Kekemelik nedir ve nasıl geçer?


  Öncelikle merhaba nasılsın iyisindir diye umuyorum.Bu hafta ki blogum da kendim de bir kekemelik zamanı geçirdiğim için size bu kekemeliğimi nasıl yendiğim hakkında bahsetmek istiyorum. Umarım sizler de benim sayemde yenersiniz. Korkmayın aslında çok basit her şey sizin eliniz de bunu asla ve asla unutmayınız. Ne yaparsanız kendinize yaparsınız. Çünkü bu sizin hayatınız başkasının değil.

  İlk olarak kekemelik hakkında bahsetmek istiyorum sizlere...

 Kekemelik belli bir zamanda insanların konuşma sırasında takıldıkları anlara kekemelik denmektedir. Nasıl yani derseniz mesela Emre'nin Günlüğü diyeceksiniz ya bunu Eeeemmree'nin Güünlüğü olarak söyleyen kişilere kekeme denir. Peki bu kekemelik kalıcı mıdır? Tabi ki de hayır benim yendiğim gibi sizde yeneceksiniz merak etmeyin. Kekemelik doktorlara göre bir korku anında veya bir olay sırasında meydana gelen bir olaymış. Genel olarak kekeme iseniz benden size tavsiye ilk olarak gidin kendi anne ve babanıza geçmişe dayalı bir olay, kaza anında panik yaptınız mı veya korktunuz mu veyaaa solak iseniz böyle bir durum solaklarda da meydana gelmektedir. Solak iseniz eskiden sizi sağ elinizi kullanmanız için zorlamışlar mı ilk olarak bunu sorun söylemezse ısrar edin ve bunu öğrenin kesin bir şey vardır. Bunu öğrendikten sonra ise sakın üzülmesin çoğu kekeme birey çekingen olur utangaç olur.

   Evet bende her kekeme gibi çekingen ve utangaçtım. Aşırı derecede utanıyordum ortam içine giremiyordum. Okullarda eskiden sırasıyla Andımız ve İstiklal Marşı okunuyordu. Sınıf sınıf numaraya göre kime geldiyse çıkıp okuyordu. Sıra ben ve ikizime geldiği zaman kaçıyorduk ya da o gün sabah okula geç gidiyorduk. Böyle böyle derken bayahh bir iki sene geçirdik. Hocalar falan zorluyordu. Niye geç kalıyorsunuz veya kaçıyorsunuz falan diyorlardı. Bizde hep bahane uyduruyorduk.

  Neyse konumuza gelelim tamam utangaç olabilirsiniz bu yüzden çekingen de olabilirsiniz ama peki neden bunun üstesinden gelmiyorsunuz ki? Mesela bir ortama girdiğinizde sakin bir şekilde konuşmaya başlarken 'Merhaba Arkadaşlar ben bir kekemeyim ve konuşurken kekeliyorum.' Der iseniz her hangi bir takılma söz konusu olmayacaktır. Çünkü kekemeliğe bir de heyecan neden olmaktadır. Heyecanlanmadığı zaman bir kekeme birey kekelemeden rahat bir şekilde konuşabilmektedir.

  Peki kekemeliği nasıl yenebiliriz?

İlk olarak neden bununla savaşmıyorsunuz ki?
Peki ilk olarak heyecanınınızı yenerek bundan kurtulabilirsiniz. Peki bu nasıl olucak?
Tabi arkadaşlarınızla sık sık buluşup gezin tozun kafelere gidin her kafe de siparişi siz verin. Arkadaşınızın siparişini bile siz verin. Ayrı olarak self servisli kafelere gidin. AVM'ler de bulunan Fast Food'lara gidin ve orada siparişi hep siz verin. Yani kısaca dışarı çıktığınız zaman yabancı kişilerle iletişime geçin. Arkadaşlarınızla bol bol telefonda konuşun veya yüz yüze konuşun. Bol bol konuşun yolda giderken birisinde yolu sorun. Yolu bilseniz bile sorun. Marketlere gidin Migros'a gidin veya herhangi bir markete de gidebilirsiniz siz benim Migros dediğime bakmayın neyse evin market alışverişini siz yapın elinize bir liste alın ve gidin. Çalışanlara aradığınız ürünleri sorun. Onlardan yardım alın ve bu sırada bol bol fiyatlar konusunda konuşun. 

