İstanbul Tarihi Eski Tünel


 Merhaba nasılsın? Umarım iyisindir. Bu blogum da sizlere İstanbul'da bulunan Eski Tüneli sizlere tanıtacağım. İsterseniz hemen başlayalım. 

Tarihçesi: Dünyanın en eski ikinci metrosu olan Tünel'in oluşum hikayesi Fransız mühendis Eugene Henri Gavand'ın girişimiyle başlar. Gavand, dönemin ticaret ve  bankacılık merkezi olan Galata ile sosyal hayatın kalbinin attığı Pera arasında sürekli mekik dokuyan insanların gözlemler ve Yüksekkaldırım Yokuşu ile Galip Dede Caddesine alternatif bir yol düşünür. Bu iki merkezi birbirine bağlayacak asansör tipinde bir demiryolu projesi için Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Han'ın huzuruna çıkar. 10 Haziran 1869'da Tünel yapım imtiyazını alır. İşletme süresi 42 yıl olarak belirlenen Tünel, ''yap-işlet devret'' modeliyle inşa edilir.

  Tünel yapım çalışmaları 30 Haziran 1871'de başlar. Temmuz 1872'de İngiliz uyruklu ''The Metropolitain Railway Of Constantinople From Galata To Pera''adlı şirketin tescili yapılır. 05 Aralık 1874'de yapımı tamamlanan Tünel'de hayvan taşımalı deneme seferlerinin ardından 10 para yolculuk ücreti karşılığında insan taşımacılığına geçilir. Tünel, 17 Ocak 1875'te yerli ve yabancı muteber davetli topluluğunun katıldığı görkemli bir törenle hizmete alınır.

 İlk yapım maliyeti 180 bin Osmanlı Lirası olan Tünel tesislerinin enerjisi 150 beygir gücünde iki buhar makinesiyle sağlanır. Tünel, sefere başladığında iki tarafı açık olan vagonlar elektrik olmadığı için gaz lambalarıyla aydınlatılır.

 1910'da elektrikli tramvaylara geçiş çalışmaları başlayınca şirket, 1911 yılında Osmanlı uyruğuna geçer ve ''Dersaadet Mülhakatından Galata ve Beyoğlu Beyninde Tahzel' arz Demiryolu'' unvanını alır. Daha sonra devlet tarafında 175 bin Türk Lirası'na satın alınarak 01 Mart 1939'da millileştirilen Tünel, 16 Haziran 1939' da 3645 sayılı yasa ile kurulan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Umum Müdürlüğü'ne devredilir.

  İkinci Dünya Savaşında; bazı malzemeleri satın alınamadığı için üç buçuk ay yolcularından ayrı kalan Tünel, Fransız Eletctro Enterprise şirketi tarafından 33 Milyon Lira sarfla tamamıyla yenilenerek şimdiki halini alır. Tünel'in elektrifikasyon çalışmaları 1968 yılında başlar. 02 Kasım 1971 tarihinde yeni haliyle hizmete açılır. 350 beygir gücündeki elektrikli sistemiyle 573 metrelik mesafeyi 90 saniyede aşan Tünel, 16 metre boyunda iki vagonuyla bir seferde 170 kişiyi taşır.

  Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında İstanbulluların vazgeçilmezi olan Tünel, her gün sessiz adımlarla Karaköy'le Beyoğlu'nu birbirine bağlarken yolcularına en kısa, en keyifli ve en samimi yolculuğu sunmaktadır.

 Tünel eskiden günümüze kadar çalışma prensibi şu şekildedir; İki tane vagondan oluşmaktadır. Biri yukarıda yani Beyoğlu tarafında bir diğeri ise Karaköy tarafında bulunmaktadır. Biri aşağı inerken ağırlığı ile diğer vagonu yukarı çekmektedir. Tabi bu çekme işlemi demir halatlar yardımıyla olmaktadır. Bu sayede iki vagon hareket etmektedir ve 1 seferde toplam 170 kişi taşımaktadır. 

Tünel Videosu;

Tarihçesi;

Eğer başka merak ettiğiniz soru olursa bizlere yorum yaparak veya Instagram adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Merak etmeyin herkesin sorularını yanıtlamaya çalışıyoruz.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.