Fizik Tedavi (Fizyoterapi) Teknikeri Berfin Tercan


 Merhaba Nasılsın? Umarım İyisindir. Bu blogum da sizlere arkadaşım olan Fizyoterapi Teknikeri Berfin Tercan ile yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşıyorum.

Hadi gelin başlayalım. Söyleşimize

İlk olarak bizlere Fizik Tedaviyi Anlatır Mısınız?  Instagram: masaj_terapisi

  Tabi ki de; Fiziksel tedavi, fiziksel araçlarla yapılan bir tedavi şekli olarak bilinmektedir. Fizik tedavi, çeşitli ağrıların yaşandığı durumlarda veya felçli hastaların tedavilerinde tercih edilen ve doktorlar tarafından önerilen bir tedavi şeklidir.

  Belirli elektrik akımları verilerek, sıcak veya soğuk dokunuşlarla yapılan uygulamalar yapılarak kişinin rahatsız olduğu ve ağrısının bulunduğu bölgeye belirli masaj yaparak uygulanmalıdır.

  Fizik tedavi sırasında birçok makine ile birçok farklı cihazlara başvurulmaktadır. Tabi bu noktada, kişinin rahatsızlığı göz önünde bulundurularak ve tedaviye vermiş olduğu geri dönüş oldukça önem arz etmektedir.

  Genelde tedavilerde; magnetoterapi, ozon tedavisi, traksiyon, mezoterapi, kas güçlendirici, ultrason bu tedavi yöntemi esnasında kullanılan bazı cihazlar ve uygulamalardır. 

  Fizik tedavinin amaçları arasında, zarar gören veya hasar gören eklem veya yumuşak dokuları onarılmasıdır. Eklemlerde ağrı, kireçlenme, bel tutması, sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar için birebirdir. 

  Fizik tedavi, rehabilitasyon merkezlerinde bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Burada önemli olan nokta fizik tedavinin dışarıdan uygulanması ve hissedilen ağrıların azaltılması ve bunun yanı sıra eklem hareketliliğinin sağlanmasıdır. Aynı zamanda, işlevini yitiren bölgeler için eski aktifliği'nin yerine getirilmesi sağlanmaktadır.

  Fizik tedavi uygulamasında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, fizik tedavi seanslarından sonra kişinin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Kendini kollaması ve koruması gerekmektedir. Fizik tedavinin uygulanacağı bazı genel rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlar; Omuz, kol, bacak ve eklem yerlerinde ağrı hissedenler, Romatizmal hastalıklara sahip olup bu hastalığın etkilerini yaşayanlar, Bazı ameliyatların gerçekleşmesi sonucunda kaslarda hissedilen güçsüzlük, Eklemlerde ağrı veya hareket kısıtlığı hissedenlere, Herhangi bir kaza sonucu kırık, çıkık, çatlak oluşma durumlarında, Beyin veya sinir hasarı sonucunda kol ve bacaklarda felç olma durumu görülmektedir.   Eğer daha fazla bilgi edinmek isteyen bana ulaşabilirler.     
Instagram; masaj_terapisi

Peki bizlere biraz da Fizik Tedavi çeşitlerinden bahsedebilir misiniz?

Tabi ki de; Fizik Tedavi Çeşitleri Sırasıyla Şöyledir;

1.Su: Soğuk, sıcak, ılık olmak üzere su sıcaklığı ayarlayarak yapılan bir uygulamadır. Bunun için çeşitli cihazlar ve aletler kullanılmaktadır. Hatta kaplıcaların fizik tedavi açısından oldukça iyi olduğu belirtilmektedir.

2.Masaj: Dolaşımı kuvvetlendirmek, ağrıları dindirmek, eklemlerin hareketliliğini arttırmak, kasları güçlendirmek adına yapılan bazı noktalara uygulanan çeşitli yöntemlerle bir araya gelmektedir.

3.Hareket Tedavisi: Kişinin hareket kabiliyetini arttırmak ve eski hareketliliğine kavuşmak adına ve birçok kişiye uygulanan tedavi şeklidir.

4.Elektrik Tedavisi: Özellikle felç hastalarına uygulanan, oldukça hafif ve orantılı bir şekilde verilen elektrik akımı ile rahatsızlıkların giderilmesi sağlanmaktadır.

5.Işın Tedavisi: Bu tedavi yönteminde kimyasal etkisi bulunan ultraviyole ışınlarından faydalanılmaktadır. Bu ışınların en faydalı tarafı güneş banyosudur. Bu ışınların canlı hücreleri hareketlendirdiği bilinmektedir. Peki bizlere vermiş olduğunuz açıklamalar için çok teşekkür ederiz. Şimdi ise gelelim Instagram takipçilerimizin soru sor etkinliğinde sizlere sormuş oldukları sorularımıza.  Instagram: masaj_terapisi

 Tabi ki de siz sorun ben tek tek cevaplayayım bu sayede takipçi arkadaşlarımızın meraklarını gidermiş oluruz.