  Belki bilirsiniz benim en sevdiğim market Migros peki neden Mİgros biliyor musunuz? 
Nedeni ben kekeme iken kekemelik benim üniversite 1.sınıfa kadar benimle beraber geldi. Neyse bol bol Migros'a gidip alacağım ürünleri soruyordum merak ettiğim şeyleri soruyordum. Ne gelirse aklıma gidip soruyordum. Hatta gide gele arada orada kitap okuyordum. Git gel yaparak 300 sayfalık bir kitabı da bitirmiştim. Sizden isteğim dışarı çıkın ve bol bol konuşun tanıyın tanımayın kim olursa olsun yeter ki konuşun. Bu sizin heyecanınızı alacaktır ve çekingen olmanızı ayrı olarak ise utanmamanızı sağlayacaktır ve bundan sonra hayatınız çok daha farklı olacak sizin için...

  Sonra ise bol bol kitap okuyum. Okuyamasanız bile okumaya çalışın. İlk 2-3 sayfa ile başlayarak 2-3 gün sonra bunu arttırarak sayfa sayısını arttırabilirsiniz. Ama içinden okumayın. Bir odaya geçin ve o odada sesli bir şekilde bağıra bağıra kitabınızı okuyunuz. Takıldığınız zaman asla bırakmayın. Devam edin. Pes ederseniz siz kaybedersiniz. Asla pes etmeyiniz. Assslaaaa!!!!!

  Sonra ise kekemelerin beyinleri çok hızlı çalışmaktadır. Araştırmalara göre normal bir kekeme birey bir anda normal insan 8 kelime düşünürken kekeme bireyler aynı anda 70-80 kelime düşündükleri gözlenmiştir. Peki bunun kekemeliğe ne gibi bir etkisi var derseniz. Size sormak istiyorum. 8 kelimeden oluşan bir cümleyi mi birleştirmek kolay yoksa 70-80 kelimeden oluşan bir cümleyi birleştirmek mi? Sanırsam hepimiz 8 kelimeyi seçeceğiz. Kekeme bireylerin beyinleri hızlı çalıştığı için 70-80 cümleyi nasıl birleştireceğiz nasıl cümle kurarım ne desem ne etsem nasıl olacak nasıl konuşsam ne desem derken beyin eror veriyor. Yani beyin karışıyor. Sonra tabi düzgün cümle oluşturamadıkları için kekelemek de tirler.  Bunun sorunu çok basit çözülüyor. Konuşurken yavaş konuşun bir şey diyeceğiniz zaman çok yavaş söyleyin. Bir kitabı okurken çok yavaş okuyun. Kısaca konuşma okuma üzerine her şeyi yavaş yapın. Yavaş yaptığınız zaman bunu 20 gün tekrarladığınız zaman beyniniz yavaş çalışmaya alışacaktır ve daha düzgün diksiyonlu bir şekilde kekelemeden konuşabileceksiniz.

  Sonra ise en büyük neden nefes alıp vermektir. Çoğu kekeme bireyler konuşma sırasında nefesleri karınlarından almazlar ve bu yüzden doğru nefes alamadıkları için nefes yetersizliğinden kekelemektedirler. Eğer kekeme iseniz kendinize ayna karşısında konuşurken bir bakın konuşurken karnınızın şiştiğini görebilecek misiniz? Bence göremezsiniz çünkü siz doğru nefes almıyorsunuz. Peki bunu nasıl düzeltebiliriz çok basit bol bol nefes egzersizi yaparak. Nefes alırken hep doğru nefes almaya özen gösterin. 20 gün boyunca doğru nefes almaya odaklanın. Peki neden 20 gün 1 ay değilde beynimiz bazı yaptığımız hareketleri belirlemiştir ve ne olursa olsun onu yapar yani kısaca otomatik arabayı yolda giderken manuel'e çevirememek gibi düşünün çünkü araba otomatik ama bunu kırabilirsiniz. Beynimizin bu kilidi kırma süresi olarak 20 gün belirlenmiştir. 20 gün düzgün nefes almaya ve yavaş bile olsa tane tane bile olsa doğru nefes ile konuşmaya odaklanmanızı istiyorum.

