Sessizlik, Doğa ve İnsan


  Merhaba nasılsın umarım iyisindir. Bu blogum da 3 anahtar kelime olan sessizlik, doğa ve insandan bahsedeceğim.

  Doğa dediğimiz zaman herkesin aklına ilk gelen şey genellikle temiz havadır. O güzelim eşsiz doğa güzellikleri o eşsiz manzaralar, o eşsiz temiz koku insana o kadar iyi gelir ki bir an ne sinir ne stres kalır. Bazı kişiler sinirlendikleri zaman yürümeye veya gezmeye ihtiyaç duyarlar. Çoğunluk bu insanlar yürümek için doğal güzelliklerimiz olan ormanlarımızı tercih etmektedirler. Sinirlerini saatlerce koşarak veya yürüyerek atabilmektedirler. Bazıları ise eşyaları fırlatarak bazıları kavga ederek sinirini atmaktadır. Ama asıl onların yaptıkları yanlıştır. Kavga edince veya bir şeye zarar verince elinize ne geçiyor ki? Benden size bir tavsiye bulunduğunuz bölgede olan doğa güzelliklerini gezmeye gidin orada koşun veya yürüyün ister müzik dinleyin isterse o eşsiz kuş sesleri içerisinde koşun veya yürüyün bu size kalmış. Yeter ki o günün veya başlayacak olan günün stresini atmış olursunuz.

   Bazı kişiler doğru karar vermek için sessiz ortamları seçmektedirler. Sakin bir şekilde kafalarını toplayıp doğru kararlar alarak geri dönebilmek için çünkü bazen söylemiş olduğumuz bir söz veya bir kararın bize geri dönüşü çok ağır olabiliyor. Belki bilirsin veya bilmezsin bilmiyorum daha doğrusu emin değilim ama başarılı kişiler günlük hayatlarında mutlaka sessiz bir ortamda günlük 1 veya 2 saat koşmaktadır. Bunu genellikle sabahları yapmaktadırlar. Evet sabah peki neden sabah çünkü sabah vücudumuz dinç bir şekilde yeni bir güne başlamaktadır. Doğru kararlar emin adımlar atmak için de biraz motivasyona ihtiyacı vardır. Evet doğru duydunuz motivasyona ihtiyacı vardır. Motivasyonu düşük olan insan kendini asla iyi hissetmez hatta mutlu hissedemez bile hep nötr hissetmektedir. Motivasyonunuzu birilerinin düşürmesine asla izin vermeyiniz.

  Şimdi bana bazı kişiler şey diyebilir orman mı var? veya Doğa mı kaldı? Tabi ki de var ama belki bulunduğunuz yere bölgeye şehre ülkeye uzak olabilir ama mutlaka vardır. Bulunduğunuz yerde ki doğa güzelliklerine kendi bisikletiniz ile gidebilirsiniz. Hem bu sizin ısınmanızı sağlayacaktır. Isınma dediğim spor öncesi yapılan vücut direncinin artmasını sağlayan bir ön çalışmadır.

  Peki gelelim diğer sorunlarımıza hep iyi şeylerden bahsetmek olmaz. Benim size bir sorum var. Bir insan neden doğayı kirletir? Sizce neden neden yani o güzelim ormanlarımızı doğa güzelliklerimiz yavaş yavaş kaybolmaktadır. Onun yerine ise çöp ve inşaat atıkları almaktadır. Evet doğru duydunuz inşaat atıkları bazı kişiler inşaat pisliklerini ormanlarımıza o güzel doğa güzelliklerimize atmaktadır. Peki neden? Benim fikrim şöyle insanlar üşengeç orada yeyip içtiklerini bir poşete koyup yanında ki çöp kutusuna veya biraz uzakta olan çöp kutusuna atmaya üşeniyor. Üşengeç oldukları için de orada bırakıp gidiyorlar veya bunun başka sebepleri de olabilir çöp kutusu görmemiş olabilir belki bakar kör olabilir. Belki bilgili ama cahil olabilir. Belki cahil ama tam cahil olabilir. Ya ben anlamıyorum çöp kutusuna atmakta ne var? Tamam biraz ağır konuşmuş olabilirim ama gerçekler bunlar değil mi? Bazı kişiler temiz hava almak istiyor ama oraya bırakılmış olan çöplerden dolayı ne temiz hava alabiliyor ne de güzelce o manzaranın tadını çıkarabiliyor.

  Ben mesela doğal güzelliklerimizi görmeyi ve gezmeyi aşırı derecede seven birisiyim. Bir gün gidin bir yere oturum o güzel kuş cıvıltısını dinleyin ve orada bir şeyler düşünün ama düşündüklerinizi bir yandan not alın. Belki o anda aklınıza gelmiş olan proje, konu, hayaliniz belki bir daha aklınıza gelmeyebilir. Size bir bilgi daha vereyim sabah kalktığınız da aklınıza gelen ilk şeyi bir kağıda not alın. Belki o almış olduğunuz not sizin hayatınızı değiştirebilir.

  Bu fikri ben denedim ve aklıma asla ve asla gelmeyen icatları buluşları kağıda yazdığımı fark ettim. Hatta belki bilirsiniz bir projemiz var daha test aşamasında marketlerde kasalarda tarihi geçmiş ürün tespit sistemi diye ben bu projeyi sabah kağıda yazdığım zaman fark ettim. Sonra projeyi hocalarımızla görüştük İstanbul'da şuan projemiz inceleniyor olumlu olursa yapımına başlanacak bizim fikrimiz olumlu yönünde ama umarım beklediğimiz gibi olur.

  Bu arada evet 3 anahtar kelime dedik Sessizlik, Doğa ve İnsan olmak üzere Doğamız git gide yok olmaya başlamaktadır. Yavaş yavaş nüfus artmasından dolayı ormanlarımız yok olmaya başladı. Başlamaktadır dedim özür dilerim başladı bile lütfen sizden bir rica var bu yazımı okuyan herkes kendi adına bir fidan dikerse eğer ormanlarımızı yok etmeye çalışan kişiler asla yok edemez. Evet bir fidan benim bir fidanim var peki sizin var mı??

Umarım yazımı beğenmiş sinizdir. Genel olarak çevre sorunlarımızda ve doğa güzelliklerimizden bahsettim. Biraz fazla söz söylemiş olabilirim. Eğer fazla söz söylediysem lütfen kusuruma bakmayın. Son olarak sizden bir rica var tekrardan kendiniz için kendi geleceğiniz için sizler de bir fidan diker misiniz?

Bu arada sizlerle bir şey daha paylaşmak istiyorum. Doğa güzelliklerimiz ve Ormanlarımız ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıya bırakacağım sayfayı takip edebilirsiniz. Ben bizzat takip ediyorum. Ormanlarımız ile ilgili çok güzel paylaşımları var bu yüzler sizlere de tavsiye ediyorum.

Ormanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz: https://www.obmhaber.com/
Instagram Sayfaları: https://www.instagram.com/obmhaber/  OBM Haber

Bizim Sayfamız:https://www.instagram.com/emre432altinay/ emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.