Sınav Öncesi Sabah Kahvaltıyı Nasıl Yapmalıyız?


  Merhaba nasılsın? Umarım iyisindir. Bu blogum da sizlere sınav öncesi yapılması gereken en önemli şey olan sabah kahvaltısının nasıl yapılması gerektiğini sizlere anlatacağım ama şunu unutmayın ki her başarının altında iyi bir beslenme iyi bir kahvaltı yatmaktadır.

 İlk olarak sabah kahvaltısı yapmadan asla ve asla sınava girmeyin. Çünkü beynimizin ve vücudumuzun belli bir enerjiye ihtiyacı var. Bu hususta en çok dikkat edilmesi gereken nedenlerden biri ise sabah sağlıklı bir şekilde beslenmemiz gerekmektedir. İlk olarak benden size tavsiye her sabah ne yiyorsanız onu yiyin. Çünkü beyniniz o alışkanlıklarınızı seviyor. Ama burada altını çizerek belirtmek istiyorum ki alışkanlıklarınızın için de eğer asitli içecekler, hamur işleri, patates kızartması gibi alışkanlıklarınız varsa tabi bu olmaz bunu değiştirmeniz gerek ama eğer ki bunlar yok ise sorun da yok demektir. Her zaman ki kahvaltınızı yaparak sınava enerjili ve mutlu bir şekilde girebilirsiniz. Ama eğer mutlaka neler yememiz gerektiğini merak ediyorsanız hemen aşağıda tek tek açıklıyorum. Bu arada bir de son olarak hatırlatmak istiyorum. Herkesin vücudu beslenmesi farklıdır. Herkesin dediği şeyleri inanıp yapmayın çünkü belki o dediği şeyin sizde alerji yapabilir veya mide bulantısına neden olabilir. Bu konuda çok dikkatli olunmalıdır.

Sınav sabahı kahvaltı, başarmanın yarısı

1. Sınavlardan önce ki gün dışarıda fazla bir şey yemenizi tavsiye etmem. Çünkü o yemiş olduğunuz şeyler besin zehirlenmesine neden olabilir ve zehirlenmeler hemen hemen kendini belli etmemektedir. Bazen 1 saat sonra belli edebilir veya 12 saat sonra bile kendini belli edebilmektedir. Bu yüzden çok dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

2. Sınavdan önce eğer gaz probleminiz var ise kuru fasulye, lahana, karışık besinler, yağlı besinlerden uzak durulmasını tavsiye ederim. Çünkü gaz problemi demek kısaca karın ağrısı demektir.

3. Sınavlardan önce asitli içecekler ve çok fazla çay, kahve içmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa, korku ve endişeye sebep olabilmektedir. Özellikle kahve ve çay ama çayın fazla etkisi olmasa bile kahvenin aşırı derecede etkisi vardır. Çünkü ikisinde de kafein olmasına rağmen kahvedeki kafein oranı daha fazladır. Kolada yok mu demeyin onda da var ama kahvedeki kadar çok değil. Bunların yerine ben sizlere meyve suyunu tavsiye ederim. Şimdi neden bitki çayı yok derseniz bitki çayları herkesin bünyesine iyi gelmemektedir. Bazı kişilerde gaza ve mide bulantısına neden olabildiği için ben size önermiyorum. Meyve suyu iyidir.

4. Sınav sırasında konsantrasyonunuzu arttırmak için; Balık, ceviz, badem, fındık, ay çekirdeği, soya fasulyesi, tam tahıllı ekmek, tavuk eti, peynir, yumurta, patates ve portakal doğal magnezyum kaynaklarıdır. Bunun yanında çilek ve yaban mersini hafızayı güçlendirici ve öğrenmeyi kolaylaştıran meyvelerdir.

''Sınav sabahı iyi bir kahvaltı ile güne başlayan çocuklar gerekli besin ögeleri ve enerjileri aldıkları için daha başarılı olmaktadır. Sabah sınav stresi ile beraber mide bulantısı ve iştahsızlık olması doğaldır. Bu konuda en büyük yük değerli Annelerimize düşmektedir.''

5. Sınav sabahı iştahsızlık olması durumunda besin miktarları az tutularak sağlıklı besinler alınmasını tavsiye ediyorum. Özellikle karışık yağlı besinler asla ve asla yemeyin!!