   Hani bazı insanlarda boğaz kısmında bir çıkıntı olur. O çıkıntıyı hiç merak ettiniz mi? Çoğu kişi onu yemek yememekle alakalı olduğunu düşünür. Ama gel gelelim işin aşrı o değildir. İşin asrı ise o kişinin düzgün nefes almadığının göstergesidir.

  Peki bir de sokağa ben nasıl çıkıp konuşacağım konuşamam ki utanırım insanlara ne gibi sorular soacağım hiç bilmiyorum derseniz. Bunu sokağa çıkmadan başka bireylere soru sorarak yapamıyorsanız. Aynanın karşısına geçin. Evet evet aynanın karşısında kendinizle konuşun kendinize kitap okuyun. Aynanın önüne bağdaş kurup elinize kitap alıp sesli okuyabilirsiniz. Bu size çok iyi gelecektir. Heyecanınızı ortadan kaldıracaktır.

Peki kekemeler ne zaman kekelemez?
Kekeme bireyler çok güzel şarkı söylemektedirler. Şarkı sırasında hiç bir zaman kekelemezler.
Sonra ise en yakın arkadaşlarıyla konuştukları zaman kekelemezler. Çünkü o arkadaşı onun durumunu bildiği için ona göre hareket ettiğinden dolayı kendilerini rahat hissederler.
Kendileriyle konuşurken hiç kekelemezler ama bu ayna karşısında falan değil sadece odada kendileriyle konuşurken.
Son olarak ise heyecan yapmadıkları zaman kekelemezler.

Peki kekemelik düzgün konuşan kişilerin başına gelir mi?
Evet gelir özellikle çoğu kişi bu solakların yemek yemesine özenen kişiler veya beynimizde bulunan lobların sağ elini kullanan kişiler genellikle bunu çok yaparlar. İki tarafınında çalışmasını isterler. Hem sol hem sağ olmak üzere peki bunu yapmaya çalışırlarken konuşma bozukluklarıyla karşılaşma ihtimalleri fazladır. Birde anı bir kaza anında veya korku anında panik yaptıkları zaman başlarına gelebilir.

Peki kekemeler daha mı zeki?
Prof.Dr. Nevzat Tarhan:'Araştırmalar kekemelerin zeka ortalamasının genel ortalamanın 14 puan yukarısında, 114 puan civarında olduğunu ortaya koymuştur'

