Ankara Pul Müzesini Geziyoruz... Merhaba nasılsın? Umarım iyisindir Bu blogum da sizlere Ankara Ptt Pul Müzesini tanıtacağım.

Hadi gelin gezimize başlayalım;

 İlk olarak tarihçesinden başlayalım isterseniz;

 PTT Pul Müzesi; Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bir müzedir. Müzenin açılışı 2013 yılının Ekim ayında yapılmıştır. Müze koleksiyonunda; 4400 parça orijinal pul ve dünyanın çeşitli ülkelerinden derlenmiş 1500 parça, toplamda yaklaşık 6000 kadar pul bulunmaktadır. Modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan binada Dünya Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları ve 7 ayrı temadan oluşan Tematik Pullar sergilenmektedir.

Ayrıca; Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT alanları da müze içerisinde gezebileceğiniz bölümlerdir.

Bina toplamda 4 kattan oluşmaktadır. Ama dışarıda 3 katlı olarak görülmektedir.
En Alt katta yani zemin katta, çocuk kulübü ve çocuk temalı pulların sergilendiği bir salon bulunmaktadır. Kısaca çocuklar için hazırlanmış bir salondur.

Birinci katta ise, binanın girişinin yapıldığı kattır bu katta, Eskiden başlayarak yeniye yani günümüze kadar olan posta teşkilatında giyilmiş kıyafetler sergilenmektedir. Ayrı olarak ise PTT tarihinin anlatıldığı odalar, 3D sinema, kafeterya, hediyelik eşya dükkanı, Kronolojik sıraya göre dizilmiş olan pullar yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemlerine ait pul koleksiyonları bu kattadır.

İkinci katta ise, 7 bölüme ayrılmış pul koleksiyonları bulunmaktadır.

Üçüncü katta ise, Dünya Posta Birliği'ne üye 189 ülkeye ait pullar sergilenmektedir.

Hadi gelin şimdi de resimlerle müzemizi gezelim;Müze Ücreti: Müze Ücretsizdir Arkadaşlar
Müze Ziyaretçi Saatleri: 09:00 - 17:00 Haftanın her günü açıktır.
Adres: Anafartalar Mahallesi, Atatürk Blv No:13, 06050 Altındağ/Ankara
Telefon Numarası: (0312) 560 60 47

Umarım müzemizi beğenmiş sinizdir. Eğer Ankara'ya giderseniz bence mutlaka gitmeniz görmeniz gerekmektedir. Ulaşım aşırı kolaydır. Metro ve Otobüsler gitmektedir.

Bu arada bu müze ile ilgili komik bir güvenlik anımız olmuştu eğer o anımızı okumak isterseniz hemen aşağı bırakıyorum üzerine tıklayarak o anımıza ulaşabilirsiniz.
Hayatımda yaşadığım ve unutamadığım bir kaç anım...

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.