Akdeniz Beslenme Diyeti Nedir?


  Merhaba nasılsın? Umarım iyisindir. Bu blogum da sizlere Akdeniz Beslenme Diyetini sizlere anlatacağım.
   
  Son yıllarda "Akdeniz Beslenme Diyeti" kavramı, sağlıklı beslenme, kalp hastalıkları yönünden ele alınan bir tip beslenme şeklidir. Akdeniz diyetinin temeli, Akdeniz çevresindeki geleneksel kültüre ait yeme şekilleridir. Pek çok beslenme uzmanı ve araştırma projeleri bu diyetin kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklara karşı korumak ve ortalama insan ömrünü arttırmak açısından dünyada ki en sağlıklı diyetlerden biri olduğunu ortaya koymuştur. Akdeniz diyetinin çıkış noktası olan ülkeler Akdeniz çevresindeki ülkelerdir. Bu kültürler, yüzyılları aşkın yeme alışkanlıklarına sahip kültürlerdir. Kuzey Afrika'da da Fas ve Tunus'ta olduğu gibi Avrupa'da da, İtalya'nın bir kısmı, Yunanistan, Portekiz, İspanya ve Güney Fransa Akdeniz diyetinin temellerine sadık kalmıştır. Balkanların bir kısmı, Türkiye, Lübnan ve Suriye gibi Orta doğu ülkeleri de bu diyeti uygulamışlardır.

 Akdeniz bölgesi sıcak ve güneşlidir. Kişilerin hemen hemen yılda gün başına pek çok kez tüketebilecekleri kadar çok miktarda taze meyve ve sebze üretilen bir bölgedir. Ekmek, zeytinyağı, kabuklu yemişler, baklagiller (fasulye, mercimek vb.) bölgenin diğer temel gıdalar dır. Akdeniz tarihten gelen bereketli bir balık kaynağıdır. Aynı zamanda Akdeniz kültüründe öğünlerin hazırlanması ve bölünmesi de çok önemli ve zevklidir. Akdeniz mutfağı dünyada aromaları ile de meşhurdur. 

Akdeniz diyeti kalp hastalıklarına, felce ve kansere karşı koruyucu ve genel sağlığı iyileştiren bir diyet olarak önerilmektedir. Diyette önerilen gıdalar lezzetli, ekonomik ve hazırlanması kolay gıdalardır. Diğer bir faydası da pek çok insanın, diğer diyet terapilerinin temelini oluşturan gıdalardan ziyade Akdeniz gıdalarını satın alma, hazırlama ve yemeye daha yatkın olmalıdır. 

En uzun yetişkin ömrü ve kayıtlara geçen en az kronik hastalık oranları ile yakın geçmişteki dikkati çeken Akdeniz ülkelerinde halkın beslenmesinde dikkati çeken başlıca hususlar söyle sıralanabilir.;

1. Beslenmede sebze ve meyveler, patates, ekmek, diğer unlu mamuller, baklagiller ve kuru yemişler çok çeşitli ve bol olarak yer almaktadır.

2. Meyve ve sebzelerin mümkün olduğunca az işlem görmesi, imkan olan yerlerde mevsiminde taze tüketilmesi ve lokal olarak üretilmesi önemlidir (bu koşullar çoğunlukla, söz konusu gıdaların mikro besin elementlerinin sağlığı geliştiren özelliklerini ve antioksidan içeriğini maksimum düzeye ulaştırır).

3. Genel olarak sıvı ve katı yağların (tereyağı ve margarin de dahil) yerini alan zeytinyağı fazla tüketilir ve diyetteki temel yağdır. Toplam yağ tüketimi kalorinin % 35'inden fazlasını oluşturur. Kalorinin sadece % 8 ya da daha azını oluşturan doymuş yağlar, et ve süt tüketimiyle sınırlıdır. 

4. Süt ürünleri günlük ve genelde peynir ve yoğurt olarak tüketilirler (düşük yağlı ve yağsız çeşitler tercih edilir).

5. Balık ve kümes hayvanları haftada bir ile üç kez arasında tüketilir (son araştırmalarda balığın kümes hayvanları etlerine tercih edilmesi önerilmektedir).

6. Yumurta haftada dört adet olacak şekilde, yaklaşık gün aşırı tüketilir (buna yemekler ve hamur işlerinde kullanılanlar dahildir).

7. Taze meyve, tipik günlük tatlıdır. Şekerli tatlılar (çoğunlukla bal olarak) ve doymuş yağlar haftada birkaç defadan fazla tüketilmez.

8. Kırmızı et ayda sadece birkaç kez tüketilir (son araştırmalar kırmızı etin yenildiği durumlarda, tüketimin ayda 340 ile 450 gram ile sınırlandırılmasını, aromalandırmanın mümkün olduğunu, bu durumda da yağsız etin tercih edilebileceğini ileri sürmektedir).

9. Sağlıklı kilo, form ve sağlıklı kalmayı destekleyen düzeyde fiziksel eksersiz yapılır. 

10. Günde ortalama 6 bardak su içilir.

Akdeniz beslenme piramidinde gıdaların hangi sıklıkla alınacağı daha iyi görülmektedir.


Bu blogumuz da bizlere yardımcı olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Gıda İşleme Bölümü Başkanı: Öğr. Gör. Osman Saraçoğlu Hocamıza Teşekkürlerimizi ve Saygılarımızı sunarız.

Eğer aklınızda takılan başka sorularınız varsa bizlere yorum yaparak veya aşağıda bulunan sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.