Seyahat Ederken Kullandığım Uygulamalar


  Merhaba nasılsın umarım iyisindir bu blogum da sana seyahat sırasında veya gezmeye gittiğim yerlerde kullandığım uygulamaları ve ekipmanları sizlere tanıtacağım. Bu arada vereceğim önerileri ve markaları reklam olarak algılamayın asla bu bir reklam değildir. Sadece iyi kaliteli ürünlerdir. Benim de bizzat kullandığım ekipmanlardır. Hadi blogumuza geçelim;
 Uygulamalar 6.Sıradan Sonra Başlamaktadır.

Tabi ki de ilk olarak seyahate çıkıyorsanız olmazsa olmaz en önemli ekipmanımız sırt çantasıdır. Peki sırt çantası nasıl olmalıdır?

  Sırt çantalarının kaliteli olmasına dikkat edin ve çok gözlü olsun. Ne kadar çok göz o kadar çok alan demektir. Birde seçmiş olduğunuz çantanın arkasında sünger veya omzunuza gelen yerde bir yumuşak bir kumaş olmasına dikkat edin. Bunun önemi çantanızı uzun süre bile yanınızda taşısanız sırtınız hiç bir zaman ağrımaz ve terlemez birde sırt çantalarında laptop bölmesi olup olmadığını kontrol edin çünkü bazen laptop taşımanız gerekebiliyor. Ayrı olarak laptop çantası yerine 1 çantada hepsini toplayabilirsiniz. Bu konuda ben size Gezgin isimli çantamı tavsiye ederim 3 yıldır kullanıyorum ve en az 6 şehre beraber gittik aşırı dayanıklı ve geniş laptop bölmesi de bulunmaktadır. Eğer merak edenler kodunu bırakıyorum buradan bakabilirsiniz;
Nike BA4855-021 ALL ACCESS FULLFARE

2. Android Telefon; Yanınızda olmazsa olmazlardan gelen bir cep telefonu mutlaka olmalıdır. Zaten şuan herkesin bir cep telefonu var ama olsun ben yineden yazıyorum belki yoktur bilemeyiz. Neyse yanınızda bir android cep telefon mutlaka bulunmalıdır. Bu sayede gideceğiniz yer hakkında bilgi sahibi olabilir veya telefonunz da bulunan navigasyon uygulamaları ile gideceğiniz yeri kolayca bulabilirsiniz.

3. Eğer telefonunuz var ise mutlaka bir de Power Bankınız (Taşınabilir Batarya) olmalıdır.

  Power Bankların modelleri çeşitleri birden fazladır ve her Power Bank iyi ve dayanıklı değildir. Ben size Xioami modelinin bütün power banklarını tavsiye ediyorum. Özellikle son modelleri aşırı iyi hem hızlı şarj ediyor hem küçük ve hafif. Bu arada neden Xioami diyorsanız Xioami markası power banklar patlama ihtimali çok düşüktür ama diyelim ki Power Bankınız patladı sıcaktan falan olur mu olur neden olmasın neyse işte bu Xioami modellerinin etrafı patlama anında olası bir yanma veya patlama yaratmaması için özel bir çelik ile kaplanmıştır ve içerisinde kendine özel bir sigorta sistemi ve üst düzey güvenlik bulunmaktadır. Sakın power bankler patlıyor diye almamazlık yapmayın ama iyi marka alın!!! Benim kullandığım power banklar ise Xioami modelinin bütün Power Banklarını kullanıyorum.


4. Tşört veya Kazak; Seyahat sırasında veya bir şehri ülkeyi gezerken koşturmaktan dolayı terleye bilirsiniz. Bunun için siz kendinizi önceden güvenceye alın çantanızın bir köşesine bir tşört veya kazak koymanızı tavsiye ediyorum.

