Kendimizi nasıl geliştirebiliriz?


  Merhaba öncelikle nasılsın iyisindir diye umuyorum. Bu blogum da kişisel gelişim hakkında ve bazı yapmış olduğumuz hatalardan bahsedeceğim.
  
  Öncelikle bu senin hayatının bunu iyi veya kötü yapmak senin elinde iyi yaparsan sen kazanırsın kötü yaparsan sen kaybedersin. 

   Peki kendimizi çok iyi tanıyor muyuz? Bir kere kendinizle bir kere barışın. Kendinizi tanımazsanız ve kendinizle barışmazsanız neyi istediğinizi bilemezsiniz. Çünkü herkesin ilgi alanını kendisi belirler mesela birileri müzik dinlemeyi severken biriler müzik aleti çalmayı sever. Bu böyledir. Bir arkadaşın gezmeyi sever diğer ise film izlemeyi herkes kendisine göre sevip sevmediği konular vardır. Bunları belirlemen için ilk önce kendini tanıman gerek peki kendimizi nasıl tanıyabiliriz. Bir kağıt al eline ve otur A4 kağıdına kendi ilgi alanlarını sevip sevmediğin tüm her şeyi yaz kötü veya iyi özelliklerini kağıda dök ve sonra otur o kağıdı baştan sonra oku sonra düşün senin ilgi alanların nelermiş ve bu ilgi alanlarına göre kendini çok rahat geliştirebilirsin. Çünkü artık kendi ilgi alanlarını biliyorsun.

   Peki kendiniz ile ilgili arkadaşlarınıza sorular sorun. Mutlaka mesela arkadaşlarınıza sizin kötü ve iyi özelliklerini sorarak başlayabilirsiniz. Hemen ardından ise onlara göre hangi alanlarda daha ilgili olduğunuzu derslerinizin onlara göre hangilerinin iyi olduğu sorarak kendi ilgi alanınızı ortaya çıkartabilirsiniz. 

Peki kendinizin ilgi alanlarını ve kendiniz hakkında bir çok bilgiyi edindiğinize göre sizin hangi zeka türüne sahip olduğunuzu alt kısımda yazmış olduğum yazılardan bulabilirsiniz.

Matematiksel, mantıksal zeka: Sayıları akıllıca kullanan, verilerle konuşan, analitik diye tanımladığımız kişilerde güçlü.
Dilsel zeka: Dili etkili şekilde kullanabilen, güçlü kelime hazinesine sahip ve dil bilgisi konularına dikkat eden kişilerde öne çıkar.
Görsel ve imgesel zeka: Resimler ve imgelerle düşünen, 3 boyutlu düşünebilen, görsel sanatla ilgili kişilerde güçlüdür.
Müziksel zeka: Müzikteki ritimleri, perdeleri anlayabilme, bir melodiyi bir kez duyduğunda tekrar edebilme gibi konularda öne çıkan kişilerde net görülür. Şarkı söylemeyi severler…
İçsel zeka: Kendini çok iyi analiz edebilen, içe dönük, kendi başına çalışmayı seven, duygularını anlayabilen kişilerde yüksektir.
Sosyal zeka: başkalarını anlayabilen, onların ruhsal hallerinin farkına varabilen, empati kurabilen kişilerde öne çıkar. Bu kişiler sosyal liderler olarak gruplarda göze çarpar.
Bedensel zeka: Vücudunu kullanabilme ve kontrol edebilme yönleri güçlüdür. Mimik, jest ve beden dilini yoğun olarak kullanırlar.
Doğa zekası: Doğaya karşı ilgili, bitkileri hayvanları tanıyan, incelemeyi ve sınıflandırmayı seven kişilerde öne çıkar.
Varoluşçu zeka: Nedenleri, gerçekleri araştıran, sorgulayan, ölüm yaşam gibi kavramları düşünmeyi seven kişilerde öne çıkar.
  Peki her şeyi yaptığımıza göre hayat çemberiniz artık hazır. Kendinizle ilgili tüm özellikleri öğrendiniz ve artık ilgi alanlarınıza yön alma zamanı evet evet ne duruyorsun ki hadi artık ilgi alanlarının üzerinde yoğunlaş ve o başarıyı elde et.
  Peki istersen şimdi de genel olarak yapmış olduğumuz hataları ve uydurduğumuz mazeretler hakkında konuşalım. Merak etme her mazeretine bir cevabım var çünkü mazeretlere gerek yok. 

  İlk olarak genel olarak herkesi yaptığı bir hata var. Herkes kendisine diyor ki ben bugün atıyorum 15 sayfa kitap okuyacağım ama o kişi daha önce 15 sayfayı bırakın. İki sayfa bile okumamış ama kendisine aşırı derece de yalan söylüyor. Sonra ise gün içinde üşengeçlik, başka işlerle meşgul olmakla geçip gidiyor. Zaten arkadaşlar şu var hiç kitap okumayan birisi bir anda 15 kitap okursa zaten o kitabı bir daha asla okumaz. Neden mi çünkü bir anda ona sıkıcı gelir. Ama söyle yaparsa mesela kitap okumaya başladı günlük 2 sayfa olarak okuya okuya okudukça sayfa sayısını arttırdığı zaman bunun mutlaka devamı gelir. 

