Afyonkarahisar Hakkında Ki Tüm Bilgiler (Üniversite Öğrencileri İçin)


  Merhaba Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Bu blogum da sizlere Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar hakkında ki tüm bilgileri sizlerle paylaşacağım. Umarım tüm bilgileri sizlerle paylaşabiliriz.

 İlk olarak Afyon Kocatepe Üniversitesinin kısaltması AKÜ'dür. Afyona gidince otobüs ve dolmuşların tabelalarında hep AKÜ olarak yazmaktadır. Sağlık Kampüsü ise farklıdır. Zaten yeni kanunla ismi de değiştiği için eğer sağlık kampüsüne gitmek istiyorsanız. Tıp ve diğerleri yani onların da ismi eskiden Ali Çetin Kaya Kampüsüydü bunun da kısaltması AÇK'idi ama yeni yönetmeli ile ismi değiştiği için AÇK ismini kaldırmışlardır. Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Yeni ismi olan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi farklı yerdedir. Afyon otogara gör biri sağ tarafta biri sol taraftadır. Mesafeleri birbirine uzaktır. Ama genel olarak yurtlar erenler semtinde olduğu için herkes erenlerde kalıyor. Erenler ise Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin merkez kampüsünün o semtine erenler deniyor. 

  Tüm yurtlar cafeler her şey orada öğrenciler için. Daha sonra ise yurtlara gelecek olursak Afyon'da kız öğrenci yurdu dolu özellikle kyk genellikle kaynıyor. Hatta yeni bir kyk daha yapıldı. Eğer kyk  çıkmadı ise size merak etmeyin her yer zaten kız yurdu. Erkek yurdu fazla yok erkekler için kyk var ama 2 si erenlerde 1 tanesi de tah organize sanayi bölgesinde. Onun için ben kızlara kyk öneriyorum. Erkeklere ise kyk öneririm ama oda erenler de bulunan kyk'yı öneririm. Çünkü organize sanayi de ki kyk kampüse çok uzak ve sanayi bölgesi olduğu için köpek sayısı da fazla o yüzden sanayi bölgesindeki kyk yi pek önermiyorum. Eğer ki kyk çıkmadı ise size önerebileceğim iki yurt var 1 tanesi kız için Aksu Kız Öğrenci yurdu. Afyonda erenler çay ve ötesinin yan tarafından girin sol tarafından ilerde Bim var. İşte o Bim'in yanında ki mavi bina. Sahibi çok iyi birisi zaten kendisi buradan Ali Abime de selam göndereyim kendileri emekli bekçidir. Bilginiz olsun. Yurdun güvenliği bayah iyi parmak izli okuyucusundan tutun sabah kahvaltısı akşam yemeği ve odalar çok güzel ben bizzat sizin yerinize gezdim. Erkekler için isee Aksu Kız Öğrenci yanında ki Öz Deniz Erkek Öğrenci Yurdunu tavsiye ederim. Buradan Rukiye ablama da selam göndereyim. Kendisi erkek öğrenci yurdunun müdürü olmaktadır. Çok iyidir kendileri tatlı güler yüzlü yurtta internet, sıcak su, kahvaltı ve akşam yemekleri de gayet güzel çıkıyor. Odalar da banyo tuvalet hepsinde var. Ben kaldım hatta blog yazmaya da orada başladım 309 nolu oda benim odamdı. Çok iyi bir yurt herkese tavsiye ederim. Bu orada yurtlarda öğle yemeği yoktur. Öğle yemeğini kampüs yemekhanesinden haftalık rezervasyon yaparak güzel bir tabldot şeklinde yemek yiyebilirsiniz. Bu arada merkez kampüs yemekhanesinde ki çıkan yemekler aşırı güzel herkese tavsiye ederim.  

  Biraz da size erenler semtini anlatayım. İlk olarak bir cadde var boydan boya uzanıyor orda tüm cafeler fln her şey orada kısacası hayat orada sokağı gibi her şey orada ama tabi pahalı cafe fiyatları biraz pahalı diyebilirim. Afyona gittiğiniz zaman yurt odası için askılık, 4'lü priz gibi bir kaç parça eşyayı o dediğim cadde üzerinde giderken Guru Kahvenin yan tarafında gibi bir şey o caddede ne alırsan mı ne alırsan 5 tl mi ne isimli biz ucuzcu var tüm araç gereci oradan alabilirsiniz. Çünkü tek orası ucuz. Diğer market alışverişlerinde ise Bim, A101, Şok gibi marketlerden görebilirsiniz. Hemen ardından ise ulaşıma gelelim. Afyon erenlerden Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesine her 5 dk da bir otobüsler dolmuşlar kalkmaktadır. Gidiş 20 dk geliş 20 dk sürmektedir. Çünkü şuan köprü bitti eskiden gidiş 1 saat geliş 20 dk idi. Yeni yol yapılınca tabi 20 dk ya düştü. Şimdi ise biraz merkezden bahsedeyim. Afyonda 2 tane Avm vardır. Biri merkezde Park Afyon bir diğeri de Afium'dur. 

  Afium Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesinin oradan yürüyerek 5 10 dk sürmektedir. Afium da bulunan Defacto çok ucuz. Park Afyonda ise Koton mağazası çok ucuzdur. Starbucks konusunda ise Afium Starbucks daha iyidir. Genel olarak merkezde yeme içme ve giyim çok ucuzdur. Gezilecek yerler var mı derseniz ise Afyon Kalesi, Zafer Müzesi, Meydan, Taş Müzesi gibi müzeler bulunmaktadır. Mevsime gelacek olursak kışın çok soğuk oluyor. Genel olarak Afyon tercih edilmeme nedeni soğuk olmasıdır. Kışın üst üste giyinebilirsiniz. Hiç ağaç olmadığı için kurak ve sert rüzgarlı iklime sahiptir. Afyona giderken kışlık eşyanızı biraz fazla alın benden size tavsiye. Afyon insanın şivesi biraz farklı eğer şiveyi anlamazsanız şaşırmayın. Bende anlamadım zaten. İşte Afyon bu kadar genel bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Umarım tüm bilgilere verebilmişizdir. Başka merak ettiğiniz sorularınız varsa bizlere sosyal medya adresimizden veya aşağıda bulunan yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.