Gezgin & Meraklı İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi Bölüm 33


 Merhaba Nasılsın? Umarın iyisindir. Bu blogum da Gezgin & Meraklı kitabımızın yeni bölümünü sizlerle paylaşıyoruz. Umarın beğenirsiniz. İyi okumalar dileriz.


Emre: Musti piştt heyy hadi kalk Annen kahvaltıya çağırıyor heyyy
Mustafa: Ofofof 5 dk daha uyuyayım lütfenn
Emre: 5 dk sonra kalkmazsan suyu yersin ona göre
Mustafa: Tm tm söz kalkıcam
Emre: Görcezz
Aradan 5 dk geçmektedir. Ama uykucu yine uyumaktadır.
Emre: Kalkıyor musun? Yoksa suyu yiyor musun?
Mustafa: Ofofof kalkıyorum ama 2 dk daha uyuyayım lütfenn
Emre: 2 dk diye diye zaman geçiyor vlh benden günah gitti
Emre odada bulduğu bir kapa su doldurarak Mustafa'nın kafasından aşağı dökmektedir.
Mustafa: Emreeeeeeeeeeee Emreeeeeeee sen varya senn bittinnnn ciddiyim bittin gel buraya kaçma nereye gidiyorsun.
Emre: Ahaha bak ne kadar güzel uyandın ahaha hadi gel peşimden kahvaltıya gideceğiz.
Mustafa: Sen göreceksin gününü sen git ben üstümü değiştirip geliyorum.
Emre: Yine gelmezsen var ya 1 kova suyu yersin ona göre...
Mustafa: Tm tm yaa geliyorum hemen...
İkili hemen kahvaltıya inerek güzel bir kahvaltı yapmışlardır. Kahvaltının hemen ardından ise güzelce bir odalarında hazırlandıktan sonra odalarından çıkarak Mustafa'nın Annesini ve Hatice ablalarını beklemektedirler.
Mustafa: Hadii bebeklerim birazz çabuk olabilir misiniz?
Annesi: Bekleyin 2 dk ya geliyoruz.
Mustafa: Anne 2 dk diye diye 30 dk oldu farkında mısın?
Annesi: Tm ya geliyoruz bekleseniz ne olacak ki?
Mustafa: Zaman ilerliyor ne yazık ki çoğu müze 17.00'da kapandığı için diğer gireceğimiz yere gidemeyiz.
Annesi: Tm tm geldik çocuklar hadi gidelim.
Hemen hep beraber arabalara binerek uzun bir yolculuğun ardından Rahmi M. Koç Müzesine gelmektedirler.
Emre: Burada otopark var mıdır acaba?
Mustafa: Bildiğim kadarıyla ilerde olması gerek ama istersen Annemleri burada bırakalım biz arabayı park edip geliriz olur mu?
Emre: Tm tm olur tabi hatta ben hemen sağ çekeyim de onları indirelim.
Mustafa: Poncik bebeklerim geldim hadi bakalım şu karşısı siz oraya gidin bizi bekleyin biz hemen geliyoruz.
Annesi: Tm tm biz biletlerinizi alırız o zaman olur mu çocuklar?
Mustafa: Hm Anne isterseniz bizi bekleyin deniz altı varmış oraya randevu ile giriliyormuş galiba Emre demişti onun için bizi bekleyin hemen geliriz zaten.
Annesi: Tmm o zaman sizi bekliyoruz.
Emre ile Mustafa ilerde araba çekecek bir yer bulduktan sonra arabayı güzel bir şekilde oraya park ederek hızlı bir şekilde Rahmi M. Koç Müzesine girmektedirler.
Mustafa: Ben hemen biletlerinizi alayım.
Emre: Ohoho hep sen alıyorsun her şeyi olmuyor ki böyle
Annesi: Sen bizim özel misafirimizsin onun için biz varken sen asla ve asla ödeyemezsin çünkü çok çok özel misafirimizsin. Bu zamana kadar bize gelen ve kalan tek kişisin.
