Blogger Mi Daha İyi Yoksa Wordpress Mi?


 Merhaba nasılsın? Umarım iyisindir. Bu blogum da yine merak ettiğiniz sorulardan bir tanesini sizler için cevaplıyoruz. Sizce Wordpress mi daha iyi yoksa Blogger mi? Hadi gelin bakalım bizce hangisi daha iyiymiş;

 İlk olarak Wordpress profesyonel hizmet sunan bir blog sayfasıdır. Blogger ise amatör ve yeni başlayan kişiler içindir. (Bize göre ise Wordpress Amatör Blogger Profesyonel nedenini okuyunca anlayacaksınız.) Wordpress de her şey aşırı kolay bir şekilde yapılırken Blogger da her şey size aittir. Blogger da istediğin her şeyi kendine göre yapabilirsin. Eğer ki hiç bilgin yoksa ben sana ilk olarak  Blogger ile başlamanı tavsiye ederim. Çünkü Blogger da her şeyi kendin yaptığın için kendini geliştirme imkanın oluyor ve tamamen ücretsiz. Sadece alan adı için para ödemeniz gerekli oda tabi size bağlı yoksa oda ücretsiz. Bu arada Wordpress de ise her şeyi siz yapamıyorsunuz. Zaten çoğu şey hazır sadece yerine koyup ne yazmak istiyorsanız onu yazıyorsunuz. Bu kadar basit yani ve %10 özellik ücretsiz geri kalan %90 özellik ise ücretlidir. O %10'luk ücretsiz olan kısma Wordpress.org denmektedir. 

  Bu arada Wordpress kullanan kişiler genel olarak; gezi, tatil, seyahat, makyaj blogları yazmaktadır. Not olarak Dünya genelinde en çok kullanılan sitelere girdiğiniz zaman Dünya geleninin %90'nı Wordpress ve Wordpress.org kullandığını görebilirsiniz. Ama %10'luk bir dilim ise ben gibi Blogger kullanmaktadır. 

Peki Wordpress ve Blogger ücretli mi?

 İlk olarak Wordpress ücretlidir. Aylık veya yıllık olmak üzere extra bir ücreti bulunmaktadır. Bunun yanında temalar ve diğer kullanacağınız tüm özellikler ücretli yani kısaca her şey için para ödemeniz gerekmektedir. Ama Blogger ise tamamen ücretsizdir. Hiç bir ücret ödemezsiniz. Sadece Alan Adı almak isterseniz Alan Adı için bir ücret ödersiniz oda 15 - 20 TL diyebilirim size eğer o kadar çok zengin değilseniz bir kazancınız yoksa Wordpress'e asla bulaşmayın. 
(Örnek Blogger alan adı; emreningunlugu.blogspot.com ücretsiz www.emreningunlugu.com ise 15 - 20 TL'dir. Sadece fark sonda bulunan blogspot yazısı ortadan kalkmaktadır.

Peki hangisinin temaları daha çok ve daha iyi?

Wordpress temaları tabi ki de daha çok ve çok çeşitlidir. İstediğiniz temayı seçip alarak istediğiniz şekli sitenize verebilirsiniz. Blogger da ise belli bir sayıda tema vardır. Bunun haricinde ki temaları siz internetten bakarak blog temaları diye arayarak beğendiğinizi indirerek blogunuza uygulama imkanınız vardır. Benden size tavsiye eğer Blogger kullanacaksanız veya kullanıyorsanız. İnternetten tema bulup onu indirip sitenizi bam başka bir site görünümü kazandırabilirsiniz ve tamamen ücretsiz bir şekilde tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun haricinde de eğer kodlama bilginiz varsa sitenizi kendiniz de kodlayabilirsiniz. 

 Wordpressin ücretsiz kısmı da var ama aşırı derecede kısıtlı hiç bir şey yapamıyor gibi bir şey yani ben denemek için bir kaç hafta kendim girdim ve inceledim aşırı kısıtlı keşke az daha bir kaç şey açık olsa o zaman daha güzel olabilir. 

Kısaca toparlayacak olursak; Wordpress de kendinizi geliştirmek biraz zor olabilir. Çünkü her şey sistemli ve hazır. Blogger da ise tam tersidir. Daha sonra ise Blogger da istediğin her şey size ait iken Wordpress de her zaman ki gibi hazır. Blogger tamamen ücretsiz iken Wordpress çoğunluk ücretlidir. Wordpress'de alan adı ve domain ücreti var iken Blogger da alan adı ve domain ücreti yoktur. Çünkü tüm verilerinizi google drive uygulamasına kopyalar ve bu sayede domai ne gerek duymaz. Alan adı ise siz almak isterseniz alabilirsiniz. 

Alan adı için en iyi site GoDaddy sitesidir. Bizim de kullandığımız sitedir ve gayet memnunuz. GoDaddy İnternet Sitesi İçin Üzerine Tıklayınız!!

Umarım yeterli açıklamayı yapmışızdır. Fazla uzatmak istemedik. Kısa ve öz olsun istediğimiz için kısa kestik. Eğer aklınıza takılan sorular varsa bizlere yorum yaparak veya yukarıda sağ köşede bulunan sosyal medya hesaplarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.