5. Eğer uzak bir yere gidiyorsanız çantanızda 1.Adet Kimlik Fotokopisi ve eğer öğrenci iseniz bir de öğrenci kimlik kartınızın fotokopisinin olmasını tavsiye ediyorum. Ne olur ne olmaz kaybolur falan siz önceden önleminizi alın yok ben kaybetmem demeyin önlem her zaman iyidir. Hayat kurtarır. Benim çantamda her zaman ikisi de bulunmaktadır.

Hadi gelin şimdi de benim gezerken her yeri rahatlıkla bulduğum bana kolaylık sağlayan bütün uygulamaları size anlatıyorum. Evet ben çok şehir gezdim ve genel olarak bazı kişiler nasıl bu kadar kısa sürede bu kadar çok yer gezdiğimi merak ediyordu. Asıl o kadar sürede o kadar çok yer gezmem de ki başrol oyuncuları aslında kullandığım uygulamalardır. Çünkü hepsi de bana extra zaman kazandırmaktadır. 

6.Hazır mısınız?  Herkesin merak ettiği bir uygulamayı size açıklıyorum.  İsmi Moovit Bu uygulamayı ben yabancı arkadaşım olan Troy sayesinde öğrendim. Oda ben gibi çok fazla geziyordu ama o ülkeleri geziyor. Bir ara Türkiye'ye de gelecek onunla böyle sohbet ederken konu açıldı gezerken veya seyahat ederken hangi uygulamaları kullanıyoruz hakkında bahsederken bana bu uygulamayı söyledi. Bende tabi merak ettim denemek istedim. Ankara, İstanbul ve İzmir de denedim ve hepsinden de tam not alarak benim için en iyi uygulamalar arasına girdi. 

MOOVİT

Peki bu uygulama nedir ne işe yarıyor? 
Gitmiş olduğunuz şehir veya ülke bu fark etmiyor. Otobüs & Metro seferleri hakkında bilgiler vermektedir. Bir yere gittiniz hiç bir şey bilmiyorsunuz ve bir yere gitmeniz gerek uzak veya yakın oraya en kısa nasıl gidebileceğinizi yaya olarak göstermekte veya gideceğiniz yere toplu ulaşım araçları gidiyor ise feribot, otobüs, metro gibi araçlar ile sizi oraya en kısa zamanda ulaştırıyor bir de en önemli noktası ise eğer otobüs 5 dakikaya gelecek diyor ise o otobüs mutlaka ve mutlaka 5 dakika içerisinde gelmektedir. Ben aşırı derecede çok fazla kullandım ve 1 dakika bile gecikmedi. Eğer bu uygulama olmasaydı tek tek otobüs seferlerini internetten bulmak zorunda kalacaktım ve hangi numaralı otobüs oraya gidiyor acaba falan bin bir türlü zaman kaybına neden olacaktı. Ama bu uygulama sayesinde hepsi ortadan kalkıyor. Bu arada fazla internetinizi yemiyor ve eğer orayı eğer bulduysa interneti kapatabilirsiniz. O hafızaya kaydediyor ve internettinizi açmadan sizi oraya getiriyor. (Google Haritalardan bin bir kat daha iyi hani beni takip eden arkadaşlar bilir bir anda oradan oraya gidebiliyoruz ya hani asıl o hızlı gitmemizin perde arkasında bu uygulama var.)

8. One Drive, Google Fotograflar; Telefonunuzda bulunan resimleri depolayan hafıza kartınızın dolmasını engelleyen bir uygulamadır. Peki bu konuda hangi uygulama daha iyi diyorsanız ilk sırada One Drive gelmektedir. Bundan sonra ise ikinci olarak Google Fotograflar ve Apple'nin orijinal uygulaması gelmektedir. (Bu konuda kısa bir not geçiyorum. Apple uygulaması hakkında çok az bir bilgim var bir kaç kere kullandım belki daha iyi de olabilir ama pek emin değilim.) Ama uygulamaları kullanmadan önce ayarları mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ediyorum çünkü bazen ayarlardan depolama ve buluta atma fonksiyonları kapalı oluyor ve kapalı olduğu için eğer telefonunuza her hangi bir şey olduğu zaman çekmiş olduğunuz resimleriniz telefonunuz ile beraber silinip gitmektedir. Ama eğer fonksiyonlar aktif ise hemen buluta atacaktır ve olası bir durum anında bilgisayarınızdan resimlerinizi geri alabileceksiniz

