neden yüksek tansiyona yakalanmaktadır? Cevabı çok basit aslında ek olarak salatalara veya diğer yemeklere tuz koymamıza gerek yoktur. Sebzelerin içerisinde belli bir oranda tuz bulunmaktadır ve bu günlük hayatta tüketmiş olduğumuz yiyeceklerin içinde olduğu için günlük dozumuzu doldururuz. Peki siz dışarıdan ilave ettiğiniz zaman ne oluyor dozu aşmış oluyorsunuz ve spor veya egzersiz yapmadığınız zaman terlemediğiniz zaman vücudunuzda bulunan tuzu dışarı atamıyorsunuz ve bu sayede yüksek tansiyon başta olmak üzere diğer hastalıklara da sebebiyet vermiş oluyorsunuz. Bu arada yine bir bilgi daha vereyim terlediğimiz zaman veya ter içerisinde su ve tuz vardır terlediğimiz zaman vücudumuzda bulunan belli bir miktar tuzu ve suyu ortamdan uzaklaştırmış oluyoruz. Bu arada size şeyi diyeyim belki tüketmezsiniz ama bence tüketin herhangi bir sorun yok bazı şehirlerde isim vermeyeceğim şehirleri bu tuz gölü denilen göllerde o çevrenin atıkları atılmaktadır. Bu atıktan kastım yani kısaca nasıl desem bilemedim ama işte lahım oraya atılıyor ama tabi size gelen tuzun içinde hiç bir şey yok korkmayın sakın ahh biz bunca sene ne yedik falan da demeyin birden fazla işlemlerden geçirilerek temizlenerek temiz hale gelerek sofralara gelmektedir. Sakın korkmayın ama bilgi amaçlı dedim bu hiç bir yerde yazma bulamazsınız da hiç bir yerde...

  Peki son olarak size yağdan bahsedeceğim. Yağ konusunda birden fazla hastalığa yakalanma riskimiz vardır. Bunlardan birincisi en çok bilinen ve yaygın olanı obez ve obezite hastalığıdır. Yağ fazla kullanımında vücuttan atılamadığı için vücudumuzda birikir birikir ve birikir birikimi sonucunda bu tabi dışarıdan da görünmeye başlanır. Yani kilo alırız. Peki yağı en çok neden alırız en fazla yağı yediğimiz patates kızartması ve diğer kızartmalardan almaktayız. İnsan oğlu patates kızartmasını çok sever gerçi zamanında patates kızartması hayvan yemi olarak kullanılsa da şuan günümüzde bir yiyecek olarak kullanılmaktadır. Patates kızartması eski dönemlerde savaş döneminde keşfedilmiş bir yiyecektir. Peki fazla yağ birikimi sonunda damar tıkanıklığıyla göz göze gelebiliriz. Peki neden fazla yağ kullanıyoruz. Kısaca patates kızartması bağımlılık yaban gir yiyecek olduğu için ve herkesin evinde haftada minimum bir kere olmak üzere kesin ve kesin yapılmaktadır. 

   Bu seferki blogum bu kadardı fazla uzatmak istemedim ama fazla istek gelirse uzatabilirim. Genel olarak tükettiğimiz şeylerden bahsettim. Eğer daha uzatmamı isterseniz yorum yaparak veya Instagram'dan bana ulaşabilirsiniz. Önerilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Genelde yorum yapan veya mesaj atan herkese cevap veriyorum çekinmeden bana yazabilirsiniz. İnsan vücudu her kişiye göredir. Mesela sana iyi gelen bir şey diğer arkadaşına kötü gelebilir. Bu konularda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Instagram : emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.