Emre: Nasılll ya anlamadım ben şimdi sizim evde kalan ilk misafir ben miyim?
Mustafa: Evett ne sandın sen?
Emre: Ohaa niye benden başka kimse kalamadı ki?
Annesi: Çünkü biz senden başka kimseye güvenemedik o yüzden tek sen kalıyorsun bizde zaten sana da güvenmeseydik senden başka kimseye hiç güvenemezdik. Çünkü çok iyi bir çocuksun her şeyi biliyorsun geziyorsun tozuyorsun. Sen olmasaydın benim kendi oğlum hiç buralara hayatı boyunca gelmezdi ama senin sayende her yeri geziyor tozuyor yeni yerler yeni bilgiler ediniyor. Bu arada ben seni hep sahte sanardım. İnternetten tanıştınız ya böyle hep değişik olur diye düşünüyordum ama sen aynısın çok bambaşka birisisin. Neyse ya ben yine çok konuştum hadi girelim.
Hızlı bir şekilde biletleri alarak içeri girmektedirler. Bu sırada tabi ki de deniz altı için randevu almayı da unutmamışlardır.
Emre: Ben size hemen müze hakkında ki bilgileri içeren broşürü vereyim orada nasıl geziler neler var tüm bilgileri içermektedir.
(Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul'un Hasköy semtinde, Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir. 1994 yılında iş adamı Rahmi Koç'un desteği ile açılmış müze, Türkiye'de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir.
Müzede sık sık organizasyonlar, konserler ve özel sergiler düzenlenir. Bunlardan biri 2006 yılı sonunda açılan "Leonardo: Evrensel Deha Sergisi" adlı Leonardo da Vinci’nin çizimlerinden oluşturulan makine örneklerinin sergisidir. Sanayi ve ulaşım başta olmak üzere binlerce önemli objeden oluşan müze koleksiyonun başlıca önemli eserleri şunlardır;
TCG Uluçalireis Denizaltı
1917 Albion Röntgen Aracı
1961 Amphicar
1898 Malden Buharlı Otomobil
Zeytinyağı Fabrikası
Geleneksel Dükkanlar
Saltanat Vagonu
G10 Lokomotif
Riva Aquarama
Thomas Edison Patentli Modeli
Douglas DC-3 "Dakota"
"SS Kalender" Gemisi Buhar Makinası
B-24 Liberator "Hadley's Harem olmak üzere 13 tane önemli eser barındırmaktadır.

Bunlardan en önemlisi TCG Uluçalireis Denizaltısıdır.; TCG Uluçalireis Denizaltısı, 1944 yılında Portsmouth Tersanesi'nde TENCH sınıfı USS THORNBACK (SS-418) adıyla 93 m uzunluğunda 2,400 ton olarak inşa edilmiştir. 1946’da aktif görevden alınıp yedek filoya katılana kadar, İkinci Dünya Savaşı süresince Japonya'ya karşı görev almıştır. 1950’lerin başında en üst Guppy tadilatı görerek 1953’te tekrar hizmete girmiştir.
USS THORNBACK, 2 Temmuz 1971'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na katılmış ve ona TCG Uluçalireis adı ve S-338 borda numarası verilmiştir. Müze'ye 2001 yılında devredilmesinden önce 30 yıl kadar Türkiye Cumhuriyeti'ne değerli hizmetlerde bulunmuştur. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından süreli olarak verilmiştir.
Denizaltı rehber eşliğinde gezilebilmektedir.
Denizaltı gezileri en fazla 14 kişi ile sınırlıdır.
Ziyaretinizi planlarken, kural gereği 6 yaş üstü çocukların refakatçisi ile birlikte denizaltı turuna katılabileceğini göz önünde bulundurunuz. 12 yaş ve üstü denizaltı turuna refakatçisiz katılabilir.
Klostrofobisi, kalp rahatsızlığı ve astımı olan ziyaretçilerimize önerilmemektedir.