9. Google Haritalar; Google Haritalar eğer internetiniz yok ise gideceğiniz yeri önceden telefonunuza kaydederek çevrim içi olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben size bir tavsiye çevrim içi haritaları mutlaka indiriniz çünkü çevrimiçi haritalar veri kullanımını aşırı derecede düşürmektedir. 

10. Google Translate; Eğer yurt dışına seyahat çıkacaksınız yanınızda mutlaka bulunmalıdır. İngilizceniz iyi olsa bile arada takılma ihtimaliniz olabiliyor. Hemen yardımınıza google translate yetişmektedir. Şu an o kadar çok iyi yerlere geldi ki eğer bir yazıyı çevirmeniz gerekmekte hemen resmini çekiyorsunuz taratıyorsunuz ve size istediğiniz dilde çevirisi gelmektedir. 

11.Rail Planner; Bu uygulamayı yine arkadaşım Troy sayesinde öğrendim ve sizlere söylüyorum. İsterseniz onun ağzından duyalım;  Eğer gideceğiniz yerde bir tren hattı bulunmakta ise ve zaten şuan neredeyse dünyanın her yerinde bunlar Almanya, Çin, İtalya, Fransa, İngiltere, Japonya, İngiltere gibi büyük ülkelerde bir yerden bir yere gitmek için tren hattı bulunmaktadır. Bu trenler de aslında çok ucuza gelmektedir. Eğer Almanya'da özellikle çok ucuz hemen telefonunuza Rail Planner uygulamasını indirerek önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz ve tren geliş gidiş saatleri, hangi rota üzerinden gittiği gibi birden fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu arada trenlerin eğer çok az yer kaldıysa bazen fiyatları çoğalabiliyor. Bilginiz olsun.

12. XE Currency; Bu uygulama ise gitmiş olduğunuz şehirlerde bazen para birimi çok farklı olabiliyor ve hesaplama sırasında sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bu uygulama sayesinde o sorunlar ortadan tamamen kalkıyor. Zorlanmadan iki dakika da öğrenebiliyorsunuz. 

13. Uygulamamız ve son uygulamamız ise Booking; Booking gideceğiniz ülke ve şehirde bulunan en uygun otelleri bulmanızı uygun fiyata rezervasyon yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Ben bu uygulamayı da bir aralar kullandım hatta size bir anımı anlatayım ve kapanış yapalım.

 Ben Muğla'ya gidecektim bir eğitim ve gezi için neyse işte otel arıyorum deli gibi iyi ve ucuz olması lazım sonra ararken bir otel gözüme çarptı hemen otelin yorumlarını falan okudum herkes memnun böyle neyse ben birden fazla siteden otelin fiyatını öğreniyorum ve her site de farklı neyse işte ben oteli aradım rezervasyon için ve oteli aradığım zaman bütün uygulamalardan daha ucuz bir fiyat almıştım ve bu benim için aşırı derecede iyi olmuştu ve otele gittim kaldım ve o kadar iyiydi ki otel anlatamam size hatta buraya yazıyorum eğer Muğla'ya giderseniz mutlaka ve mutlaka bu oteli tercih edin. Özellikle de kahvaltısı çok iyi Muğla Petek Otel neredeyse Muğla da ki en iyi ucuz ve kaliteli otel

Umarım beğenmiş sinizdir. Sizlere kullanmış olduğum uygulamaları anlattım hepsini de kullanıyorum ve hepsinden de memnunum.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.