 O zaman ilk sorumuzu soruyorum; Instragram: masaj_terapisi

1.Neden bu bölümü tercih ettiniz?
 Bu bölümü seçme nedenim fiziksel sorunları olanlara daha fazla destek ve yardımcı olabilmek için bu bölümü tercih ettim.

2. Hangi Üniversite Mezunusunuz?
 Medipol Üniversitesinden mezun oldum.

3.Okuması zor bir bölüm müdür?
 Okuması zor ama işini seviyorsan senin için zor diye bir şey yoktur. Fizik tedavi her alanda olduğu için zorlanmayacaksanız tercih etmenizi öneririm.

4.İnsanlar ile uğraşması zor değil mi?
 İnsanlarla uğraşmak tabi ki de zor ama zor yönleri olduğu kadar kolay yönleri de var. Mesela bazı hastalarım o kadar iyi ki sanki hastam değil benim ablam bir büyüğüm gibiler çok samimi karşılıyorlar hatta onlarla uzun saatlerce sohbet ettiğimiz zamanlar da oluyor.

5.Masaj yaptırmanın avantajları ve dezavantajları var mıdır?
 Masaj yaptırmak da aslında pek fazla dezavantaj yok çünkü insanları rahatlatmak amaçlı yapıyoruz. Mesela vücutta bulunan kan dolaşımı artıyoruz. Bazı hastalarımızda ise ödem ve vücut ağrılarını azaltıyoruz gibi...

6.Eğer yanlış uygulanırsa ne gibi sorunlar oluşabilir?
 Hiçbir zaman bilinçsiz bir şekilde uygulanmamalıdır. Bunun dersini ve eğitimini almış uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Eğer yanlış uygulanırsa veya yanlış tedavi uygulanır ise felç olma durumlarına kadar giden sorunlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Onun için siz siz olun uzman ve eğitimini almış okulunu okumuş kişilere yaptırınız.  Instragram: masaj_terapisi

7. Şu zamana kadar yaşadığınız en iyi anınız nedir? 
  Mesleğim de en iyi anım benim için hastam da ki gelişme olmuştur. Her hastam benim için en iyi anımdır. Onların o azmi o iyileşmelerini gördükçe her şey benim oluyor diyebilirim. Bundan iyi bir şey olabilir mi sizce de? Yatarken hiç ayağını kolunu oynatamayan hastanızın yürüdüğünü görmek kadar güzel bir şey olabilir mi ki?

8. İşinizi en çok sevdiğiniz zaman ne zamandır?
 Yatan bir hastanın hiç ayağını kolunu oynatamaz iken zamanla yürüdüğünü görmek kadar güzel bir şey olabilir mi ki? İşimin en çok sevdiğim zamanı bu işte onların iyileştiğini görmek onlarla beraber bu sevince ortak olabilmektir.

9. Hastanelerde staj yaparken zorlandınız mı?
  Tabi zorlandığımız zaman oluyor. Her gün her günümüze uymayabiliyor. Hastadan hastaya değişen bir şeydir. Yeter ki ümidinizi yitirmeyin. 

10.Ne gibi hastalarla ilgileniyorsunuz?
 Nörolojik Hastalıklar(MS,SP ve benzeri...)
Ortopedik Hastalıklar (Kırık,Çıkık,Sportif Yaralanmalar ve benzeri...) 
Fizik Tedavi Hastalıkları (Bel-Boyun Fıtığı, Sinir Sıkışması(KTS),Menisküs,Kireçlenme(Osteoatrit) ve benzeri...)

11.En çok sevdiğiniz ders hangisidir?
 Üniversite de en sevdiğim dersler ; Mobilazyon-Manipülasyon (Masaj Dersi), Elektro terapide Temel Prensleri(Cihazları öğrendiğimiz bir ders), Egzersiz,Ergoterapi ve tabi ki de Klinik uygulama derslerimizi aşırı derecede çok seviyordum.

 Bu arada çok teşekkür ederiz. Sorularımızı yanıtladığınız ve bizleri kırmadan katıldığınız için çok teşekkür ederiz.

 Rica ederim sizlerle bu hoş sohbeti yapmak ve arkadaşlarımızın sorularını cevaplamak bizim için onur ve şerefti asıl sizler bizi ağırladığınız için biz teşekkür ederiz.

 Arkadaşlar merak ettiğiniz sorularınızı ve Fizyoterapi, Fizik Tedavi hakkında sizlere güzel bilgiler sunmaya çalıştık. Bu arada Fizyoterapi Teknikerimizin Instagram Hesabı; Masaj_terapisi 

  Randevu almak ve daha fazla bilgi sahibi için iletişim kurabilirsiniz. Karabük içerisinde ve sadece bayanlara özeldir. Siz siz olun bu işi bilen tecrübeli ve bu işin okulunu okumuş kişilere yaptırınız.

Instagram: masaj_terapisi

Instagram: emre432altinay

Not: Blogumuz da Instagram adresleri üzerine tıklayarak Fizyoterapi Teknikeri Berfin Tercan'nın hesabına kolayca ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.