Denizaltında rampalar ve asansör olmadığından, engelli ziyaretine uygun değildir...) Müzede verilmiş olan broşür içerisinde yazan bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.
Mustafa: 1994 yılında açılmış bu müze ve ben daha yeni geliyorum oha ama çok güzell yok artık her şey çalışıyormuş ohaa ohaa zeytinyağ fabrikası mı var yok artık tank mı ohaa uçak mı ohaa ohaa yok artık yaa
Emre: İstersen broşürü bırak da gezelim gezerek gör hepsini merak etme hepsini göreceğiz zaten akşama kadar buradayız.
Annesi: Çocuklar gelin gelin bulaşık makinesinin içini görmek istiyordunuz ya hani nasıl çalışıyor diye gelin işte burada var.
Emre: Siz ciddi misiniz? Ohaa
Annesi: Evet gelin gelin
Mustafa: Ahh ne güzel de çalışıyormuş o ya öyle vlh ben meraktan kuduruyordum. Ya adamlar çok güzel yapmış ahh yanında çamaşır makinesi de var ahaha çok güzel yaaa
Emre: Gel gel bak burada kocaman traktör motoru var o bile çalışıyor.
Mustafa: Yaa çok enteresan değil mi sizce de her şey çalışıyor?
Emre: Bence çok güzel oha bak bak karşıda tank var
Mustafa: Ohaa o London da kullanılan kırmızı otobüs değil mi?
Emre: Tah kendisi
Mustafa: Ahh Harry Potter filminde ki o uçan araba değil mi ya bu?
Emre: Evett önünde yazıyor zaten ama bunu nereden bulmuşlar acaba işin garip tarafı cidden uçuyor mu acaba 🤔
Mustafa: Bilmem ki bence uçmaz ya veya uça da bilir bilmiyorum off Emre sen getirdin bizi buraya beynim yandı vlh neye bakacağımı şaşırdım.
Emre: Ahaha daha neler var neler gemi bile var daha sonra trenler var daha neler neler
Mustafa: Maşallahh yok yok acaba bunca parçayı veya ürünü nasıl saklamışlar?
Emre: Bilmem ki ama hepsi de tek tek bakımı yapılıyordur kesin baksana o kadar çok klasik araba varki bunca arabanın ve diğer ürünlerin bakımı bayah sürer ama bayah güzel ben çok beğendim ama çok zaman alır ya buraya gelen herkesin en az 1 gününü buraya ayırmaları gerek mutlaka...
Mustafa: Evett mutlaka yaaa
Annesi: Mutlaka yoksa çok zor çünkü aşırı büyük bir yer galiba daha karşı tarafı da varmış orada da maket gemiler fln varmış.
Emre: Evet evet daha buranın devamı da karşıda
Hep beraber komple müzeyi gezmeleri 1 günlerini almıştır. Ama hepsi de müzeden çok mutlu bir şekilde ayrılmıştır. Ayrıldıktan sonra da saat geç olduğu için sahil tarafında bulunan bir restaurant da yemek yiyerek evlerinin yolunu tutmaktadırlar...
(Arkadaşlar bu müze çok büyük olduğu için anlat anlat bitiremediğimiz için burada kesmek zorunda kaldı çünkü çoğu arkadaşımız çok izin yazmayın diyor ama o kadar anlatılacak bilgi var ki yaz yaz bitmiyor yani o derece güzel sizler için bir kaç resim hazırladık mutlaka o resimlere bakın. Bizden size tavsiye...)
Kitabımız hakkında ki sorularınız müze hakkında ki sorularınız için bizlere aşağıdan yorum yaparak veya sosyal medya adresimizden ulaşabilirsiniz. Yakın bir zamanda bu müze hakkında sizlere detaylı bir blog yazacağız merak etmeyin. O çok fazla detaylı olacaktır. Fiyat konusunda her sene değişiklik olduğu için yazmak istemedik bilginiz olsun.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.