Peki dünya üzerinde ünlü kekeme de var mı?
1.Isaac Newton
Bir çok buluşun sahibi İngiliz fiizkçi kekemeliği çok kafasına takarak halktan saklamaya çalışmıştır.
2.Albert Einstein
Kekemelik yüzünden psikolojik sorunları ile savaşan ve okul hayatı çok zor geçmiş olan bir bilim adamıdır.
3.Marilyn Monroe
Ünlü Amerikalı sanatçı Marilyn Monroe, çocukluğundan beri kekemelik problemi yaşamış. Konuşmasındaki farklılığın sebebinin bu olduğu söyleniyor.
4.Bruce Wilis
5.Charles Darwin
Evrim teorisini ortaya atan İngiliz biyolog Charles Darwin de ağır bir kekemeydi. Ancak bu konuşma problemini hiç önemsememiş. Hatta konuşmasıyla dalga geçtiği bile söyleniyor.
6.Çiçero (Marcus Tullius Cicero)
7.Roma İmparatoru Claudius
8.Vladimir Lenin
Bolşevik devrimin lideri ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin. Günlük hayatında kekelemesine rağmen halka hitap ederken kekelemezmiş. Kendine özgü şarkı söyler gibi bir konuşma tarzıyla bu sorunu hissettirmezmiş.
9.Winston Churchill
10.Lewis Carroll
Alice Harikalar Diyarı'nın yazarı İngiliz Lewis Carroll, çocukluğundan beri yaşadığı kekemeliği tereddüt olarak tanımlıyordu. Her ne kadar kekemeliğinden rahatsız olsa da bu sorun ünlü yazarın başarılarına engel olmamıştır.
11.Ezop (Aesop)
Severek okuduğumuz ve dinlediğimiz ünlü Ezop Masalları'nın yazarı Yunan masalcı Ezop söylentilere göre kekemeymiş.
12.Bill Walton
Eski NBA yıldızının da kekemelik problemi vardır.
13.Müzeyyen Senar
Kendisi şöyle anlatıyor:
“Müthiş üzüntülüydüm. Konuşamamak beni kahrediyordu… Ancak bugün düşündüğümde, sanki Tanrı bana başka bir şey vermek için kekeme olmamı istemişti. Çünkü konuşamayınca şarkı söylemeye mecbur kalıyordum. Yeni bir usul geliştirmiştim. Artık anlatmak istediklerimi şarkı söyleyerek ifade etmeye başlamıştım. Yani sürekli şarkı söyleyen bir insan haline gelmiştim. Bu herhalde sesimin volümüne ve kalitesine olumlu etki yapmış olmalıdır. Çünkü bazı heceleri çıkarmak için gırtlaktan farklı sesler çıkartmak durumunda kalıyordum. İşe iyi tarafından bakmak gerekirse, kekeme olmasaydım, belki bugünkü Müzeyyen Senar olamazdım.”

14.Halit Kıvanç
Türkiye’de kekeme deyince akla gelen ilk isim ünlü gazeteci ve büyük spiker Halit Kıvanç’tır. Halit Kıvanç'a bu sorundan dolayı çocukluğunda bol miktarda kanarya suyu içirmişler. Kendi iradesi ve azmi ile bunu yendiği gibi ülkemizin diksiyonu en iyi, en düzgün konuşanları arasında bulunuyor.
15.Hüseyin Turan
Ülkemizdeki ünlü kekemelerden şarkıcı Hüseyin Turan, bir röportajda sorulan 'Konuşmanızdaki tutukluk, müzik açısından avantaj mıdır, dezavantaj mıdır?' soru üzerine şu cevabı vermiş:

"Dezavantajı yok. Konsere çıktığımızda insanlara bir hitapta bulunacağım zaman, kalabalık karşısında rahat konuşuyorum. Hiç bir kekeme şarkı türkü söylerken takılmaz zaten."


Umarım benim sayemde sizde kekemeliği yenersiniz. Kekemelikte aslında hiç bir şey yok onunla savaşın ve asla pes etmeyin. Benle dalga geçmediler mi geçtiler alay ettiler güldüler eğlendiler bazen üzüldüm bazen üzülmedim. Ama ne oldu gün geldi devran döndü ve ben kekemeliği yendim şimdi ne oluyor biliyor musunuz onlar bana gülüyordu ya asıl şimdi ben onlara gülüyorum. :Ddd Bu hayat senin hayatın hiç bir zaman unutma dediklerimi uygula mutlaka ve mutlaka yeneceksin. Bu konu da sana garantisini bile verebilirim. Eğer daha fazla soruların olursa bana Instagram hesabımdan ulaşabilirsin. ''emre432altinay'' 

Instagram: emre432altinay

Eğer hesabımı bulamazsan Instagram yazısının üzerine basarak çıkan linke tıklayarak benim hesabıma gidebilirsin. Genel olarak her soruya cevap veriyorum. Cevap vermez bakmaz takmaz diye asla düşünme aslaa aklından bile geçirdiğini duymuyum... :Ddd Hadi bakalım sıra sende kekemeliği yen ve önünde seni bekleyen hayatı yaşa...

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.