Gezgin & Meraklı Hükümet Konağı, İmren Lokum Konak Bölüm 49


 Merhaba Nasılsın? Umarın iyisindir. Bu blogum da Gezgin & Meraklı kitabımızın yeni bölümünü sizlerle paylaşıyoruz. Umarın beğenirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Mustafa: Çık çık bitmiyor dik yokuşmuş vlh

Emre: Biraz öyledir...

Mete Abi: Keşke golf arabasına binseydik neden ona binmedik?

Mustafa: Cidden niye ona binmedik?

Emre: Çünkü o hızlıca geçip gidiyor yani tek tek gezmiyor bu kadar detaylı onun için ona binmedik iyi olsa güzel gezdirse bindirirdim ki zaten

Mustafa: Hm anladım tm bu arada zaten çok yerimiz kalmadı diye düşünüyorum

Emre: Ohohoh daha dur eski çarşı bitsin yukarı tarafı var bunun birde

Mustafa: Maşallah neyse hadi giriyoruz dimi sarı binaya neydi adı Hükümet Konağıydı galiba hadi girelim?

Emre: Evet içeride telefonlar, televizyonlar, eski İphone bilgisayarları gibi eski ürünler var alt katta ise eski Hidayet Sezer (İmren Lokumları) ve Şifa Deposu Eczane maketi bulunuyor oraları da gezip çıkacağız bu konak eskiden Hükümet konağı olarak kullanılıyormuş arkasında eski saat ve yanında eski ceza evi bulunmaktadır. Ama ceza evi şuan kafe olarak kullanılmaktadır. Saat kulesi ise eskiden beri çalışmaktadır. Çok merdivenli bir saat kulesidir. Hükümet Konağına etrafından da tüm Safranbolu'yu rahatça görebiliyoruz.Mustafa: Vay beh İmren Lokumları dedin bu en iyi lokumcu değil mi ya senin de staj yaptığın fabrika hatta?

Emre: Evet tah kendisi size gelirken hep lokum fln getiriyorum ya orası işte merak edersen fabrikaya gidebiliriz getireyim mi sizi fabrikaya?

Mustafa: Hm lokum fabrikası dimi şimdi oraya girersek çıkamayız orada çikolata, fıstık fln vardır kendimi tutamam kaptırır giderim.

Emre: Ahaha evet biraz öyle ama sorun olmaz istersen direk Erdinç Abiyle görüşebilirim misafirim geldi yakın arkadaşım böyle böyle girebilir miyiz diye izin alabilirim yani istersen son kararın nedir?

Mustafa: Bu sefer çok yer gezdik ya bir sonra ki sefere inşallah bu arada Emre sana bir şey soracağım ileride biz kafe kuracağız ya oranın lokumlarını fln buradan getirttirebilir miyiz?

Emre: Sen merak etme zaten öyle yapacağız buradan gelecek ben her şeyi planladım.

Mustafa: Ciddi misin çok iyi yaa bizim yurt dışında ki arkadaşlara da gönderelim o zaman

Emre: Olur tabi göndeririz ev adreslerini alırsam hepsine yollarız.

Mustafa: Çok iyi ya bu arada Hükümet Konağı üst tarafı o kadar şah şahlı değilmiş bence alt katı daha güzel ben altını daha çok beğendim üst tarafı boş gibi o kadar da iyi değil birde karanlık biraz.

Emre: Hm biraz öyle evet bende alt katı seviyorum üst kat biraz orta diyebiliriz. O zaman hadi gelin fotoğraf çekilelim.

Mustafa: Ahah olur hadi çekilelim biri de bizi çeksin...

Emre: Ben hallederim onu sen merak etme.

Güzelce resimler çekerek ve çekilerek eski çarşı meydanına inmektedirler.Mustafa: Ne yolculuktu ya kaymadan indiğimize dua ediyorum.

Emre: Bendee ucuz yırttık neredeyse gidiyordun öteki tarafa :))

Mustafa: Sen tutmasan vlh çanağı kırıyorduk :))

Emre: Ahahah bir şey olmaz ben yakalarım seni neyse şimdi geldiğimiz yer eski çarşı meydanı diye geçmektedir. Sağ da ki yer eski hamam yanımızda ki maket safran çiçeği maketi ve sol tarafımızda ki yer ise İmren Lokumları onun tam arkasında ki yer ise İmren Lokum Konak

Mustafa: Yok artık tam merkezde imiş konumu çok iyi safran çiçeği maketi bayah güzelmiş ya hamam biraz enteresan duruyor ama Lokum Konağın konumu aşırı iyi yerde hadi orayı da gezelim bakalım Babanların yaşadığı ev nasılmış...

Emre: Lokum Konak toplam da 3-4 katlı bir oda üst taraftan eski çarşı manzarası görülmektedir. Ev aşırı güzel bu ev eskiden yanıyor ve uzun yıllar ev yanık halde duruyor sonra İmren Lokumları sahibi yani bizim Tanıdıklarımız bu evi restore ediyor ve otel olarak kullanıma açıyor. Ev eski orjinal hali olarak yapıldı şuan ki hali eski halidir.

Mustafa: Oha yok artık ev  yanıyor sonra baştan yapılıyor vay beh İmren Lokumları sizin Tanıdıklarınız mı wowow vay beh ne güzel yaa

Emre: Aynen öyle sonra işte benim Babamın babası yani dedem bizim bağlarda bulunan bahçeli evi yapmış işte dedim çok güzel dondurma yaparmış bu arada

Mustafa: Vay beh hikayeye bak sen nereden nereye o eve gideceğiz dimi bu arada dondurmayı neden bu kadar çok sevdiğin ortaya çıktı dededen kalma bir bağımlılık galiba :))

Emre: Ahaha bilmem olabilir evet evet gideceğiz oraya da getireceğim sizi...

Mustafa: Ama Konak da konak yani şimdi aşırı güzelmiş yaa ben çok beğendim ben zaten Safranbolu aşığıyım var ya aşırı seviyorum çünkü çok güzell

Emre: Öyledir vlh ben eskisi kadar sevmiyorum doğup büyüdüğüm yer ya artık sıkıldım biraz onun için eskisi kadar güzel gelmiyor neyse hadi gelin sizi altından dere akan camiye getireyim bu cami kaçak olarak yapılmış bir cami çok eski yıllarda yapılmış ve restore edilmiş bir camidir hadi oraya gidelim.

Mustafa: Altından dere akan cami 🤔 çok enteresan geliyor.

Emre: Bana da enteresan geliyordu görünce çok şaşırdım var ya aşırı güzel duruyor çünkü...
__________________________________
Bu arada kitabımız ile fikir ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere iletmeyi unutmayınız. Sizlerin yorumları bizler için çok önemlidir. Tüm yorumları okuyoruz ve yanıtlıyoruz.

Instagram: emre432altinay

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.