En Lezzetli Çay Nasıl Demlenir? (81 Yaşındaki Karadenizli Dursun Dede)


 Merhabalar Nasılsın? Umarım iyisindir. Bu blogum da sizlere geçen senelerde gitmiş olduğumuz Karadeniz turunda karşılaştığımız Babamın arkadaşının Babası olan Dursun dede ile yapmış olduğumuz sohbeti sizlere anlatacağım. 

 İsterseniz hemen konumuza geçelim isterseniz Arkadaşlar. (Biraz hikaye gibi anlatacağım.)

  İlk olarak biz ailecek böyle Giresun'a Dayımlara gitme kararı aldık ve yola koyulduk hem bahane ile Karadeniz turu yapacaktık. Hemen yola koyulduk tabi. Ordu, Samsun, Giresun derken geldik. Orada 1-2 hafta kaldık ve diğer yerleri gezmek için yola koyulduk derken bizim Giresun da olduğumuzu duyan Babamın arkadaşı bizi Giresun/Tirebolu'ya davet etti. Bizde tabi çıktık yola navigasyondan yardım alarak ulaştık ve oraya vardığımız zaman bizi kocaman bir fındık tarlası ve eşsiz bir manzara karşılamıştı. (Merak edenler için en altta resmini koyacağım.) O kadar güzeldi ki böyle hayatımda ilk defa o kadar büyük fındık tarlası gördüm derken Babamın arkadaşının Babası geldi Dursun Dede yani işte onunla beraber sohbet ederken konumuz çaya geldi ve bizlere en iyi çay demleme yolunu anlattı. İlk olarak kelimelerine şöyle başlamıştı; İyi bir çay mı demlemek istiyorsun? Eğer istiyorsan ilk olarak kaliteli bir çayın olacak. Liptop veya Çaykur sonra ise güzel bir içme suyun olacak. Hemen ardından ise çaydanlığı ocağa koyacaksın. Ardından suyu koyup altını yakacaksın. Su fokur fokur kaynayacak. Hemen kaynadığı zaman altını kısacaksın ve üst demliğe o suyu boşaltacaksın. Yalnız üstüne asla çay koyma. Demliğe suyu koydun değil mi eğer koyduysan o suyun üzerine çaydanlığın boyuna göre çayı ilave edeceksin. Sonra o ocakta kaynayacak kaynayacak ve dibe çökecek. Merak etme çökmez deme en güzel çay yavaş yavaş olur. Sonra altını çok açma kısık ateşte kısık dedim de çok fazla kısma orta ayarda o çay demlene dursun. 20-30 dakika sonra taze mis kokulu çayımız hazırdır. Afiyet olsun

 Bir de çocuklar hasat edilen ilk çay var ya en iyi çay odur. Bu arada ilk hasat edilen çaylar Lipton fabrikasına gönderilir. 2 ve sonrası hasat edilen çaylar Çaykur fabrikasına gönderilir. Bir de çay alırken dış kabınada dikkat edin. Ön tarafında üst de veya altta genellikle yazının altında veya resmin altında 53 yazmaktadır. Eğer 53 yazıyorsa direk onu alın. Çünkü o çay Rize'de üretilmiştir.Arkadaşlar umarım açıklayıcı olmuştur. Eğer sorularınız varsa bize iletebilirsiniz. Instagram adresimizden de sorabilirsiniz.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.