İnsanlar Neden Az Fayda Sağlayan Yüksek Kalorili Besinler Tüketirler? Merhabalar nasılsın? İyisindir diye umuyorum. Bu blogum da sizlere neden az fayda sağlayan yüksek kalorili gıdaları çok tükettiğimizi açıklayacağım.

  İlk olarak gün gittikçe zaman gittikçe gelişmiş ülkelerde obezite oranı artmaktadır. Peki neden arttığını hiç merak ettiniz mi? Kısaca şöyle açıklayayım ben size ülkeler geliştikçe doğal yaşam alanları azalmaktadır. Bunun yanında giderek alışveriş merkezleri artmaktadır. İnsanlar masa başı işleri daha iyi buldukları için yürüyüş yapma veya yürüme gibi alışkanlıkları zaman zaman azalıyor. Kendini ise üşengeçliğe bırakmaktadır. Zamanla da internetten alışveriş imkanı çoğaldıkça daha da üşengeç olmaya başlamaktadırlar. Ama bir insan günlük yarım saat bile yürüse onun için çok büyük bir etki olacaktır.

  Peki çok fazla fayda sağlamayan ama kalorisi yüksek gıdaları neden tüketiyoruz?
Aslına bakılırsa atalarımızın yeme alışkanlıklarını analiz etmek dikçe bizim neden en tatlı ve yağlı yiyeceklere yöneldiğimiz bir bilmece olarak kalacaktır. Atalarımız yaşadığı kır, bozkır veya ormanlarda yüksek kalorili tatlılar nadiren bulunurdu ve gıda da çok bol sayılmazdı aslında. 30 bin yıl önce yaşayan sıradan bir kişinin tek bir tatlı yiyeceğe erişimi vardı. Yani olgunlaşmış meyveye eski zamanlarda bir kişi meyve ağacı gördüğü zaman bu yani elma, armut, incir ne gelirse aklınıza hemen ondan bulabildiğince fazla yemekti. Tabi o zamanlar o yöredeki yaşayan bir grup ağacı keşfedene kadar bu böyle devam etmiştir. Yüksek kalorili yiyeceklerle tıkınmak bu yüzden genlerimize kazınmıştır. Bugün çok katlı apartmanlarda ağzına kadar dolu buzdolaplarıyla yaşıyor olabiliriz, ama DNA'mız hala eski dönemlerde yaşadığımızı zannediyor. İşte bugün bizim koca bir kap dondurmayı kaşıklamamızı ve bunun yanında da jumbo boy kolayı hüpletmemizi sağlayan asıl şey budur. Yeni şeyler öğrensek bile beslenme alışkanlıklarımız atalarımızın genleriyle uyuşmaktadır ve bu halen daha devam etmektedir.

Belki bilirsiniz beynimizi kandırma yolları vardır. Mesela size bir örnek vereyim. Genel olarak hepimiz okula gidiyoruz. O gün eğer yorucu geçti ise eve geldiğiniz zaman üstünüze değiştirin çantanızı bir kenara koyun ve telefonunuzu ister sessize alın ister kapatın o size kalmış 1 saat uyuyun. Bu uyku size çok iyi gelecektir. Hemen kalkınca yorgunluğunuz gidecek ve rahat rahat ders çalışabileceksiniz veya başka şeylere daha iyi adapte olabileceksiniz. Peki neden 1 saat derseniz bunun 15 dakikası uyuma 15 dakikası rüya görme ve 30 dakikası da rahat ve huzurlu bir uyku olarak görülmektedir. 1 saat uyumamız ise beynimizde sanki 6-7 saat uyumuş gibi bir algı oluşturmaktadır ve buna beyin kandırma olayı denmektedir.

  Peki size bir şey daha demek istiyorum. Bazı kişiler fast food tarzı gıdaların besleyeci olduğunu düşünmektedir. Evet aslında doğru besleyici olduğunu düşünebilirler çünkü fast food gıdaların içerisinde bulunan yabancı maddeler sizin beyninizi kandırmaktadır ve bu sayede siz karnınızı doyduğunu sanmaktasınız. Ama gel görelim ki asıl gerçek karnınız doymamaktadır. Bir de fast food gıdalarında kullanılan yabancı maddeler ve yağları vücudumuz sindiremediği için obeziteye yol açmaktadır.

  Yersiniz yersiniz ama kendinize bir 30 dk yürüyüşü çok görürsünüz. Neden çok görüyorsunuz ki?

Tabi tek yediğimiz gıdalar neden olmuyor bunun yanında sinir, stres, düzenli beslenmemek, uyku bozukluğu gibi nedenlerde obeziteye yol açmaktadır.

Umarım çok açıklayıcı olmuştur. Eğer başka merak ettiğiniz sorular olursa hiç çekinmeden sorabilirsiniz. İster buradan ister Instagram sayfasımızdan bana ulaşabilirsiniz.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.