Engellere Nokta Koyan Alfabe; Braille Alfabesi


  Merhabalar Nasılsın? Umarım iyisindir. Bu blogum da sana engellere nokta koyan alfabe olan Braille Alfabesini sizlere tanıtacağım ve gerçek bir Braille Alfabesi ile yazılmış bir kitabı sizlerle paylaşacağım.

Peki Engellere Nokta Koyan Alfabe; Braille Alfabesi Nedir? (Tarihçesi)

  Görme engelliler alfabesi, başka bir adı Braille Alfabesi, diğer adı da Körler Alfabesidir. Louis Braille tarafından 1821 yılında geliştirilmiş ve görme engellilerin okuyup yazmaları için kullanılan alfabedir. Dikdörtgen düzen üzerine dizilerek altı kabartılarak oluşturulan bir alfabe düzeneğidir. Her iki kolonda üçer nokta oluşturulur. Bu noktalardan her biri 64 farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.  Kaynak: TDK

Hadi gelin birde bizim dilimizde Braille Alfabesini tanıtalım;

 Görme Engelli arkadaşlarımız için yazılmış olan bir alfabe olan Braille Alfabesi 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirildi. Braille Alfabesi dikdörtgen şeklinde ki beyaz bir kağıdın üzerine halflerin tek tek kabartılması ile oluşturulan bir yazı dilidir. Görme engelli bireylerin de rahatlıkla okumaları için ve herkesin eşit oranda bilgiye erişmesini sağlamak amacıyla yazılan yeni bir alfabedir.

Hadi gelin şimdi de bizim bu alfabe ile nasıl tanıştığımızı size anlatayım?

  İlk olarak biz arkadaşım ile beraber her gün Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesine ders çalışmak için gidiyoruz. Tabi her zaman ki gibi kütüphaneye gittik gitmesine ama o gün meğersem mini mini birlerin ile tanışma günüymüş İl ve İlçe de bulunan tüm okullardan gelen mini mini birler ile kütüphane dolmaya başladı. Tabi onlarda meraklılar acaba nasıl bir yer bu kütüphane derken kütüphane olduğu gibi 4 katı da cıvıl cıvıl mini mini birlerle doldu. Tabi bizim ders çalışma yerimiz genel olarak 3.kat ve bu 3.kat 4 ana bölümden oluşuyor. 

1.Çocuk bölümü
2.Gazete Okuma yeri
3.Engelliler Bölümü
4.Gençlik Bölümü 
olmak üzere 4 ana bölümden oluşmaktadır.

 Biz tabi her zaman ki gibi bölümümüze geçtik geçmesine ama aşırı yoğunluk vardı onun için engelliler bölümüne geçtik. Bu arada Karabük İl Halk Kütüphanesinde engelliler bölümü yer kalmadığı zaman normal ders çalışma alanına dönüşüyor bunu belirteyim sizlere. Tabi biz de geçtik oraya mini mini birler de katları geziyor derken engelliler bölümüne geldiler. Bu arada tabi kütüphane müdürü de bunlara kütüphaneyi gezdiriyor bir yandan tek tek anlatırken elinde bir kitap ile geldi. Bizde meraklı dinliyoruz tabi meğersem o getirdiği kitap görme engelliler için yazılmış olan Braille Alfabeli bir kitap imiş bizde daha ilk defa gördük bende içimden ben bu kitabı incelemem gerek dedim ve mini mini birlerle az sohbetin ardından arada 3-4 gün geçti ve ben bu kitabı nasıl bulacağım derken çıktım müdürün yanına kendimi tanıttım ve o da tabi yazabilirsin dedi ve kitabı bana verdi bende sizler için o kitabı şuan inceliyorum.

Hadi gelin şimdi kitabımızı inceleyelim;

  Kitabımızı ilk elimize aldığımız zaman yazıların kabartmalı olduğu dikkatimizi çekiyor. Yavaş yavaş elimizi kitabımızın üzerinde gezdirirken kabartma ile yazılan yazıları okumaya ve anlamaya çalışıyoruz. Tabi ki de biraz elinizi yavaş hareket ettirdiğiniz zaman kitap üzerinde hangi alfabelerin yazdığını kolay bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Sonra ise geriye bulmuş olduğunuz kelimeleri birleştirmesi kalıyor. Onları da hemen birleştirdiğiniz zaman kitabı görmeden gözleriniz kapalı bir şekilde okuyabiliyorsunuz. Bu kitap sayesinde görme engelli arkadaşlarımızın da bizler gibi bilgi sahibi olduklarını öğrendiğiniz zaman insan daha da bir mutlu oluyor. Hadi gelin şimdi de kitabımızı inceleyelim;Hadi gelin size şimdi ise kütüphane müdürümüzün yaşamış olduğu bir anısını sizlerle paylaşıyorum;

   Bir zamanlar Konya da bir ilçede kütüphane görevlisi olarak çalışıyordum. Bir gün çalışırken kütüphanemizi ziyaret etmek için iki kişi gelmişti .Kapıdan içeri girdiklerinde bir kadın ve bir çocuk olduklarını görmüştüm. Kadın 35 ile 45 yaş arasında orta yaşlıydı ve yanında da da bir çocuk vardı. O sırada fark ettim ki yanında bulunan Kadın Çocuğun Annesi olabileceğini düşündüm. Sonra onları hoş geldiniz gibi cümlelerle karşıladık dan sonra Annesi çocuğunu bir sandalyeye oturttu ve kendisi kitap karıştırmaya başladı. Çocuğun dikkatini çekmek onunla konuşmak için ona uygun kitaplardan birini buldum ve hevesle ona göstermek için yanına yanaştım ama ilgilenmiyordu hatta kitabı hiç fark etmemişti bile. Ama o an hiç bir şey anlamamıştım sonra masaya bıraktım kitabı belki alır okur diye. Bir ara kendisi de kitaplara odaklanmak isterken masadan kalkmak için çabasını fark ettim ve sonradan aslında onun görme engeli olduğunu anladım. Küçük ve tek katlı bir kütüphanemiz olmasına rağmen onun içinde bir kitabımızın olduğu aklıma geldi ve hemen onu bulmaya koyuldum. Körebe adlı kitabımızı rafların arasından alıp getirdim ve ona gösterdim. Onun için uygun olan kitabı eline bir anda koyu verdi. Hissetmiş gibi o da açmıştı elini birden ellerinin titrediğini fark ettim. Annesi bizi gördüğünde duygulanmıştı. Ve o güzelim çocuğun gülümsediğini gördüm ya hayatımda bundan daha güzel bir his olamazdı. O masum gülüşü bir daha asla unutamadım çünkü o gülüşlerin en güzeli ve özeli idi.

Bu blogu yazmamız da bize yardımcı olan Karabük Milli Eğitim Bakanlığına ve Karabük İl Halk Kütüphanesine çok teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunarız.

Umarım sizlere bir nebze bile olsa bir katkımız faydamız olmuştur. Blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Fikir ve görüşleriniz varsa hemen alt kısımda yorum yaparak veya Instagram adresimizden bizlere iletebilirsiniz.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.