Safranbolu Lokumu (İmren Lokumları)
    Merhabalar nasılsın? İyisindir diye umuyorum. Safranbolu'da yaşadığım için herkes lokumu neden anlatmıyorsun veya neden açıklamıyorsun gibisindir birden fazla mesajlar gelmeye başladı bende size söz verdiğim gibi size İmren Lokumlarının destekleri ile beraber tüm merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını İmren Lokumlarının sahibi Erdinç Beyin yardımıyla sizlere bu blogumuz da hazırladık.  İmren Lokumları

   Bize ilk olarak Safranbolu Lokumunun tarihçesini anlatır mısınız?


  Türkiye’de lokumun mucidi Hacı Bekir'dir. Kendisi Kastamonu'nun Araç ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. Bu konuda elimizde net bilgi olmasa da tahminler Safranbolu’dan Hacı Bekir’in yanına giden Safranbolu'luların mesleği öğrenerek burada icra etmeleri sonucu geliştiği yönündedir. Çünkü Safranbolu Araç arası 50 km kadardır. Yani hemşehri sayılırız.

  Peki Safranbolu Lokumunun diğer lokumlara oranla en büyük farkı nedir?

Aslında Safranbolu lokumu diğer lokumlara oranla daha hafif, yumuşak ve boğazı yakmayan bir yapıya sahiptir. Lokum kelimesinin Arapça ‘’rahat-ül hulküm’’ yani boğaz rahatlatan sözcüklerinden türediği düşünülürse bugün bu sıfatı hala taşıdığımızı söyleyebiliriz. 

Peki Safranbolu Lokumunu diğer lokumlardan ayıran en önemli özelliği daha hafif, yumuşak ve boğazı yakmayan bir yapısı olması mı dır?

Tabi ki de sadece onlarla kalmamaktadır. Ama asıl önemli özellikleri tabi ki de onlardır. Bunun yanında katkısız üretimin, Safranbolu şehir suyunun ve geleneksel üretim metotlarının da etkisi vardır. 

Peki sizin deyiminizle doğal üretim lokum nasıl olmalıdır?

Doğal üretim dediğimizde nişasta bazlı şeker(glikoz) kullanmadan koruyucu her hangi bir ilave madde eklenmeden tamamıyla doğal olarak üretilen lokum akla gelmektedir.

 Peki lokum sizce en çok neyin yanına yakışıyor? Kısaca siz neyin yanına yakıştırıyorsunuz?

 Kısaca tanımlamak gerekirse eşsiz acı Türk kahvesinin yanına en çok yakıştığı söylenmektedir. Çünkü o acılığı bir nebze almak bir nebze tatlandırmak gelin ve damat gibi birbirlerine kenetlenerek o eşsiz 40 yılı aşkın sohbetleri unutulmaz hale getirmektedir.

Peki o eşsiz Safranbolu Lokumunun yapımının altında yatan sırlar nelerdir?

Lokum su, toz şeker, nişasta, limon tuzu kazanda 2,5 saat kaynatılarak; kuru meyvesi ve çeşnisi çeşidine göre ilave edilerek üretilir. 1 gün boyunca kalıplarda dinlenmesi beklenir. Kesilip ambalajlanır. Tabi hepsi aynı anda atılmamak şartıyla teker teker ölçülerine oranla geleneksel sırasıyla kazanlarda yüksek sıcaklıkta pişirilmesi sonucunda üretilmektedir. Kazanlar genellikle bakır veya paslanmaz çelik olmak zorundadır. 


  Peki Safranbolu denildiği zaman neden akla ilk İmren Lokumları gelmektedir? Bize biraz kuruluş hikayenizden bahseder misiniz?

İmren Lokumlar 1942 yılında dedem  Hidayet SEZER tarafından kurulan firmadır. Bu yıl 76.yılını kutlamıştır. Bugünkü Tarihi Çarşı bölgesinde küçük bir dükkanda tek çeşit lokum ve birkaç çeşit şekerleme ile başlayan bu serüven 1994 yılına kadar 3 farklı adreste ancak tek şubede devam etmiştir. Bu tarihe kadar yerel halka hizmet verilmiş. Bu tarihten itibaren Safranbolu turizminin gelişmesi ve Safranbolu lokumunun dışarıda da tanınmasını sağlayan bir firmadır. 

İmren Lokumları         İmren Lokumları           İmren Lokumları

 Peki dünden bu güne kadar hiç çeşitlilik konusunda değişiklikler oldu mu? Oldu ise bunlar nelerdir? Bize bir kaç bilgi verebilir misiniz?

  Evet tabi ki de çeşitlilik konusunda birden fazla değişikliliğe gittik. Hatta şuanda 9 çeşit lokum üretimimiz vardır. Bunlar sırasıyla ise; Klasik fındıklı, Çifte kavrulmuş Antep fıstıklı, Safranlı fıstıklı, Yeşil fıstıklı, Güllü, Sakızlı, Çikolata kaplı fıstıklı, İncirli ve Gül yapraklı lokumlarımız dır. Helva, akide, ezme, reçel ve diğer şekerleme çeşitleriyle birlikte toplam da 25'e yakın ürünümüz vardır.