6. Sınav sabahı yapılan en büyük hata, fazla miktarda çikolata ve basit şeker içeren tatlıların tüketilmesidir. Bu konuda beyin kandaki şekeri tüketir, ama basit karbonhidrat dediğimiz sofra şekeri ve bunu içeren gıdalar çikolata, tatlılar veya bisküviler kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz, aksine kan şekerinin düşmesine sebep olmasından dolayı tüketimi önerilmemektedir. Bu yüzden beynin kan şekerini sağlayacak olan şekerler sabah tüketilecek, süt, ekmek, yulaf, meyve vb. besinlerden alınacak şekerlerdir. Sınav öncesi ve sınav sırasında basit karbonhidrat içeren tatlıların tüketimi de son derece yanlıştır.

Sınav stresini yenmenizi sağlayacak öneriler;

1. Güne mutlaka sıkı bir kahvaltı ile başlayın.
2. Gün içinde 2-3 saatte bir 5-6 öğün beslenin.
3. Kafein içeren içecek ve yiyecekler ile asitli içecekler, kahve, çikolatadan mümkün olduğu kadar uzak durun.
4. Aşırı tuz ve şeker içeren gıdaları dikkatli tüketmeye çalışın.
5. Gaz yapıcı özelliği olan yiyeceklere dikkat edin (kuru baklagiller, asitli içecekler vb.).
6. İçeriğini bilmediğiniz yiyecek ve içeceklerden uzak durun ve mümkün olduğunca dışarıdan yemek yememeye gayret edin.
7. Açık havada hoşlandığınız spor ve aktiviteleri yapın.
8. Mutluluk hormonunu artıran besinler tüketmeye özen gösterin.
9. Tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, kepekli makarna, tam buğday unundan yapılmış kekler vb. (Ölçülü olmak kaydı ile) yiyebilirsiniz.
10. Süt, yoğurt, ayran, peynir vb. ürünler tüketmeye özen gösteriniz.
11. Muz ve çilek tüketmeye özen gösteriniz.

Sizler için örnek bir kahvaltı hazırladık. Ama bizden sizlere tavsiye bu hazırladığımız kahvaltıya uymanıza gerek yok sadece her gün ne yiyorsanız onu yiyin ve fazla içecek içmeyin, şekerli, hamurlu ve fazla yağlı besinlerden uzak durun yeterli. Şimdi ne kaldı zaten demeyin. Daha bir çok şey var hadi buyurun hazırlamış olduğumuz kahvaltımız; 

*İlk olarak 1 Adet Tam buğday - Çavdar – Çok tahıllı ekmek yemenizi tavsiye ediyorum. ( B grubu vitaminlerin zengin kaynağı beyin fonksiyonları için önemlidir. ) 

* 1 Adet Tam Ceviz İçi + 2-3 Adet Çiğ Fındık ve Badem ( önemli magnezyum kaynağı , Beyin fonksiyonları için önemlidir. ) 

* 1 Adet Az Yağlı Beyaz Peynir 

* 1 Su Bardağı Taze Sıkılmış Elma Suyu Not: Mutlaka elma suyu olacak diye kaide yok isterseniz portakal ve diğer meyveler de olabilir veya markette satılan meyve sularını da tüketebilirsiniz. ( stres , ağrı ve yorgunluk şikayetlerini engellemek + beyin fonksiyonları için önemlidir. )

 * 3-4 Adet Kuru Üzüm (demir minerali açısından zengin, konsantrasyon ve dikkat için önemlidir.) 

* 1 Adet Tam Yumurta veya Peynirli Omlet (Peynirli Yumurta) (hem zengin demir kaynağı hem de kan şekeri düzenlenmesinde etkin örnek protein özellikle peynirli omlet yapılmasını tavsiye ediyorum.)

SABAH KAHVALTI YAPMADAN ASLA SINAVA GİRMEYİN!! BİZDEN SİZE TAVSİYE

  Arkadaşlar şimdiden hepinize tüm sınavlarda başarılar dileriz. Sizler her şeyi başardınız buralara kadar geldiniz şimdi de ufak bir sınavı atlatıp hayallerinize yavaş yavaş kavuşmaya başlayacaksınız. Sabah sınava giderken giriş belgesi ve kimlik belgenizi asla ve asla unutmayınız. Hatta unutmamak için akşamdan ayakkabınızın içine koyabilirsiniz. Eğer toplu taşıma kullanacaksanız onun da kartını veya ücretini de ayakkabınıza koyun. Sınava son dakika asla gitmeyin Sınav saatinden en az 15 dk önce sınav binasında olun. Hadi şimdiden başarılar.

Eğer aklınızda takılan sorular varsa bizlere sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Instagram: emre432altinay

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.