  Peki herkes okuldan geldiği zaman ne yapıyor? Genel olarak ya evde oturuyor ya geziyor. Peki neden boş boş evde duruyorsunuz ki nasıl olsa şimdi herkesin akıllı telefonu var neredeyse film izleyerek yabancı dilinizi ve kültürünüzü geliştirebilirsiniz veya dil öğrenmek için geliştirilen oyunlar var neden onları oynamıyorsunuz? Hatta çoğu oyun gibi renklendirilmiş güzel yabancı dil programları var. Benim en çok kullandığım ve en çok sevdiğim uygulamanın bir tanesini size tavsiye edeyim. Adı Duoling çok pratik yolla sizin cümle kurmanızı ve kelime ezberlemenizi sağlıyor. Bir sonra ki blogum da merak etmeyin İngilizce uygulamaları paylaşacağım. Çünkü bazıları ücretli ve bazıları ise ücretsiz ama hiç bir işe yaramıyor. Haftaya sizlerle...

  Peki neden bir müzik aletiyle ilgilenmiyorsunuz ki veya dikkatinizi mi çekmiyor? Ayrı olarak diyebilirsiniz ki bana tamam peki sana uyduk müzik aleti aldık ama kurs ücretleri çok pahalı ailemin maddi durumu ona yetmeyebilir. Peki bende sana soruyorum. Yaşadığın şehirde Halk Eğitim Merkezi var mı veya Kişisel Gelişim Merkezi belediyelerin kurmuş olduğu? Şuan genel olarak her ilde halk eğitim merkezleri var ve orada gitar, keman, bağlama gibi aletlerin kursları var oraya giderek öğrenebilirsin. Eğer yok ise yani bir ihtimal Youtube neden var? Oradan izleyerek kendin de öğrenebilirsin. Peki seni kırmıyorum bir mazeretin daha var çünkü internetim çok az diyebilirsin bunun da bir taktiği var internet'ini aç ve Youtube'ye gir videoyu açtığın zaman belli bir yere kadar otomatik doluyor dolunca internet'ini kapat sonra aç bu sayede aşırı derecede az internetin ile binlerce video izleyebilirsin.

  Peki neden okul gezilere katılmıyorsun? Ayrı olarak kendi arkadaş grubunla da gezi ayarlayabilirsin. Gezip görerek daha fazla kendini geliştireceğine eminim çünkü insan beyni görsel hafızaya daha çok ilgi duyar ve gördüğü şeyler asla ve asla unutmaz. Yazılı şeyleri belli bir süre sonra unutabilirsin ama görseli asla hayal kurarak bile yaşadığın yerleri yeniden aklına getirebilirsin. Onun için bol bol gez tez eğlen harçlıklarını biriktir biriktir sonra git onları gitmiş olduğun yerde para sıkıntısı yaşamadan ye o kadar güzel eğlenceli vakitler geçiriyorsun ki anlatamam ben sana ben genellikle öyle yapıyorum. Harçlıklarımı biriktiriyorum sonra o birikimim ile gezmediğim şehirleri gezmeye gidiyorum. Genelde oralarda arkadaşlarım da oluyor geziyoruz eğleniyoruz. Para sıkıntısı yaşamadan biriktirdiğim tüm paramı harcıyorum. Zaten gezmek için biriktirmiştim. Böyle böyle biriktire biriktire bayah bir şehir gezdim ve yine gezmeye devam ediyorum. 

  Bu hayat senin hayatın gez toz eğlen bir yandan öğren yeni yerler keşfet kendini mutlaka geliştir. Hiç bir zaman boş boş oturma otururken bile kendini geliştirebilirsin. 

  Eskiden ben çok aşırı cahildim. Evet cahildim hatta aptalın tekiydim. Hiç bir şey bilmezdim. Derslerim ne iyi ne kötüydü. İngilizcem bile yoktu. Hatta 9.sınıfta hoca bana demişti şu kısmı oku İngilizce seni geçireceğim. Ama bilmediğim için okuyamamıştım ama İngilizceden zar zor geçtim o zamanlar ama şuan ise o kadar geliştirdim ki kendimi aşırı derecede değiştim. Kendimi değiştirmeseydim geliştirmeseydim buralara asla gelemezdim. Hatta şuan size yazıyorum ya bunu bile beceremezdim. Sadece el becerim iyiydi. Ama ben ise geliştirdim kendimi ve şuan size bu gelişimim hakkında neler yaptığımı anlatıyorum. Fark ettiğim ve kendime geldiğim zaman ise Lise 2 yani 10.sınıfın yaz tatiliydi. Ben Anadolu Turizm Lisesi mezunuyum. Bölümüm Aşçılık o zaman 10,11 de staj yaz tatilinde 4 aydı kısaca 4 ay yaz tatilim yok oluyordu. O stajda çalıştığım otelde ki abilerimin sayesinde geliştim. Lise zamanı çalışmayın derim ben size ileride çalışmaktan soğuyorsunuz çünkü... Benim söyleyeceklerim bu kadar biraz içimi döktüm kusura bakmayın ama iyi geldi şuan bana.... 

 Eğer merak ettiğiniz veya başka sorularınız kendinizi keşfedemiyorsanız bana Instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Herkese genel olarak cevap vermeye çalışıyorum. Beni takmaz yazmaz diye düşünmeyin.

 Hayatınızı her zaman mutlu neşeli ve güler yüzlü yaşamanız dileklerimle...

Instagramemre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.