Peki ürünlerinizi sadece yurt içine mi ihraç ediyorsunuz yoksa yurt dışına da ihraç ediyor musunuz? 

  Ürünlerimizde katkı maddesi olmadığından ve doğal üretim yapıldığından dolayı raf ömrü 2 ay ile kısıtlıdır. Bu yüzden ihracat çok mümkün olmuyor. Şehir dışında da aynı sebeplerden dolayı satış mağazalarımız bulunmuyor. 

Peki lokum üretiminde kullanılan gerekli ham maddeyi nerelerden temin ediyorsunuz?

Ham madde temininde yıllardır belirlediğimiz bazı kriterlerimiz var. Yeni tedarikçilere her zaman mesafeli davranırız. Özellikle kuru gıda konusun da. 1970'li ve 1980'lı yıllardan bu yana çalıştığımız tedarikçilerimiz var. Artık bizim ne istediğimiz bilirler. Gıda sektöründe mutlaka devamlı olarak temin ettiğiniz bir tedarikçiniz olmak zorunda dır. Her seferinde tedarikçinizi değiştirirseniz ürettiğiniz ürüne bu tat, koku, lezzet acısından etkiler yaratabilmektedir. 

Peki ürünleriniz ne gibi kalite kontrol testlerinden geçmektedir?

Ürünlerimiz ilk önce özellikle fıstık üzerine çalıştığımız için aflatoksin testlerine tabi tutulmaktadır. Bunun haricinde özel kendimize ait laboratuvarımızda her ürünümüz dikkatli ve özenli bir şekilde kalite kontrol testlerine tabi tutulmaktadır. Bunun haricinde hijyen konusunda da çalışan personellerimizi bilgilendirme çalışmaları düzenleyerek personel eğitimimize dikkat eden bir firmayız. 

Peki son olarak TSE belgenizden bahseder misiniz?

2015 yılında T.S.E Kurumunda Beyan Doğrulama Belgesi aldık. Safranlı Lokum için aldığımız bu belge Safranbolu’da bir ilktir. Safranlı Lokumun içinde yapay boya olmadığı ve ayrıca sarı rengi Safran ile verildiği TSE tarafından onaylanmış oldu. Safranbolu’da satılan boyalı lokumların, Safrana benzeyen aspir ile kaplanmış sözde Safranlı Lokumların; içinde lokum tebliğinde belirtilen miktardan bile az Antep Fıstığı içeren Çifte Kavrulmuş Lokumların her zaman şikayetçisiyiz. Çığırtkanlıkla kapatılmaya çalışılan bu olumsuzluklar Safranbolu’ya gezmeye gelenlerin gözünü boyamakta, Safranbolu turizmine zarar vermektedir. İmren Lokumları

Bize bu konuda yardımcı olduğunuz için ve sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz bizlere son olarak söylemek istediğiniz bir konu veya sözünüz varsa mutlaka duymak isteriz.

Dedemizin bir sözü vardı. Konuşmamı bu sözümle bitirmek istiyorum biz buna kısaca 3T diyoruz. Temizlik-Terazi-Tatlı dil; bunların bir arada olduğu ticaret Allah’ın da izniyle başarıyı yakalar derdi.

Bizi bu konuda aydınlattığınız için ve bize zaman, vakit ayırdığınız için size sonsuz şeref ve minnetlerimi sunarım...

Bu yazımda bana yardımcı olarak İmren Lokumları sahibi Erdinç Sezer'e çok teşekkürlerimi sunarım.  İmren Lokumları

Belki bilen vardır. Ben İmren Lokumlarının imalathanesinde staj yaptım. O kadar temiz düzenli ki her şey hayatımda gördüğüm en iyi imalathane diyebilirim. Laboratuvarın da çalıştığım için her ürün mutlaka test edilmektedir. Hemen kazandan çıkan üründen numune alarak laboratuvar ortamında kalite kontrol testleri yapılmaktadır. Herkese tavsiye ederim. Ben pek her şeyi tercih etmem beğendiysem her yere yazarım ve herkese öneririm. Benden tam puana sahip olan tek imalathane çalışanları personelleri o kadar iyi ki herkesle sohbeti sıcak kanlılığı bam başka beraber gülüp eğlendiğimiz bir staj zamanı geçirmiştim. Bu blogum da tabi meslek sırrını yazmadım çünkü o her işletmenin kendi sırrıdır. Bu bilgiler sizin için yeterlidir arkadaşlar. 

İmren Lokumları
Instagram: imrenlokumlari1942
İmren Lokumları Web Sitesi: http://www.imrenlokumlari.com/

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.